Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

izmir-konak merkez

GENEL BİLGİLER

9 Temmuz 1984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 3030 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri'nin yönetimi hakkında kanun hükmünde kararnamenin değiştirilerek kabulü hakkında kanun yürürlüğe girmesiyle Belediyemiz 1984 yılında Merkez İlçe belediyesi olarak kurulmuştur. 04/07/1987 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 3392 Sayılı 103 İlçe Kurulması Hakkında Kanun ile Merkez İlçe Belediyesi Konak Belediyesi olarak değiştirilmiştir.

Konak Belediyesi Meclis Üyesi sayısı, Başkan hariç 37' dir.

Belediye'nin idari yapılanması 7 Başkan Yardımcılığı ve 27 Müdürlük kadrosundan oluşmaktadır.

Konak Belediyesi'nin Yaklaşık Alanı : 2438 Hektar'dır. 24.380.000 Metrekare

İzmir İli, Konak İlçesi'nde toplam 113 mahalle bulunmaktadır. Toplam sokak adedi : 2.905, Cadde adedi : 90, Bulvar adedi : 19, Meydan adedi : 14'dür. Bağlı beldesi yoktur. Türkiye İstatistik Kurumunun 2011 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre bölünmüş Konak'ın yerleşik nüfusu : 397.201 kişidir. Bunlardan 194.489 kişisi erkek, 202.712 kişisi kadındır. Yıllık nüfus artış hızı binde 9 civarındadır. Gündüz nüfusu tahminen bir milyonun üzerindedir.

Eski adıyla Devlet İstatistik Enstitüsü'nün 22 Ekim 2000 yılı bina sayım sonuçlarına göre Konak Belediyesi sınırları içerisinde 113.956 adet bina bulunmaktadır.

9 Eylül 1922'de göndere çekilen bayrak ile yalnız İzmir'in değil Türkiye'nin kurtuluşunun simgelerinden biri olmuş Hükümet Konağı, Konak Meydanı'ndadır. Hükümet Konağı 1868-1872 tarihleri arasında inşa edilmiştir.

Yapılışından günümüze İzmirliler'in buluşma noktalarından biri olan Saat Kulesi, Konak Meydanı'ndadır. II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılı için 1901'de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan mimara yaptırılan kule 25 metre yüksekliğindedir. Kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm'in hediyesidir.

Konak Antik Çağ'dan günümüze taşınmış eserlerle, Osmanlı Dönemin'den kalan eserlerle, ama en çok Cumhuriyet Dönemi'nin eserleriyle karakterize olur. Konak İlçesi, İzmir'in kültür, sanat, eğlence ve medya merkezi olması nedeniyle yerli ve yabancı tüm turistlerin uğrak yeri durumundadır.

Nüfus Yapısı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hazırlamış olduğu 2010 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre Konak'ın Toplam Nüfusu 405.580 kişidir. [1]Toplam nüfusun tamamı kent nüfusudur. Hiç köyü veya beldesi bulunmamaktadır. İlçenin yüzölçümü 69 km² dir.

6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Konak ilçesinden 55 mahalle ve 2 köy Karabağlar ilçesine bağlanmıştır. Konak ilçesinde 2008 yılı itibariyle 113 mahalle bulunmaktadır. Toplam sokak adedi 2.905, Cadde adedi 90, Bulvar adedi 19, Meydan adedi 14'dür.

Eğitim

İlçede 73 İlköğretim Okulu, 78 Orta Öğretim Kurumu bulunmakta; 78 458 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda, 4 271 öğretmen görev yapmaktadır.

İzmir Atatürk Lisesi, İzmir Kız Lisesi, Özel İzmir Amerikan Lisesi ve Özel İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi ilçedeki köklü eğitim kurumlarındandır.

izmir-konak

Tarihi Yerler

Alsancak Garı: Robert Wilkin adlı İzmirli İngiliz tüccar ile dört ortağı 1855'te "İzmir – Aydın" demiryolu için imtiyaz talebi ile Osmanlı Hükümeti'ne başvurmuş ve 1856'da imzalanan sözleşme ile bu imtiyazı almışlardı. 1857'de şirket el değiştirmiş ve "İzmir'den Aydın'a Osmanlı Demiryolu" adını almıştı. 1857'de Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan demiryolunun başlangıcında yer alan Alsancak (o günkü adıyla Puma) Garı, 1858'de hizmete açıldı.

Asansör: Karataş Semti'nde, Mithatpaşa Caddesi'nden yaklaşık 40 m yükseklikteki Halil Rıfat Paşa Caddesi'ne çıkan Asansör, 1907 yılında Nessim Levi tarafından yaptırılmıştır. Asansör'ün giriş kapısı üzerindeki yuvarlak madalyon içindeki kitabede bulunan ''Ascenseur, Construit par Nessim Levi, 1907'' yazısı bu konuya bir açıklık getirmektedir.Tescil fişinin yaptıran hanesinde yer alan bu isim, daha sonraki metinde asansörü yapan usta olarak tanımlanmaktadır.

1942 yılında Şerif Remzi Reyent'e satılan Asansör, onun ölümü üzerine yeğeni Ayla Hanım'a kalmış, Ayla Hanım ise, 1977 yılında Belediye'ye bağışlamıştır. Asansör kulesinde iki asansör bulunmakta, bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrikle çalışmaktadır. 1985 yılında gerçekleştirilen restorasyonda her iki asansörde elektrikle çalışmak üzere düzenlenmiştir.

Mithatpaşa Caddesi girişinde holün solunda hidrolik kazan dairesi yer almaktadır. Eski İzmirliler'in söylediklerine göre asansör, buhardan önce su gücü ile çalışırmış. Halil Rıfat Paşa Caddesi seviyesinde, Asansör'ün solundaki makine dairesi yer almaktadır.Ayrıca istinat duvarı içinde kullanılan mekanlar bulunmaktadır.

Asansör'ün Halil Rıfat Paşa Caddesi'ne ulaştığı yerde demir konsollar ile taşınan ahşap bir balkon bulumaktadır. Balkonun dökme demir korkuluklarının o dönemde İzmir ve İstanbul'da çok sık kullanılan motifleri taşıması ilgi çekicidir. Kule, taş olan ilk bölümden sonra tuğla olarak yükselmekte ve balkona kadar iki kademe de ufalmaktadır. Balkon üzerinde kalan bölüm ise daha ufaktır. Günümüzde Asansör'e Dairo Marino Sokağı'ndan geçilerek girilmektedir. Asansör'ün yanındaki park, Yaşar Aksoy Parkı ismini taşımaktadır.

Atatürk Anıtı:Cumhuriyet Alanı'nda büyük önderimizin ''Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri'' komutunu taşıyan anıt 1933 yılında yapılmıştır. Atatürk'ü üniforma ile ve bir at üzerinde tüm heybeti ile gösterir.

Aliağa Camii: 446 ve 854 sokaklarda, serviler ve eski mezarlar ortasında pitoresk görünüşlü bir camidir. Kitabesi 1672'ye tesadüf etmekte olup, yaptıran zatın Gedizli Ali Ağa olduğu söylenir.

Alsancak Anglikan Kilisesi: Alsancak Gar' ının karşısındaki, İncil yazarı Sen Jan'a adanmış olan kilise, 7 Nisan 1902'de hizmete girdi. Halen bir İngiliz din adamının yönetiminde çalışılmaktadır.

turkyo-Nikon1 J1 Siyah 

 

Nikon1 J1 Siyah 10m-30mm&30mm-110mm Lens Kit

 

 

No tags for this post.

Leave a Reply