Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

manisa-saruhanli

TARİHİ

Saruhanlı adından ilk kez Cevat Paşa Tarihi’nde söz edilmektedir.(1754) İlçenin aydınlığa kavuşmuş tarihi Kurtuluş Savaşı ile başlar. 1918 yılında 150 haneli bir köy olarak görülen ilçe merkezi, 7 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Verimli topraklara sahip olması, kısa zamanda nüfusun artışını sağlamıştır. 1945 yılında Bucak Teşkilatı, 1953 yılında bugün Yılmaz Mahallesi diye anılan ve o tarihte 100 haneli bir köy olan Yılmaz Köyü ile birleştikten sonra Belediye Teşkilatı kurulmuştur. 1 Nisan 1959 tarihinde çıkarılan 7033 Sayılı Kanunla Saruhanlı merkez olmak üzere, İlçe  teşkilatı kurulmuştur.

 

COĞRAFİ KONUMU

İlçe, düz ve verimli bir arazi olan Gediz Ovası üzerinde yer alır. Yüz ölçümü 890 kilometrekare, denizden yüksekliği 43 metredir. Akdeniz iklimi etkisinde olup yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağmurludur. Kuzeydoğu ve doğusunda Akhisar, Gölmarmara; Kuzeybatısında Kınık; güneyinde Turgutlu, Ahmetli; güneybatısında Manisa ile sınırdır.İzmir-İstanbul Devlet Karayolu ilçe topraklarını ikiye böler. Manisa’ya 19 km. Akhisar’a 31 km. uzaklıktadır. Ayrıca Devlet Demiryollarının İzmir-Bandırma, İzmir-Ankara hattı İlçemiz merkezinden geçmektedir.

 

NÜFUS ve İDARİ DURUM

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre son olarak ilçemizin toplam nüfusu 55.386 olup, bunun 15.350 sini merkez nüfus oluşturmaktadır.  İlçeye bağlı 13 kasaba ve 29 köy vardır. Halitpaşa, Mütevelli, Koldere, Alibeyli, Büyükbe1en, Nuriye, Hacırahmanlı, İshakçelebi, Gökçeköy, Paşaköy, Gümülceli, Dilek ve Kumkuyucak kasabalarından oluşan 13 Belediyesi ile Türkiye’de en çok Belediyesi olan ilçelerden biridir.

 manisa-saruhanli2

EKONOMİ

İlçemizin ekonomisi tarıma dayalı olup, nüfusun % 80’i tarımla uğraşmaktadır. İlçemizde üzüm, pamuk, zeytin , mısır, domates, karpuz, kavun, salatalık, biber, ve tütün ziraati yapılmaktadır.İlçemizde son yıllarda özellikle sebze ekilen alanların artması nedeniyle kuru domates, közlenmiş biber, organik ürünler ve turşu gibi alternatif değerlendirme şekillerine yönelmiştir.Ayrıca yetiştirilen zeytinler salamura ve zeytinyağı olarak, şaraplık üzümler de şarap olarak değerlendirilmektedir. Bunlara bağlı olarak tarıma dayalı sanayi hızlı bir gelişme göstermiştir. Son dönemde kuru domates işleme, zeytinyağı, zeytin işleme ve paketleme, şarap ve konserve fabrikaları kurulmuştur. Bu işletmelerin bazılarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında ekonomik yatırımlar yapılmıştır. Bu üretimlerden doğan mahsullerimiz yine ilçemizde bulunan fabrikalarda işlenerek yurtiçi ve yurtdışına pazarlanmaktadır. Pagmat A.Ş, Özgür Tarım A.Ş., Hasgönül A.Ş.’de üzümlerimiz işlenmektedir. Yonca Gıda, Temel Gıda, Macolive Tarım Ürünleri San.ve Tic.Ltd.Şti. v.b. konserve ve vakumlu kuru domates işlenmektedir. İlçemiz kasaba ve köylerinde, başta  2007 yılı 12.Organik Zeytinyağı Yarışmasında Türkiye birincisi olan Caymazlar Tarım Ltd.Şti. olmak üzere 18 adet zeytin ve zeytinyağı işletmesi bulunmaktadır. Kirmen iplik fabrikasında pamuk işlenmektedir. Ayrıca Yücel Şarap, Şenkaya Gıda v.b. fabrikalarda şarap üretimi yapılmaktadır.

 

 TARIM ve HAYVANCILIK

İlçemizin ekonomisi tarıma dayalı olup, nüfusun % 80’i tarımla uğraşmaktadır. İşletmeler, genelde sadece tarım kolunda faaliyet gösteren küçük aile işletmeleri şeklindedir. Mera alanlarının dar olması hayvan yetiştiriciliğinin yapılmamasının başlıca nedenidir.İşletme başına ortalama 6-7 parselde yaklaşık olarak 45 dekar arazi düşmektedir. Bu arazilerden işletmenin elde ettiği yıllık gelir ise yaklaşık 7.200,00 YTL civarındadır. İlçemizde 6 çeşit ana ürün [zeytin, bağ, tütün, buğday, mısır ve sebzecilik (domates, biber, hıyar)] ekili-dikili alanların büyük bir bölümünü kapsamaktadır.Genel olarak zeytin, tütün ve buğdayın bir kısmı kuru tarım arazilerinde, diğerleri ise sulu arazilerde yetiştirilmektedir.  Ancak son yıllarda yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak sulama kanallarına kısa süreli su verilmesi, basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaşması ve kredi imkanlarının artması gibi nedenlerden dolayı sulu tarım arazilerinin miktarında artış gözlenmektedir.İklim özellikleri nedeniyle İlçemizde yılda 2 ürün almak mümkündür. Genel olarak buğdaydan sonra mısır ve hayvancılık işletmesi olanlar da yem bitkileri ekimini tercih etmektedirler. İlçemizde son yıllarda özellikle sebze ekilen alanların artması nedeniyle kuru domates, közlenmiş biber ve turşu gibi alternatif değerlendirme şekillerine yönelinmiştir.Ayrıca yetiştirilen zeytinler salamura ve zeytinyağı olarak, şaraplık üzümler de şarap olarak değerlendirilmektedir. Bunlara bağlı olarak tarıma dayalı sanayi hızlı bir gelişme göstermiştir. Son dönemde kuru domates işleme, zeytinyağı, zeytin işleme ve paketleme, şarap ve konserve fabrikaları kurulmuştur. Bu işletmelerin bazılarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında ekonomik yatırımlar yapılmıştır. Kuru/salçalık domates, turşuluk hıyar ve biber, organik ürünler ve şaraplık üzümlerde sözleşmeli yetiştiricilik modeli uygulanmaya başlanmıştır. 2011 yılında pamuk ekim alanlarında artış olmuştur.  Mısır yetiştiriciliği yapılan alanların bir kısmında pamuk üretilmeye başlanmıştır.

 manisa-saruhanli

SPOR

İlçe merkezinde 1 stadyum, 1 kapalı spor salonu,1 halı saha , Koldere Ş.Mehmet Burhan İlköğretim Okulu'na ait 1 kapalı spor salonu, 6 kasabada nizami futbol sahası (Hacırahmanlı, Halitpaşa, Koldere, Büyükbelen, Paşaköy, Mütevelli, İshakçelebi ) bulunmaktadır. İlçe Stadı Özel İdare ve Belediye imkanları ile çimlendirilerek ihata duvarı tamamlanmış, ayrıca 300 kişilik ek tirün yapılmıştır. İlçe Kapalı Spor Salonu  onarım ve bakımdan geçirilmiş olup faaldir. İlçe Merkezinde Saruhanlı Belediyesince yapılan (tenis kortu, halı saha, voleybol/basketbol sahaları, yürüyüş parkuru ve kondüsyon merkezi ihtiva eden) Sosyal Aktivite Merkezi hizmete girmiştir.

turkyo-Nikon1 J1 Siyah

 

Nikon1 J1 Siyah 10m-30mm Lens Kit

 

No tags for this post.

Leave a Reply