Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

mugla-dalaman

Tarihçesi

Bu bölgenin tarihi süreç içindeki sakinleri Lukkalar, Lekler, Solymoslular, Kavalılar, Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar, Araplar, Bizans,Menteşoğulları ve sonralar Osmanlılar olmuştur. Anadolunun büyük uygarlıklarından Likyalılar 1600 sene bu topraklarda yaşadılar. Bölge halkının adıyla Likya, Anadoluda İran egemenliği döneminde Kariosun adıyla Karia adlandırılmıştır. Osmanlı zamanında ise bölge daha çok Hıdıvi Abbas Pşa ile anılmaktadır. Kapıdağı semti -Likya kaya mezarları , Hippokome(At Şehri), Oktapolis (Sekiz Şehir) eski şehir kalıntıları, Delikli kavak semtindeki Antik kent sur kalıntıları, Ardıçlı tepedeki Selcuklu surları, Hisar semtindeki eski Bizans dönemine ait “şaraphane”, Şerefler(Kalynda) köyündeki Karya dönemine ait kaya mezarları ve surlar, Gürköy semtinde Manastır tepesi, Demirci çarşısı, Gökdağ kaya mezarları, Kavaklı dede türbesi, Ak Türbe, Ak Köprü, Cleopatra hamamı bölgenin tarihi yerlerindendir. İlçenin tarihiyle ilgili herhangi bir bilgi yeterli arkeoloji kazısı ve yüzey araştırması yapılmadığından dolayı bulunmamaktadır. Ancak Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan ilçe tarihinin çok eskilere dayandığı sanılmaktadır. Daha önce Köyceğiz İlçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle tek bir Belediye olan Dalaman, 1983’te ilçe konumuna getirilmiştir. Euhippe antik kentinin Karia bölgesinin kuzeyinde, Dalaman’ın yanı başında Alacatlı Köyü’nün (Alaca-atlı) bulunduğu yerde olduğu sanılmaktadır. Ayrıca ilçede tren yolu olmamasına rağmen, tren istasyonu bulunmaktadır.

 

Coğrafya

Dalaman Muğla ilinin bir ilçesidir. Atm Dalaman Uluslararası Havaalanı bu ilçe sınırları içerisindedir. Ortaca'nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. 16 köyü bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde, Muğla İline bağlı bir ilçe olan Dalaman, Muğla İli Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli ili Çameli ilçesi arasında yer almaktadır. Doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık, güneyi ovalıktır. İlçe topraklarını Gölgeli Dağlar (2.295 m.), Boncuk Dağı (2.265 m.) engebelendirmektedir. Fethiye Körfezi’ne paralel uzanan bu dağların etekleri yapraklı, yüksek kesimleri de iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıdır. Dalaman Ovası, Muğla ilinin en verimli ovasıdır,türkiyenin ve dünyanın en verimli ovaları içerisindedir. İlçe topraklarını Dalaman Çayı sulamakta olup, Akdeniz ve Ege Bölgeleri geçiş noktasında bulunmaktadır. Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, Dalaman çayı Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 km.dir. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülür.Deniz seviyesinden yüksekliği 15 m.dir. Yüzölçümü 61.694 hektar olan ilçenin 2000 Yılı Genel Nüfus sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 28.148’dir.

İklim

İlçenin iklimi tipik Akdeniz iklimi olup, Subtropikal iklimi olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristliğine uygun olarak, yöre kışları ılık ve yağışlı, yazları ise kurak ve sıcaktır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1044.5 mm.dir. Dalaman'da 19 Temmuz 1973 te ölçülen 48,5°C lik sıcaklık Türkiye'de Kahramanmaraş(48,8°C) ve Şırnak Cizre (48,6°C) den sonra ölçülen 3. en yüksek sıcaklıktır.

 mugla-dalaman2

TURİZM

Doğa , deniz ve tarih şehri olan Dalaman,ancak havaalanının hizmete girmesiyle birlikte turizm ile tanışmıştır.Gerçi eskiden beri Kapı dağı Yarımadasında bulunan birbirinden güzel koylara MAVİ YOLCULUĞUN uğrak yerleri olmuştur.Fakat bu durumun Dalaman ile hiçbir ilgisi yoktur.Aslında Dalaman, turizm bakımından EL DEĞMEMİŞ BİR BAKİRE olarak tanımlanabilir.Çünkü eşsiz doğal güzelliği,inci gibi koyları,gezilip – görülmeyi bekleyen tarihi zenginlikleri,serin ve bol sulu yaylaları,el sanatları ,gelenek ve görenekleri ile şifalı otları,bugüne kadar hemen hemen hiç tanıtılmamıştır.    Dalamanda havaalanın açılmasıyla birlikte hareketlenen turizm,gün geçtikçe gelişmekte ve yukarıda sayılan tüm olgular bir bir değerlendirilmektedir.Bundan 12 yıl önceye kadar yörede hiçbir otel, motel, pansiyon, restaurant, turizm şirketi ve turist potansiyeli görülmezken bugün aradan az bir süre geçmesine rağmen ,turizm alanında önemli adımlar atılmıştır.Elbette bunların birincisi havaalanın açılmasıdır.Böylece İlçe içinde ister istemez bir takım hareket görülmüştür.Bunların en önemlileri ;turistik konaklama tesislerinin açılması ,Sarıgerme yolunun yapılması, bazı koylara kara ulaşımının sağlanması,yörede turizme yönelik alış-veriş yerlerinin hizmete girmesi, dağ turizminin yoğunluk kazanmasıdır.Ayrıca halk tarafından önemli bir geçim kaynağı haline gelen turizm, dağ köylerimizde yaşayan çoğu insanlarımızın sağladığı bir uğraşı olmuştur.  Ancak yörede turizmin canlanması için mevcut hizmetler henüz yeterli görülmemektedir.Bu nedenle yıllarca tarım ve hayvancılıkla uğraşan yöre halkının ,turizm yönünden bilinçlendirilmesi ve bu yönde yatırımların yapılması gerekmektedir.

 

Ekonomi

İlçenin ekonomisi turizm, nakliyecilik, tarım ve kâğıt sanayiine dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, buğday, ayçiçeği, fiğ, yonca, pamuk ve mısırdır. Bunların yanı sıra narenciye üretilmekte olup, nar, incir ve avokado da üretilen ürünler arasındadır. Hayvancılıkta damızlık inek yetiştirilir. Buna bağlı süt üretimi yapılmaktadır. İlçede bulunan kuruluşların başında 1982’de işletmeye açılan Dalaman Havaalanı, TİGEM ve Kağıt Fabrikası ve Devlet Üretme Çiftliği gelmektedir. Dalaman da Özellikle Kağıt Fabrikası mamullerini ve yörenin tarımsal ürünlerini yurdun dört bir yanına taşıyan canlı bir ulaştırma sektörü vardır. Dalaman, Muğla’nın turistik yörelerine havaalanı vasıtası ile turist girişlerini, dolayısı ile ilçenin ekonomisini etkilemektedir. Dalaman Havalimanı'nın(?) artan yolcu trafiğini karşılamak amacı ile yeni tesisler yapılmıştır. Göcek koyları olarak bilinen Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan koylar yat turizmi için çok elverişlidir. Kurşunlu, Akbükü, Göbün, Boynuzbükü, ve Sarsala koyları bunların başlıcalarıdır. Ayrıca Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri proje ihalesi tamamlanmış olup, yerin bir bölümü SİT, bir bölümü Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde kalmaktadır.

 turkyo-WACOM Bamboo Stylus (Siyah)

 

WACOM Bamboo Stylus (Siyah)

 

 

No tags for this post.

Leave a Reply