Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

manisa-koprubasi

TARİHİ

1958 yılında Gediz Nehri üzerinde sulama, taşkınlık kontrolü ve enerji üretimi amacıyla Demirköprü Barajı kurulmuştur. Barajda suların toplanması sonucu, eski Borlu Kasabasının sular altında kalmasıyla Borlu halkının, bir kısmı Borlu kasabasını oluşturmuş bir kısmı da Köprübaşı’na gelerek yerleşmişlerdir. 1967 yılında Belediyelik olan Köprübaşı,  20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3644 sayılı 130 ilçe kurulması hakkındaki kanun ile 25 Ağustos 1991 tarihinden itibaren fiilen ilçe statüsü kazanmıştır.

 

COĞRAFİ YAPISI

İlçemiz, il merkezinin kuzeydoğusunda, Salihli-Demirci devlet karayolu üzerinde bulunmakta olup il merkezine 120 km, Salihli’ye 51 km., Demirci’ye 50 km., Gördes’e 36 km. uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 250 metre olup güneydoğusunda Demirköprü Barajı vardır. Çevresi son derece engebeli olup; ilçe bu engebeli arazide çanak görünümünde olan yerde kurulmuştur. Dibek ve Çomak dağlarının güney uzantıları ilçe hudutları içerisinde kalır. Bu saydığımız dağlardan başka en önemli yükseltiler; Batıda Tüllüce, Doğuda Topraktepe ve Kuzeyde Kayran dağlarıdır. Yüzölçümü yaklaşık 252 km2 dir. Baraj sahası içerisinde kalan ve halk tarafından ova olarak bilinen Gediz Nehri ve Demirci Çayı vadisi en düz ve verimli arazileridir. Yaz aylarında suların çekilmesiyle baraj alanının verimli arazisinde de tarım yapılabilmektedir.

 

Eğitim ve Kültür

İlçemizde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 1 Anadolu Lisesi, Ticaret ve Turizm Genel Müdürlüğü’ne bağlı 1 Çok Programlı Lise olmak üzere 2 adet ortaöğretim kurumu vardır, Ayrıca 4’ü merkezde, 1’i Alanyolu Köyü’nde olmak üzere 5 müstakil ilköğretim okulunun yanında, 1’i 1-5 sınıflı (Kıranşeyh İlköğretim Okulu) , 1’si 1-3 sınıflı (İkizkuyu İlköğretim Okulu) olmak üzere toplam 7 ilköğretim okulu bir de Okulöncesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anaokulu vardır.

 manisa-koprubasi2

Sağlık

İlçe Hastanemiz, yeni hizmet binasının yapılmasıyla 10.07.2007 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Hastanemiz, 7 Mahalle ve 27 köy olmak üzere merkezimize bağlı toplam 34 idari birime hizmet vermektedir. Ayrıca ilçemize sınırı bulunan Salihli, Demirci ve Gördes ilçelerinin yakın köylerine de sağlık hizmeti vermektedir. Hastanemiz binasında 01.01.2008 tarihinde Bakanlığımızın 24.11.2004 Tarihli ve 53258 Sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkındaki Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrasına dayanılarak aile hekimliği uygulamasına başlamıştır. Bu uygulama ile ilçemiz merkez ve köyler dâhil olmak üzere 3 bölgeye ayrılmış olup 3 Aile Hekimi görev yapmaktadır. Hastanemiz, Entegre Hastanesi olması sebebiyle sağlık hizmetleri vermenin yanında Toplum Sağlığı Merkezi hizmetini de yürütmektedir. Hastanemiz Başhekimi aynı zamanda Sağlık Grup Başkanı’dır.

 

Ekonomik Durum

İlçemiz ülke genelinde Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında 539. sırada ve 4. grupta bulunmaktadır. İlçemizde bulunan 2 adet Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı toplam 454 üye vardır.

 

Altyapı

İlçede elektriksiz köy bulunmamaktadır. İlçe merkezinde su sıkıntısı yaşanmamakta fakat bazı köylerimizde yaz aylarında kuraklıktan dolayı su sıkıntısı yaşanmaktadır. KÖYDES çalışmalarıyla bu sıkıntılar giderilmektedir. Yakın zamanda yapılan 3 Yapı Kooperatifi konut sıkıntısını hafifletmiştir. Yapımı bitmiş olan 48 konutlu T.O.K.İ.  konutları faaliyete geçmiştir. Ayrıca 75 yatak kapasiteli Balcı Pansiyonunda ilçemiz dışından Yüksek Okul ve Anadolu Lisesi’ne gelen öğrenciler kalmaktadır. Köylere Hizmet Götürme Birliği ve mahalli katkılarla köylerimizin altyapı ihtiyaçlarının giderilmesine çalışılmaktadır.

 manisa-korubasi3

İklimi

Akdeniz iklimi ağırlıklı olmakla birlikte, Akdeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş noktasındadır. Bu münasebetle yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı ortalaması “–12 ile + 42” derece arasında değişir. Son 10 yılın ortalama sıcaklık değeri 23,4 °C ‘dir. Yıllık ortalama yağış 465,02 mm dir.

 

Ulaşım

İlçemiz, il merkezinin kuzeydoğusunda, Salihli-Demirci devlet karayolu üzerinde bulunmakta olup il merkezine 120 km , Salihli’ye 51 km., Demirci’ye 50 km. , Gördes’e 36 km. uzaklıktadır ve bu yolların tamamı asfalt kaplamadır.

 

İş ve Çalışma Hayatı

Nüfusun % 85’i çiftçilikle, özellikle çilek, zeytin ve tütüncülükle uğraşmakta ve makineli tarım yapılmaktadır. Hayvancılık da ilçemizin önemli gelir kaynaklarındandır. Küçük ve büyükbaş hayvancılık, balıkçılık, kümes hayvancılığı ve arıcılık yapılmaktadır. İçerisinde 60 işyeri bulunan Küçük Sanayi Sitesi çeşitli alanlarda (oto tamir, bakım, yedek parça, marangozluk, demir, alüminyum, plastik doğrama, cam vb.) hizmet vermektedir.

turkyo-Uzaktan Kumanda MC-30

 

Uzaktan Kumanda MC-30 

No tags for this post.

Leave a Reply