Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

izmir-kinik

TARİHi

İlçemiz Roma İmparatorluğuna kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olup ilk çağ yerleşim merkezi olan Gambreion  ‘un yerine kurulduğu sanılmaktadır.Güney doğumuzu kaplayan Karadere Ormanları içindeki Sibel Tapınağı ile bazı kalıntılar tarihinin çok eskiye uzanışının kanıtıdır.

İlçe 1330 yılında Osmanlı Devleti’nin idaresi altına girmiştir .

İsmini Oğuz Türkleri ‘ nin Bozoklar Kolunun Kınık Boyu’ndan almaktadır.

1820 ye kadar bir köy konumunda zaptiye teşkilatı ile idare edilmiştir.1910 yılında Bergama ilçesine bağlı bucağa dönüştürülen ilçe Kurtuluş Savaşı yıllarında bir süre Yunan işgaline uğramış,13 Eylül 1922 de ise düşmandan tamamen temizlenmiştir. İlçemizde belediye teşkilatının kuruluş tarihi 1938 dir. 1948 de ise Bergama ilçesinden ayrılarak İzmir iline bağlı bağımsız bir ilçe konumuna getirilmiştir.

 

COĞRAFİ YAPI

İlçemiz; Ege Bölgesinin Kuzeybatısında, Madra Dağları ile Yunt Dağlarının arasında Yunt Dağları silsilesinden Kara ve Sultan Dağlarının kuzey eteklerinde, Bakırçay Ovasının güney kıyısında kurulmuştur.

Doğusu ve Güneyi Manisa ili Soma İlçesi, Batısı ile Kuzeyi Bergama ilçeleriyle çevrilmiştir.

Denizden yüksekliği ovada 40 metre, yerleşim yerinde 90 metre, en yüksek tepelerinde 1000 metre civarındadır.

Yüzölçümü 436 kilometrekare olup toprak büyüklüğü açısından İzmir ilçeleri arasında 12 sırada yer alır.

İzmir iline uzaklığı 120 kilometre, Bergama ilçesine 19 kilometre, Manisa ili Soma ilçesine uzaklığı 25 kilometredir.

Kınık Ovası’nı doğudan batıya geçen Bakırçay Nehri sulamaktadır.

Köylerimizin çoğunluğu dağlık arazi üzerine kurulmuştur.

Arazinin %65’i orman,%30’u ekili alan ve %5’i çayır ve meralardır.

İklimi

Ege ve Marmara Bölgesi iklimlerinin özelliklerini yansıtmaktadır.Yazları sıcak ve kurak,Sonbahar ve Kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Yeryüzü Şekilleri

Belli Başlı Dağları                 : Güneyde Sultan Dağları,Doğusunda Eğnez Dağı ,

Belli Başlı Ovaları                 : Kınık ve Sucahlı Ovaları,

Belli Başlı Yaylaları               : Örtülü,Ulubey ve Leylek Yaylaları,

Belli Başlı Akarsuları            : Bakırçay Nehri.         

Bitki Örtüsü

Kızılçam ve Meşe türlerinin çoğunlukta olduğu verimli ormanlık araziler,ova ve düzlüklerde geniş tarım arazileri ve meralar.

 izmir-kinik2

DEMOGRAFİK YAPI

İlçemiz nüfusu ADNKS verilerine göre  28.337 olup nüfus açısından ilimiz ilçeleri arasında 21.sırada yer almaktadır. Bu nüfusun 11.752’i ilçe merkezinde 16,585 i belde ve köylerde oturmaktadır.

Nüfus Yoğunluğu olarak kilometrekareye 71 kişi düşmektedir.

 

İDARİ YAPI

Biri Merkez olmak üzere 3 belediye, 29 köyü bulunmaktadır. Köylerin 23’ü orman içi veya orman kenarı köyler olup 6’sı ova köyüdür.Köylerimizin hemen hemen tamamı toplu vaziyettedir.

İlçe merkezi 6,Poyracık Beldesi 5 ve Yayakent Beldesi 3 mahalleye bölünmüştür.

 

SOSYAL YAPI

İlçemiz uzun süre Bergama ilçesine bağlı nahiye olarak kaldığından Bergama-Kınık diye tanınmakta olan ilçemiz son yıllarda büyük bir atılım içine girmiştir. Tarım ürünlerine dayalı özel sektöre ait 4 salça fabrikası, ve 1 kireç fabrikası mevcut olup, Organize sanayi bölgesi kuruluş çalışmaları tamamlanmış yer yer faaliyet göstermektedir.

Topraklarının tarıma elverişliği ve verimliliği doğu illerimizden ilçemize özellikle de Poyracık Beldemize gelerek yerleşmelere yol açmıştır. Pamuk ve domates dönemleri ile orman çalışmaları esnasında da ilçemize 400-500 kişilik bir tarım işçisi gelmektedir.İlçemizin Bergama ve Soma’ya yakınlığı ve kiralık konut sıkıntısı ise bazı memur ailelerinin ilçe dışında oturmasına yol açmaktadır.

İlçede Maliye’ye ait 22,Özel İdare Müdürlüğüne ait 11 ve Milli Eğitim Müdürlüğüne ait de 42 olmak üzere toplam 76 lojman bulunmaktadır. Bunların dışındaki mahalli konutların büyük çoğunluğu tek katlı ve kerpiç yapılardır. Ancak yeni yapılan konutlar tamamen betonarmedir.

 izmir-kinik3

EĞİTİM ÖĞRETİM

İlçemiz okuma-yazma oranı 2000 nüfus sayımı tespitlerine göre %97.3’tür.

İki resmi öğrenci pansiyonu bulunmaktadır. Bu Pansiyonlarda 251 orta öğrenim öğrencisi barınmaktadır. İlçemizde bulunan Özel Yeşilova Öğrenci Yurdu, Valilik Makamının 01/01/2002 tarihli olurları ile faaliyete başlamıştır.

Yaygın eğitim hizmetleri olarak; 2009 yılında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 217 kurs açılmış olup bu kurslardaki kursiyer sayısı 593 tür.

İlçemizde özel okul bulunmamaktadır. 

Öğretmenlerin sosyal ihtiyaçlarına yönelik 24 yatak kapasiteli bir öğretmen evi’ miz  mevcuttur.

 

KÜLTÜR VE BASIN

İlçemiz merkezinde Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Kınık Belediyesinin katkılarıyla ilçe kütüphanesi açılmıştır.

Poyracık Beldemizde belediyenin katkılarıyla 1986 yılında bir kütüphane açılmış ve 2005 yılı sonu itibariyle 3115 kitabı bulunmaktadır. Yıl içindeki okuyucu sayısı 1859’dur.Yayakent Beldemizde Belediyenin sağlamış olduğu binada Öztüre Kireççilik A.Ş. tarafından 1987 yılında Nihat Mithat ÖZTÜRE kütüphanesi,1992 yılında memur yokluğu ve bina sıkıntısı sebebiyle kapanmıştır.

 

SAĞLIK

İlçemizde yataklı tedavi kurumu mevcut değildir. Ancak Merkez Sağlık Ocağımızda 7 gün 24 saat esasına göre kesintisiz sağlık hizmeti sunulmaktadır.

İlçemiz merkezinde bir sağlık merkezine bağlı, 1 Sağlık Ocağı ile 1 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezi vardır. Poyracık ve Yayakent Beldelerimizde de birer adet Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Merkez ve Yayakent Sağlık Ocaklarına bağlı olarak faaliyet gösteren 8 adet de sağlık evimiz mevcuttur.

Bu sağlık kurumlarımızda ,1 pratisyen doktor, 1 Diş Hekimi, 1 Tıbbi Teknolog,  2 hemşire, 4 sağlık memuru, 1 veri hazırlama kontrol memuru, 2 çevre sağlık teknisyeni, 2 laboratuar teknisyeni, ve 3 yardımcı hizmetli olmak üzere toplam 17 personel görev yapmaktadır.

 turkyo- EPSON STYLUS PRO 7890

EPSON STYLUS PRO 7890

 

No tags for this post.

Leave a Reply