Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

mugla-milas

TARİHİ

Milas’ın tarihinden bahsederken öncelikle Karya döneminden bahsetmek gereklidir. Kaynaklara göre batı Anadolu Antik çağda üç bölgeye ayrılmış. Bunlar Mysia, Lydia ve Caria (Karya) dır. Caria olarak bilinen bölge, bugünkü Büyük Menderes nehrinin güneyinde kalan kısımdır. Ege denizinde ise Tekağaç burnundan Dalaman çayına kadar olan kıyı şerididir. Caria’nın bilinen yirmi yedi şehri vardır. En önemli olanlarını şöyle sayabiliriz. Mylasa, Halicarnassos, Labranda, Keramos, Euromos, Khalketor, İasos, Kaunos, Knidos, Lagina Stratonikiea, Heraklia, Barigylia  ve bugün Aydın ili sınırlarında kalan Aphorodias, Alinda, Alabanda, Amyzon genellikle ilk akla gelendir. Caria’lılar savaşçı milletti.Kalkan ve sorgucu bulmuşlardır. Denizlerde de çok üstündüler. Korsan olan bu ırk, M.Ö 7. YY. da Mısır kıyılarına kadar inmiş ve Nil nehrinin iki kıyısında toprak almışlardır.  Aynı yıllarda Lidya’lıların yanında Pers savaşlarına katılmışlardır. Lidya kralı Giges kutsal emanet olarak saklanan Herakles’in altın savaş baltasını Karyalılara hediye etmiş, onlar da baltayı Karya, Lidya ve Mysia’nın ortak haç  yeri olan Milas yakınlarındaki Zeus Labrandos Tapınağı’na gömmüşler. Milas’ta Baltalı Kapı olarak tanınan ve de alınlığında çift yüzlü Karya baltası (Labros) olan kemerli anıtsal kapı Milas’tan Labranda’daki Zeus Tapınağı’na giden kutsal yolun başlangıcıdır. Milas’ın adı Karia kenti Mylasa’nın adının ise Sisyphos ve Aiolos torunu Khrysaor oğlu Mylasos’tan geldiği söyleniyor.Tarihçi Strabon’a göre Mylasa,iç Karia’nın üç önemli kentinden biridir.Diğerleri ise Alabanda ve Stratonikeia.Mylasa,MÖ. 5. yy.da İonia ayaklanmasına ve Pers ordularına karşı direnişe katılır.MÖ 446’daki Berymdon savaşından sonra Pers hakimiyetinden kurtulur ve Attika Delos deniz birliğine katılır.Mylasa diğer Karia kentleri gibi MÖ 334’de Büyük İskender kenti kayra kraliçesi Ada’ ya teslim eder. Mylasa MÖ 143’te Roma imparatoru M. Acmilius’un isteği üzerine bir sınıf anlaşmazlığına hakemlik eder, sonra da Roma valilerinin başkanlık ettiği mahkemelerin merkezi olur.MÖ 129’DA Roma’ya bağlanır.Mylasa Bizan döneminde piskoposluk merkezidir.13.yy.da ise Menteşe oğullarının merkezi olur.

 

Coğrafi Durumu

Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve  turistik  önemiyle  dikkati  çeken Milas  ilçesi; Muğla ili  sınırları içerisinde şehir merkezine 63 Km. mesafede Türkiye'nin güneybatı ucunda  yer almakta ve 37°18'10”kuzey enlemleri ile 27°46'51” doğu boylamları arasında 216.700 hektarlık bir alanı kapsayan uzun bir sahil şeridine sahiptir.  Milas  Muğla ilinin ikinci büyük yerleşim bölgesidir. Sodra Dağının eteklerinde kendi adıyla anılan ova üzerinde kurulmuştur. Milas düzlük olup, çevresi orta yükseklikte dağlarla çevrilidir. Batıda;  tahminen 600m yükseklikte Sodra Dağı, Doğuda; 1000 m yükseklikte Aksivri dağı, Kuzeyde; 1000 m yükseklikte Beşparmak dağı, Güneyde 200 m yükseklikte Beçin tepesi bulunmaktadır. Milas ege denizinin iki önemli körfezi olan Gokova ve Mandayla körfezinde kıyılarıyla yat turizm açısından önemli bir konuma sahiptir.Milas’ın kuzeyinde, bir kısmı Aydın ili sınırları içinde kalan Muğla’nın en geniş alanlı doğal gölü olan bafa gölü bulunmaktadır. 60 Km genişliğinde ve deniz seviyesinden yüksekliği 2 m dir. Bafa Gölü Büyük Menderes ırmağının, eski Latmos Körfezinin batısını alüvyonlarla doldurması sonucu oluştuğu için kıyı set gölü olarak nitelendirilir.

mugla-milas2

İklimi

Milas ve çevresinin uzun yıllar yapılan analiz neticesinde Akdeniz yağış rejiminde yani  Akdeniz İklimi özellikleri taşımaktadır. Akdeniz ikliminde göze çarpan özellikler kışlar ılık ve yağışlı yazları sıcak ve kurak olmasıdır. Yağışlar genellikle  Ekim ve Nisan periyodunda görülür. Bu aylar arasında ekseriye serin ve yağışlı hava etkisini sürdürmektedir.  Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında daha az yağış görülür. Milas’ta en sıcak mevsim Temmuz, Ağustos  aylarıdır. Bu aylar ekseriye yağışsız kurak ve sıcak geçer.

TARIM VE HAYVANCILIK

Milas’ta tarımı meyve ve sebze üretimi, hububat, sanayi bitkileri üretimi olarak incelememiz mümkündür. Milas'ta tarımsal ürünlerin satışı Toprak Mahsulleri Ofisi, sanayi ve tüccar alımlı olarak yapılmaktadır. Tarımla uğraşan çiftçiler tarafından direkt olarak tüketilen ürünler veya müstahsil tarafından direkt olarak tarladan alınan ürünler, küçümsenemeyecek kadar fazladır.

SU ÜRÜNLERİNİN ÜRETİMİ

İlçemiz kıyılarındaki koylar balık üretimine elverişli olduğundan 194 adet balık üretme çiftliği olup; bunların 70 tanesi deniz, 124 tanesi de toprak havuzudur. İlçemiz genelinde ayrıca 3 tane alabalık üretim tesisi, 4 tane de Balık Kuluçkahanesi faaliyet göstermektedir. Balık çiftliklerindeki levrek ve çipura üretim kapasitesi toplam 49.451 ton, Alabalık üretimi ise 40 tondur. İlçemizde 4 adet Balık Kuluçkahanesi faaliyet göstermektedir. Bu tesisler ise yıllık 107 milyon adet yavru balık üretim kapasitesine sahiptir. 2008 yılında 85 milyon, 2009 yılında 107 milyon adet yavru balık üretimi gerçekleşmiştir. İlçemize bağlı Güllük Belediyesinde 1 adet dalyan bulunmaktadır. Güllük Beldesinde Çipura, Levrek, Karagöz, Sargöz ve Isparoz vb balık türleri de yakalanmaktadır. Avlanan ve üretimi yapılan balıklar Güllük Belediyesinde faaliyet gösteren Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından sertifikalı 5 adet balık işletme ve paketleme tesislerinde işlenerek 2008 yılında 18.436 ton balık ihracatı gerçekleşmiş olup 105.638.125,00 TL girdi sağlanmıştır. 2009 yılında ise 14.898 ton ihracat gerçekleşmiş olup 130.500.000,00 TL ilçemize girdi sağlanmıştır.

 

turkyo-WACOM Cintiq 24HD Interactive, pen display

 

WACOM Cintiq 24HD Interactive, pen display

 

 

No tags for this post.

Leave a Reply