Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

izmir-gaziemir

GENEL BİLGİ

Gaziemir, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı metropol ilçelerden biridir. Batısında ve kuzeyinde Karabağlar, doğusunda Buca, güneyinde Menderes ilçeleri ile çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 63 km²’dir. Köyü yoktur, 1 beldesi (Sarnıç) bulunmaktadır. 1965'e kadar taşıdığı tarihi ismi Seydiköy'dür.

2007 yılı sayımına göre toplam nüfusu 109.291’dir. Bu nüfusun 86.111’i merkezde, 23.180’i Sarnıç beldesinde yaşamaktadır. Kent nüfusu 2008 yılı itibariyle 88.829'dur. Gaziemir’de 15 İlköğretim Okulu, 6 Orta Öğretim Kurumu bulunmakta; 18,669 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda, 782 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede, sağlık hizmetleri, 1 semt polikliniği, 6 sağlık ocağı, 2 sağlık evi ve 1 verem savaş dispanseri tarafından verilmektedir.

Rumeli göçmenlerinin ağırlıklı unsuru oluşturduğu bir nüfus yapısına sahip olan Gaziemir, günümüzde ilçe hudutları içinde bulunan askeri birliklerin çekirdeğini teşkil eden Hava Teknik Eğitim Komutanlığı'nın kurulması ve sonraki yıllarda gelişen Ulaştırma Tugay Komutanlığı ile önemli bir askeri potansiyeli bünyesinde barındıran farklı bir yerleşim birimi haline gelmiştir. Gaziemir, son yıllarda sanayinin ve ticaretin geliştiği bir bölge olarak ortaya çıkmıştır. Merkezde, Akçay Caddesi üzerinde tekstil ve mobilya üretim imalathaneleri ve satış mağazaları yer alır. Sarnıç beldesi etrafında sanayi kuruluşları toplanır. Gaziemir, sanayi ve ticaret gücü yanında, sahip olduğu üstün konut potansiyeliyle de önem kazanmıştır. Uluslararası Adnan Menderes Havalimanı, Ege Serbest Bölgesi ve Uzay Kampı Türkiye, Gaziemir sınırları içerisinde yer almaktadır.

 

Tarihi

Seydiköy ve civarı Türk hakimiyetine halk arasında Aydınoğulları Beyliği'nin kurucusu ve Umur Paşa olarak tanınan, Aydınoğlu Gazi Umur Bey döneminde geçmiştir. Seydiköy'de bulunan ve kuruluş tarihi kesin olarak bilinmeyen Seyyid Mükremeddin Zaviyesi ve Dizdar Hasan Ağa vakfiyesi bir cami ve çeşme, buradaki ilk Türk yerleşiminin çekirdeğini oluşturmuştur ve bunların ilki yerleşime ismini vermiştir. Seydiköy Türk yerleşimi ile ilgili en erken tarihli belge 1530 tarihli "tapu tahrir defteri"dir ve Seydiköy'ün Konya'dan göçmüş Yörük boyları taradından kurulmuş olduğuna işaret etmektedir.

18. yüzyıldan itibaren Batı Anadolu'nun zeytin/üzüm/incir/pamuk ihracatına dayalı olarak uluslararası boyutta gelişiminin bir sonucu olarak Seydiköy, Ege Adaları kaynaklı yoğun bir Rum nüfus akınına konu olmuş ve 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren, bir yandan İzmir'e güneyden giriş öncesinde kilit bir idari merkez olma özelliğine kavuşmuş, bir yandan da Türk nüfus ağırlığını kaybetmiştir. Bu gelişimin en önemli faktörlerden birisi, tren yolu ile birlikte bugünkü yerinde tesis edilmiş olan Gaziemir İstasyonu olmuştur. Yunan işgali sırasında yıkıma uğramış olduğu için ve 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sürecinde nahiye merkezi bir süre Cumaovası'na (bugünkü Menderes) taşınmıştır.

Kavala'dan mübadil olarak getirilip iskan edilen yaklaşık 2.500 kişi (529 aile) Seydiköy'ün yeniden imar ve inşası bakımından önemli rol oynamıştır. Bu nüfusa, 1944 başta olmak üzere, sonraki yıllarda iskan edilmiş olan Bulgaristan göçmenlerinin eklenmesiyle ilçe günümüzdeki sosyo-kültürel çehresine kavuşmuştur.

izmir-gaziemir2 

 

Ekonomik Durum

Gaziemir’ de yakın zamana kadar yapılmakta olan tarım ve hayvancılık  son yıllarda yerini ticaret ve sanayiye bırakmıştır.  

Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren (160) ‘a yakın tesis bulunmaktadır. Bunlar içerisinde tekstil ve mobilya alanında faaliyet gösterenler ağırlık taşımaktadır.Ege Serbest Bölgesi ilçemizde 1990 yılında açılmıştır. Adnan Menderes Havaalanına (4) km., İzmir limanına  (12) km. mesafededir.

Türkiye’nin ilk üretim serbest bölgesidir.Elektrik ve elektronik, otomotiv, makine, tekstil ve konfeksiyon, enformasyon teknolojisi, optik aletler, kimya, mobilya, tıbbi cihazlar, gıda işleme ve paketleme ve diğer hafif sanayi kolları yer almaktadır.

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firma sayısı (336) olup, bunun  (232)’si yerli, (42)’si yabancı, (62)’si yerli-yabancı sermayelidir.

Bölgede istihdam (30) bin kişiyi bulmuş durumdadır. Yıllık ticaret hacmi yaklaşık (5) milyar ABD Dolarıdır.

 

COĞRAFİ KONUMU

Gaziemir İzmir’in 11 Km. Güneyinde İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer almaktadır. Çatalkaya dağının eteğinde bulunan ilçenin yüzölçümü 59720 Dekar olup denizden yüksekliği 114 mt dir. Batı ve Kuzeybatısında Çatalkaya dağı ,doğu ve kuzeydoğusunda Nif (Kemalpaşa)dağları uzantısı,Kuzeyinde Karabağlar ,Güneyinde Görece köyü ile çevrilidir.   Gaziemir İzmir’in 11 Km. Güneyinde İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer almaktadır. Çatalkaya dağının eteğinde bulunan ilçenin yüzölçümü 59720 Dekar olup denizden yüksekliği 114 mt dir. Batı ve Kuzeybatısında Çatalkaya dağı ,doğu ve kuzeydoğusunda Nif (Kemalpaşa)dağları uzantısı,Kuzeyinde Karabağlar ,Güneyinde Görece köyü ile çevrilidir. 

İlçede genellikle Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak,Kışları ılık ve yağmurlu geçer. Bitki örtüsü Zeytin,Tütün ve tahıl yükseklerde ise çam, mersin ve meşe ağacı vardır. İlçenin içinden geçen Maşatlık deresi ile Kuzeydoğusundan geçen Yobaz deresi Karabağlar’da birleşerek Melez çayı adını alır.

 

İDARİ KONUM

Gaziemir 1992 yılında ilçe olmuştur. Köy idaresi yoktur. 16 mahalleden oluşmaktadır.

turkyo-monitor

 

EIZO® FlexScan® 19 inch LCD monitor S1902SH-GY

No tags for this post.

Leave a Reply