Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

kutahya-simav

Tarihçesi

Bugün Simav’ ın milattan önce 4 binli yıllarda SUNAUVA – SYNAUS adında şehir kalıntısı üzerine kurulduğu bilinmektedir. Hititler, Frigler, Doğu Roma (Bizans) dönemlerinde SYNAUS (Simav) ve ANKYRA (Boğazköy) olarak tarihi zamanların iki yerleşim birimi, kurutulan Simav Gölünün güneydoğusu ve kuzeybatısında varlıklarını devam etmiştir.

Milattan önce 1200 yıllarına kadar Abaitler adına bir halk yaşarken Trakya’ dan ve Çanakkale boğazından yöreye Frig oymakları gelip yerleşti. Sonrasında Doğu Roma (Bizans) hakimiyetin de kalan Simav ve çevresi 1113 yılında Edremit – Kırkağaç bölgesinden Kütahya – Eskişehir’ e yardıma dönen Selçuklu Kumandanı EMİR MUHAMMET tarafından Simav Çayı vadisinden gelinerek fethedildi. Bu Fetih dönemi uzun sürmedi tekrar Bizans’ ın eline geçtikten192 yıl sonra Germiyan Beyliğinin kurucusu 1. Yakup Bey 1305 yılında Alaşehir’ i fethetmeye giderken Simav Gölü kıyısında ordusunun atlarını dinlendirdiği tarih kitaplarında kayıtlıdır. 1305 yılında fetihte, Bizans’ ın kiraladığı İspanyol Katalan askerlerinin Erdek’ ten gelişi ile son bulur. Germiyanoğlu Çağaşan Mehmet Bey’ in 6 Mayıs 1327 tarihinde SİMAV ve KULA’ yı Katılanlardan kesin şekilde fethetmesiyle Türk Hakimiyeti başlamıştır..

Mehmet Bey’ in oğlu Süleyman Şah, komşu beylik Osmanlılara dost geçinmek, Karamanoğullarının düşmanlığından da korunmak için kızı Devlet hatun’ u Osmanlı Padişahı 1. Murat’ ın oğlu Yıldırım Beyazıt’ e verdi. (Yıl 1381) Kızının çeyizi olarak Kütahya, Tavşanlı, Emet ve SİMAV’ ı Osmanlılara verip kendi KULA’ ya çekildi. Süleyman Şah’ ın yerine geçen 2. Yakup Bey Simav’ ı tekrar geri aldıysa da 1390 yılında Yıldırım Beyazıt, kayın biraderinin üzerine giderek onu yenmiş ve İPSALA kalesine hapsetmiştir. 1402 yılında Ankara Savaşında Timur’ a yeniden Yıldırım Beyazıt’ ın ülkesi tekrar eski beylere verildiğinde 2. Yakup Germiyan beyliğinin başına geçer, Simav’ da beylik topraklarındadır.

Germiyanoğlu 2. Yakup bey 1428 yılında Edirne’ deki Osmanlı padişahını ziyaretle ölümü halinde ülkesini vasiyet ettiği söylenir. Çünkü yerine geçecek erkek evladı yoktur. 1429 yılında vefatı ile Germiyan ülkesiyle birlikte içinde yer alan Simav’ da Osmanlılara bağış olarak geçmiştir.

Ünlü dilbilgini Şemsettin Sami’ ye göre Simav 1812 yılında ilçe olmuş ve Kütahya Sancağı’ na bağlanmıştır. Merkez nüfusu 5 bin, kaza nüfusu 32.662’dir ve 125 köy bağlıdır.

Daha sonra Simav Derebeylerinin Padişah’ a asker ve vergi vermemesi üzerine kaza statüsünden düşürülen Simav 1866 yılında aşırı yağışlarla taşan Simav gölü sayesinde afet bölgesi ilan edilmiş, Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa Simav’ a gelerek gölün su seviyesini düşürmüş ve 1867 yılında Belediye Teşkilatının, 17 Şubat 1868 tarihinde Kaza (İlçe) statüsüne geçmesini sağlamıştır. İlk Kaymakam İstanbul’ dan tayinle gönderilen HALİL KAMİL Bey olmuştur. 1921-1922 yılları arasında Yunanlılar tarafından 3 kez işgale uğrayan Simav 4 Eylül 1922 tarihinde kurulmuştur.

 

               

Nüfus Durumu

İlçemizde Merkez dahil 22 belediye teşkilatı vardır. Merkez ve  kasabalarda  toplam 60 adet  mahalle muhtarlığı ve ilçemize bağlı 71 köy vardır.

Nüfusu

Genel nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusun mesleklere göre dağılımı bulunmamaktadır. İlçe nüfusunun % 70-75’ ini çiftçilikle uğraşan nüfus teşkil etmektedir. İlçede okur yazarlık oranı % 99 dur.

 kutahya-simav2

Eğitim Durumu

İlçede Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi,Süper Lise ve Genel Lise,Anadolu Teknik Lisesi,Anadolu Meslek Lisesi,Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi,İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi,Kız Meslek Lisesi,Anadolu Meslek ve Anadolu Kız Meslek Liseleri ile Ticaret Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi bulunmakta olup Fen Lisesi dışındaki tüm Ortaöğretim yapılandırması tamamlanmış durumdadır.

Simav’ ın merkez ve köylerinde ilk ve ortaöğretimde 71 Okul, 577 öğretmen ve 14.674 öğrenci ile eğitim ve öğretim yapılmaktadır.

 

Ekonomik Durumu

İlçemiz ve köylerinde yaşayan halkın en önemli geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. İnsanımızın yaklaşık % 75 – 80’ i çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. İlçe arazisinin % 37 si ekilebilir tarla, % 23’ ü ormancılık, % 6’ sı mera, % 8’ i meyvelik geri kalan kısım ise dağlık ve kayalıktır. Bu bakımdan gerek ekime dikime gerekse hayvancılığa gayet elverişlidir. İlçemiz ve köylerinde 22.507 Adet büyük baş, 73.151 küçük baş hayvan mevcudiyeti vardır. İlçemizde günlük 40 – 45 ton arasında süt toplanıp pazarlanmaktadır. Bu projeden yaklaşık 4000 çiftçi istifade etmektedir.

Bölgemizde hububat olarak, buğday, arpa, mısır, nohut, fasulye, mercimek, sebze olarak domates, biber, Sanayi bitkisi olarak şeker pancarı, haşhaş, ayçiçeği ekilmektedir. Tarım sektöründeki maliyet artışları insanımızı meyveciliğe yönlendirmiştir. Ceviz, kestane, erik, elma, armut, şeftali, kayısı ve üzümün yanında en fazla kiraz ve vişne önemli yer tutmaktadır. Ayrıca ilçemiz Eynal bölgesinde 130 dekar alanda Jeotermal su ile ısıtılan seralar faaliyet göstermektedir. Bu seralarda domates, salatalık, biber, fasulye ve çiçek yetiştirilmektedir. Bu konu ile ilgili olarak Kaymakamlık, Belediye ve Odamız müştereken Organize Sera Bölgesi kurulması çalışmaları devam etmektedir. İlçemizde imalat sektörü kerestecilik ağırlıklı olmak üzere çok çeşitlilik göstermektedir.

 

ULAŞIM

KÜTAHYA – SİMAV

Güzergah: Kütahya- Çavdarhisar- Gediz- Şaphane- Simav bu yol 145 dir.

 

İSTANBUL – SİMAV

Tercih Edilen Güzergah: İstanbul- Bursa- Orhaneli- Harmancık- Balıköy- Dağardı-Simav bu güzergah en kısa yol olup toplam 428 km dir.

Güzergah: İstanbul– Bursa- Balıkesir- Bigadiç- Sındırgı- Düvertepe- Simav bu yolun toplam uzunluğu 523 km dir.

 Güzergah: İstanbul- Kocaeli- Bilecik- Bozüyük- Kütahya- Gediz- Simav bu yolun toplam uzunluğu 505 km dir.

 

BURSA – SİMAV

Tercih Edilen Güzergah: Bursa- Orhaneli- Harmancık- Balıköy- Dağardı- Simav Bursaya en kısa yoldur. Toplam uzunluk 185 km dir.

Güzergah: Bursa- Balıkesir- Bigadiç- Sındırgı- Düvertepe- Simav bu yolun uzunluğu 285 km dir.

Güzergah: Bursa- İnegöl- Bozüyük- Kütahya- Gediz- Simav bu yolun uzunluğu 323 km dir.

 

BALIKESİR – SİMAV

Güzergah: Balıkesir- Bigadiç-Sındırgı-Düvertepe-Simav yolun toplam uzunluğu 135 km dir.

 

İZMİR – SİMAV

Tercih Edilen Güzergah: Kemalpaşa- Turgutlu- Ahmetli- Salihli- Kula- Uşak- Yenikent- Abide- Pazarlar- Simav bu yol yaklaşık 293 km.dir.

Güzergah: Kemalpaşa- Turgutlu- Ahmetli- Salihli- Kula- Selendi- Simav bu yol yaklaşık 250 km dir.

Güzergah: İzmir- Manisa- Akhisar- Sındırgı- Düvertepe- Simav bu yol yaklaşık 225 km dir.

Güzergah: İzmir Kemalpaşa- Turgutlu- Ahmetli- Köprübaşı- Demirci- Simav toplam 245 km dir

 

UŞAK – SİMAV

Güzergah: Uşak- Yenikent- Abide- Şaphane- Simav bu yol 82 km dir.

 

ESKİŞEHİR – SİMAV

Güzergah: Eskişehir- Kütahya- Çavdarhisar- Gediz- Şaphane- Simav bu yol yaklaşık 225 km dir..

 

DENİZLİ – SİMAV

Tercih Edilen Güzergah: Denizli- Çivril-Sivaslı-Uşak-Yenikent- Abide- Şaphane-Simav bu yol yaklaşık 235km'dir.

Güzergah: Güney- Ulubey- Uşak-Yenikent- Abide- Şaphane- Simav bu yol yaklaşık 220 km  dir.

turkyo-Şarj Edilebilir Pil EN-EL3e

 

Şarj Edilebilir Pil EN-EL3e

No tags for this post.

Leave a Reply