Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

kütahya-altintas manzara

Tarihçe

Altıntaş eski bir uygarlık merkezi olup, zaman zaman izinsiz yapılan kazılarda, Roma Bizans ve daha eski antik dönemlere ait kalıntı ve eserler bulunmaktadır.

Yakın tarihimizde de, Cumhuriyet öncesi Yunan işgali altında kalmış olan ilçede ve yöresinde, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin en önemli bölümleri cereyan etmiş olup, 30 Ağustos 1922 Günü Zafertepeçalköy, Berberçam civarında düşmanın en ağırlıklı  kuvvetleri imha edilmiştir. Daha sonra savaşın geçtiği alan Bakanlar kurulu kararı ile Milli park haline getirilmiştir.

 

Coğrafi Durum ve Doğal Yapı  

Altıntaş ilçesi Kütahya il merkezinin güney doğusunda ve 49 Km. uzaklığındadır. Yüzölçümü itibariyle 905 Km2 lik bir alanı kapsar. Batı yönü Murat Dağları, Doğu-Kuzey-Güney yönlerini geniş bir düzlük olarak Altıntaş ovası teşkil eder. Akarsu olarak Porsuk çayını besleyen Beşkarış ve Yeşilyurt çayları vardır. İklimi yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. İlçe Kuzeyden Kütahya-Merkez, Güneyden Dumlu-pınar İlçesi, Doğudan Afyon ve bağlı İhsaniye İlçesi, Batıdan, Aslanapa ve Gediz İlçeleri ile çevrilidir. Oysu-Saraycık Köyleri civarında önemli bir orman varlığı da  mevcuttur.

 

İdari Yapı ve Nüfus

2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı  resmi olmayan geçici sonuçlara göre, ilçe nüfusu 25.262 dir. Nüfusun 6.418’ i İlçe merkezinde, 18.844’ ü ise belde ve köylerde yaşamaktadır. İlçe merkezi, 5 mahalleden ibaret olup, ayrıca 33 köy, 2 belde ve 1 köy bağlısı bulunmaktadır.

 kütahya-altintas mezarlik

Ekonomik ve Sosyal Yapı

İlçe, Porsuk Çayı ve kollarının suladığı aynı adı taşıyan çok verimli bir ova üzerinde kurulmuş bulunduğundan, tarım yönünden oldukça gelişmiş durumdadır. Ova köylerinde pancar üretimi başta olmak üzere buğday, arpa, nohut ve ayçiçeği üretimi yapılmaktadır.

Hayvancılık ikinci geçim kaynağı durumundadır. Genellikle küçükbaş hayvancılık yaygın olup, 1986 yılından bu yana Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından yürütülen suni ve tabii tohumlama çalışmaları neticesinde süt inekçiliği ve besicilik önemli ölçüde gelişmiştir.

İlçede 1 mermer fabrikası, 5 un fabrikası, 1 yağ imalathanesi, 7 adet kereste atölyesi bulunmaktadır. Murat Dağı bölgesinde özel sektörlerce işletilen 5800-6200 kalorilik kömür madenleri ile Grafit  madeni ocakları mevcuttur. İlçe merkezi ve köylerinde 15 civarında mermer ocağı mevcut olup ocaklardan 2-3 adedi ileri teknoloji ile çalışmaktadır.

İlçede, Belediyeye ait bir adet dinlenme parkı vardır.  İlçede bir meslek yüksek okulu mevcut olup, kampus inşaatı devam etmektedir. İlçede bir adet İlçe Halk Kütüphanesi mevcuttur.

 

Eğitim ve Sağlık

İlçede ilköğretim ve lise seviyesinde toplam 27 okul bulunmaktadır. Bu okullarda 2930 öğrenci, 153 öğretmen bulunmaktadır. Okuma yazma oranı % 99’dır. İlçede 1 devlet hastanesi, 7 sağlık ocağı, 6 sağlık evi mevcut olup buralarda 5 doktor , 4 sağlık memuru,  8 ebe-hemşire görev yapmaktadır.

 

Kültür,Turizm ve Spor  

İllçedetarihi ve kültürel özelliği bulunan anıtlar ve yapılar şunlardır : Başkomutan Meydan Savaşının yapılıp kazanıldığı gerçek mekan olan Zafertepeçalköyde Zafer Anıtı, Şehit Sancaktar (Meçhul Asker) Anıtı, Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı.

Selçuklu Eserleri:

Çakırsaz Hanı, Altıntaş Köyü Kemerli Köprü

Germiyan Beyliği eserleri:

Alıncık ve Işıklar Türbesi

Tarihi Bilinmeyenler:

Akçaköy Aziz Dede Türbesi

İlçe merkezinde Seyit Hamza Türbesi İlçenin doğusunda yer alan Çal Tepesi’nde Romalılardan kalma antik bir tiyatro ile harabe haline gelmiş yerleşim merkezi bulunmaktadır. İlçede sayısız höyük ve çok eski devirlerde kullanılmış antik mermer ocakları bulunmaktadır.

 Altyapı ve Ulaşım

İlçe merkezi Kütahya’ya 49 km. mesafede olup Eskişehir-İzmir, Denizli-İstanbul yol güzergahın-dadır. İlçenin tüm köyleri elektrik, su, yol ve telefon gibi hizmetlerden yararlanmaktadır.

turkyo-Nikon Coolpix S8200

 

Nikon Coolpix S8200 Kompakt Dijital Fotoğraf Makinesi-(Gümüş)

No tags for this post.

Leave a Reply