Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

mugla-ula

Tarihçesi

Antikçağda Karia diye bilinen bölgede yer alan Ula şehrinin M.Ö. 6. yy. kurulduğu tahmin edilmektedir. Atina’daki kazılarda çıkarılan kitabelerde M.Ö. 1440 tarihinde İyonlularla anlaşma yapan Karialılara ait şehirler arasında “Ola” adı geçmektedir. Evliya Çelebi ise eserinde, Menteşe Beylerinden Ulama Bey tarafından fethedildiği için Ola adının “Ula” olarak değiştirildiğini kaydetmektedir. XVII. Yüzyılda Ula’nın dört bir yanının bağlık, bahçelik olduğu, yetiştirilen üzümlerin Mısır’a gönderildiği Evliya Çelebi tarafından kaydedilmiştir. Ula 1954 yılında ilçe olmuştur.

 

Coğrafi Bilgiler

Ula, Muğla’nın güneyinde 28, 25°-28, 75° kuzey paralelleri ve 37°-37, 15° doğu meridyenleri arasındadır. Doğusunda Köyceğiz batısında Gökova Körfezi, kuzeyinde Muğla, güneyinde Marmaris vardır. Yüzölçümü 407km²dir. Ula merkez deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Muğla-Ula mesafesi 15 km, Muğla-Marmaris karayolu üzerinden gidildiğinde, Ula anayoldan 3 km içeride kalır. İlçenin dört tarafı da dağlarla çevrilidir. Ula kuzeyden ve batısından Muğla, doğudan Köyceğiz, güneyden Marmaris ilçesi ile komşudur. Arazi engebeli olup %65’i ormanlarla kaplıdır. İlçede Akdeniz iklimi etkilidir. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve yağışlıdır. İlçede her türlü tarım ürünleri yetişir. Tütün, zeytin, kiraz, üzüm yaygın ürünlerdir.

 mugla-ula2

Tarihi ve Turistik Yerler

Ula Türk Evi

Ula ilçe merkezinde bulunan ve eski yapı mimari özelliği olan bu Türk evi sit alanındadır. Bu evde temsili yörük çadırları bulunmakta, bölgesel yemeklerle turizme hizmet verilmektedir. İlçemiz merkezinde 21 adet tescilli bina bulunmaktadır.

Gölet

Ula ilçe merkezine 2 km. uzaklıkta bulunan Suni Gölet, Ula Ovasının su ihtiyacının büyük ölçüde karşılamaktadır. Ayrıca gölet kenarında güzel bir lokanta bulunmaktadır. Burada her türlü mahalli yemeklerin yanı sıra deniz ürünleri de yenilebilir. Ayrıca gölette amatör olarak balık avcılığı da yapılabilir.

Ula Kanyonu (Kırk Urgan)

İlçeye çok yakın mesafede, çevre yolu ile ulaşılabilen “Ula Kanyonu” yüksek bir noktadan izlenebilir. Kanyona girmek için kılavuz şarttır. Başlangıç noktası olarak, Ula’nın 5 km uzağındaki Kızılağaç Köyü’ndeki kanyon girişi alınmalıdır. Kanyonda yer yer heyelan etkisiyle taş düşme riski bulunmaktadır. Ancak, bahar aylarında tüm haşmetiyle akan şelaleler, kılavuz yardımıyla güvenli noktalardan fotoğraflanabilir. Yaz aylarında su azaldığı için kanyonun cazibesi azalmaktadır. Halk arasında kırk urganlık denilen bu yer şelale görünümündedir. Kış  aylarınca suların 200-300 metreden ince bir vadiden çağlayan şeklinde aşağıya düşmesi, büyük bir zevk vermektedir. Dağ sporu yapmak isteyenler için ideal bir yerdir.

Hüsamettin Efendi Türbesi

Müslümanlığın sevilmesinde ve geniş kitlelere yayılmasında önemli bir misyonu üstlenen din ulularından biri de Hüsamettin Efendidir. Muğla'da türbesi olan Şahidi efendinin oğlu'dur. Uzun zaman dini merkez olma özelliği taşıyan Ula'da Hüsamettin Efendinin büyük tesiri olmuştur. Türbesinin karşısında kendi adıyla anılan bir cami bulunmaktadır. Yine türbesinin  hemen yanında halk arasında kara selvi denilen çapı en az 3 metre olan kimlerin tarafından dikildiği bilinmeyen 2 tane tarihi ağaç vardır.

Hüsamettin Efendi Camii

Cami, Ula’nın Ayazkıyı Mahallesindedir. Kitabesinden, Hüsamettin Efendi tarafından 1622 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Camii 1892, 1899, 1947, 1950 ve 1962 yıllarında onarım görmüştür. Minaresi 61 basamaklıdır.

Yeni Camii (Koçarlı Camii)

Mehmet bin Mustafa tarafından 1376 yılında yaptırılan bu camii, Ula’nın Demirtaş Mahallesindedir. Halk arasında Koçarlı Camii olarak bilinmektedir.

Ağalar Camii

Ula’nın Alparslan Mahallesinde bulunmaktadır. 1549 yılında, Ula eşrafından Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılan bu caminin minaresi ise 1897 yılında, 68 basamaklı olarak yine Ula Ağalarından Hamza Bey tarafından yaptırılmıştır. Minaresi ve çatısı 1926 yılında meydana gelen deprem ile yıkılmıştır. Cami, esaslı bir onarım görmüş olup, bugün yeniden yapılan minaresi 34 basamaklıdır.

Yedi Delik

İlçenin doğusunda, Alicin dağının yükseldiği yerde Halk arasında yedi delik adıyla bilinen bir mağara vardır. Karyalılar'a ait olduğu bilinen bu mağaralarda 14 tane mezar bulunmaktadır. Eski inanışa göre ölüm kabul edilmeyip, ölümden sonra ruhun dirildiğine inanıldığı için ölülerin dirildiklerinde insanların saldırmaması için yüksek kayalara açtıkları mezarlara ölülerini bırakırlardı. Bu yedi delik o günkü mağaraların tahrip olmuş halidir.

Kyllandos (Okkataş)

Karia’daki  ilkçağ kentlerinden biri olan Kyllandos’un kalıntıları, Ula ilçe merkezinin batısında, Okkataş denilen tepe üzerindedir. Muğla-Marmaris karayolu üzerinden Ula Kavşağına 300 m. kala sağdaki ham yolu takip ederseniz, Okkataş mevkiine ulaşırsınız. Okkataş’a, kuzeydoğudan yaklaşırken, yamaçta Karia tipi kaya mezarları görülür. Bunların sağından tepeye çıkılabilir. Akropolis durumundaki tepe üstü düzlüğünde, bir tapınağın temel kalıntıları, birkaç sarnıç, özellikle tepenin dik yamaçlı olmayan yanlarında güçlü tutulmuş surların kalıntıları vardır. Ula ilçesi, turizm bölgelerinin tam ortasında olması özelliği taşımaktadır. İlçenin havasının çok temiz, ve serin olması, her türlü sebzenin günlük ve taze olarak bulunması, yayla görüntüsü vermesi ayrı bir özelliğidir.

Akyaka

İlçemize bağlı Akyaka Beldesinin sahili, yaz kış yerli ve yabancı turistlerin uğradığı turistik yerdir. Yaz aylarında nüfusu iki katına kadar çıkar. Yat ve motorlarla, yaz aylarında turlar düzenlenmektedir. Çadır kurulmaya müsait piknik yerleri mevcuttur. Ula’dan Gökova’ya Sakar Mevkii’nden inerken, ovanın ve denizin görünüşü muhteşemdir. “Azmak” ın denize süzülüşü görülmeye değerdir. SİT alanında korunmakta olan azmak, çeşitli balıklar, küçük canlılar, kaplumbağalar, yabani kuşlar ve ördekleri barındırmaktadır. Azmak kıyısındaki balık lokantalarında her zaman taze günlük balık ve çeşitli deniz ürünleri bulunmaktadır.

Sedir Adası

Kumu dünyaca ünlü Sedir adası ilçe sınırları içinde olup, antik tiyatro kalıntıları, tarihi ve doğal güzelliği ile görülmeye değerdir. Koruma altına alınmış olan özel kumuyla kaplı koyu, yaz aylarında dolup taşmaktadır. Adadaki kumun yıllar önce Cleopatra tarafından Mısır’dan getirildiği rivayet olunmaktadır.

 mugla-ula3

Ekonomisi

İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ekilen arazisi 3.783 hektar olup, hububat, tütün, susam vb. ekilmektedir. İlçede büyük baş hayvanlar, kümes hayvanları ve arıcılık da önemli gelir kaynaklarıdır. İlçede armut, elma, kiraz gibi meyve ve bahçe sebzeleri de yetiştirilir. İlçede yaklaşık 70.000 adet arı kovanında 1.589 ton bal üretimi gerçekleştirilmiştir. İlçede Merkez, Gökova ve Karabörtlen’de tarım Kredi Kooperatifleri, Akçapınar ve Akyaka’da Su Ürünleri Kooperatifleri ve diğer köylerde 15 kalkınma kooperatifi mevcuttur. Ayrıca 2 adet zeytin yağı fabrikası, 3 adet süt mandırası, 2 adet un değirmeni, 13 adet fırın, 2 mermer fabrikası, teneke ambalaj fabrikası ve soğuk hava deposu gibi tesisler faaliyetini sürdürmektedir.

 

Eğitim Durumu

İlçede okuma yazma oranı oldukça yüksektir (%98). 1994 yılında, Muğla Üniversitesi’ne bağlı Ali Koçman Meslek Yüksek Okulu açılmış olup Arıcılık, Mantarcılık, İklimlendirme, Bilgisayarlı Muhasebe, Elektrik ve Vergi Uygulamaları alanlarında öğretim yapılmaktadır. 487 öğrencisi olan okulun açılmasıyla ilçede hareketlilik gözlenmektedir. Ayrıca 2 Lise, 13 İlköğretim Okulunda toplam 2.388 öğrenci öğrenimine devam etmektedir.

turkyo-Ariston Quadrio buzdolabi

 

Ariston Quadrio 4DXT (TVZ)/HA Buzdolabı

No tags for this post.

Leave a Reply