Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

izmir-foca-merkez

TARİHİ

Foça (Phokaia) ; İon yerleşimlerinin en önemlilerinden biriydi. Bugünkü batı uygarlığının temelleri, İ.Ö. 6. yüzyıl'da İonya'da atıldı. Dönemin İonya'sı felsefe, mimarlık ve heykeltraşçılıkta öncü oldu.Phokaia'lı Telephanes (İ.Ö. 5.yy) Pers saraylarını yapıtları ile donaymış bir heykeltraştı. Theodoros (İ.Ö. 4.yy) ünlü bir mimardı. İ.Ö. 494 yılındaki "Lade Deniz Savaşı"nı yöneten komutan Dionysos Phokaia'lıydı. Bu komutan da ismini mitolojinin en büyük kahramanlarından "Şarap Tanrısı" Dionysos'tan alıyordu.

"Şarap Tanrısı" Dionysos

Adını; kenti çevreleyen adalarında yaşayan foklardan alan Phokaia, İ.Ö. 11. yy'da Aiollar'ca kuruldu. İon yerleşimi İ.Ö. 9.yy'da başladı. Phokaialılar usta denizciydiler ; 50 kürekli & 500 yolcu alabilen tekneleri vardı. Mühendislik konusundaki üstün zekaları ve denizcilikteki başarıları ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz'e açılarak çok sayıda koloni kurdular. Foçalılar'ın tarihte kurduğu kolonilerin en önemlileri : Kardeniz'de Amysos (bugünkü Samsun); Çanakkale Boğazı'ndaki Lampsakos (bugünkü Lapseki); Midilli Adası'nda Methymna (bugünkü Molyvoz); Güney İtalya'da Elea (bugünkü Velia); Korsika'da Alalia; Güney Fransa'da Massalia (bugünkü Marsilya), Nice ve Antibes ; İspanya'da Ampuria'dır. Phokaialılar'ın denizcilikteki ustalığı, ticaret alanında da başarılı olmalarına olanak sağladı. Phokaia, İonya'da, doğal altın-gümüş karışımı elektron sikkeyi ilk bastıran kentlerden biriydi.

Phokaia bu başarıları ile bir çok uygarlığın iştahını kabartıyordu ve İ.Ö.546 yılında Persler'in tahrip ettiği ilk İon kentiydi. Pers istilası ile kentin görkemli çağı sona erdi, halkın büyük bir çoğunluğu kenti terketti. İ.Ö. 334'te Büyük İskender'in Anadolu'ya ayak basarak Pers egemenliğini ortadan kaldırması; yeni bir dönemin başlangıcı oldu. İskenderin ölümünden sonra sıra ile; Seleukoslar'ın, Bergama Krallığı'nın ve Romalılar'ın egemenliğine girdi. Erken Hristiyanlık döneminde psikoposluk merkeziydi.

Bugün Foça'nın bucağı konumunda olan Yenifoça'yı Cenevizliler kurdu ve buradaki şap madenini işlettiler.

Foça 13. yy'da Türk Beyliklerinden Çaka Bey'in; daha sonra Saruhan Beylliği'nin yönetimindeydi. Fatih Sultan Mehmet 1455'te Foça'yı Osmanlı İmparatorluğu topraklarına kattı.

1867'de Foça ve bucağı Yenifoça birleştirilerek Manisa eyaletine bağlandı. 15 Mayıs 1919'dan 11 Eylül 1922'ye kadar Yunanlılar'ın egemenliğindeydi. Kurtuluş Savaşı'nda 11 Eylül 1922'de Atatürk Foça'ya girdi ve 11 Eylül Foça'nın kurtuluşu olarak kutlanmaya başladı.

COĞRAFYASI

İzmir iline bağlı 28 ilçe merkezinden biridir. İlçeyi doğuda Menemen kuzeyde Çandarlı, batıda Ege Denizi, güneyde İzmir Körfezi çevreler. Yüzölçümü 228 km2'dir.

Bucak: Yenifoça

Beldeleri: Bağarası, Gerenköy;

Köyleri: Yeni Bağarası, Ilıpınar, Yeniköy, Kozbeyli

İzmir ili içinde en az yağış alan ilçelerden biridir. Hemen her mevsim poyraz ve batı rüzgarları eser. Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır. Sıcaklığın 35 dereceyi aştığı olur. İzmir – Çanakkale yolunun 39 km'sinden sola sapıp 26 km. sonra Foça'ya ulaşılır.

Köylerinde tarım ve hayvancılık, Foça içinde ise turizm ve balıkçılık genel geçim kaynağıdır.

Okuma – yazma oranı % 90'ın üzerindedir. İlköğretim okulları, Lise, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi vardır.

T.C. BAŞBAKANLIK Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü'nce, 31.12.2009 itibariyle açıklanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre;

Foça Toplam Nüfusu: 30.779 ' dur.

Şehir Nüfusu: 27.074 – Belde ve Köy Nüfusu: 3.705' dir.

 

 

 izmir-foca

 

ULAŞIM

Foça'ya gelmek için, aşağıdaki opsiyonları kullanabilirsiniz…

Kendi Aracınız ile;

İzmir – Çanakkale yolunun 39 km'sinden sola sapıp 26 km. sonra Foça'ya ulaşılır. İzmir'den çıktıktan sonra Karşıyaka, Çiğli, Menemen'den sonra Buruncuk'u geçince ilk ışıklardan sola döndüğünüzde artık Foça yolundasınız.

Otobüs ile; Türkiye'nin neresinden gelirseniz gelin; İzmir Otogarı'nda indiğinizde hemen indiğiniz peronların en başına yürüyün… En başa geldiğinizde otobüslerin önlerinde "Eski Foça" yazdığını göreceksiniz. Otobüsler genel olarak; Kış tarifesinde saat 06:30'da başlar ve akşam 21:15' te son seferdir. Yaz tarifesinde ise sabah saat 06:00'da başlayıp, 23:00'e kadar her yarım saatte bir devam eder. (Saat 20:00 den sonra saat başına da düşebilir.)

Demiryolu, Denizyolu ya da Havayolu ile ; Önerimiz, en kısa yoldan İzmir Otogarı'na ulaşmanızdır. Havaalanı'ndan Otogar'a Havaş otobüsleri saat başı kalkmaktadır. Ancak bu servisler mevsimlere göre değişiklik gösterebilir. Eğer otogara ulaşmanızın zor olduğu bir yerde iseniz, Foça otobüsleri Otogar – Bornova – Bayraklı – Naldöken – Girne – Sogukkuyu istikametinde yol alır.

NÜFUS DURUMU

İlçemizde yaşayanların çoğunluğu mübadele ile gelen ve daha sonra yerleşmiş olan insanlarımızdan ve asker, sivil emeklilerden oluşmaktadır.

2011 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre toplam nüfusu 32.476 olup bunun 28.629’u ilçe merkezinde geri kalan 3.847‘si de köylerde yaşamaktadır.

İlçemizin Seçmen Sayısı da 17.581 dur.

İDARİ DURUMU

İlçemizde;

1 Adet Belediye,

4 Adet Köy (Orman Köyü Statüsünde) bulunmaktadır.

İlçe Merkezi Mahalle Muhtarlıkları; 12 adet.

SOSYAL DURUMU

İlçe, tarihi gelişimi itibariyle değişik dönemlerin mimari özelliklerini taşıması nedeniyle arkeolojik, kentsel ve doğal sit koruması altındadır.

İlçede kentsel yapı etkindir.  Son yıllarda İlçemizde turizm, önemli bir ekonomik sektör haline gelmiştir.

İlçemizin köylerinde tarıma dayalı yaşam sürmektedir.

 

 izmir-foca2

 

TARIM

İlçemiz Gediz ovasının son kısmında yer almaktadır. Bağarası ve Gerenköy’de ve Ilıpınar, Kozbeyli, Yeniköy ve Yenibağarası Köylerimizde tarım ve hayvancılık, İlçe Merkezi ile Yenifoça’da balıkçılık ve turizme dayalı ekonomiye sahiptir. İlçenin yüzölçümü 22.800 hektardır.

Arazi Varlığı

Tarım Alanı                           : 4.800 hektar

Tarla alanı                            : 3.156 hektar

Sebze alanı                           : 30 hektar

Bağ alanı                              : 172 hektar

Meyve Alanı                          : 23 hektar

Nadas                                  : 50 hektar

Narenciye Alanı                     : 15 hektar

Zeytin Alanı                          : 1.154 hektar

Tarıma elverişli boş Alan        : 200 hektar

Bunun 2.780 hektarı sulanabilir tarım arazisidir.

Diğer Arazi                            : 18.000 Hektar.

Daimi Çayır ve Otlak              : 5.400 Hektar

Yerleşim Alanı                       : 1.061 Hektar

Ormanlık ve Koruluk              : 11.539 Hektar

Ormanlık alan, ilçe yüzölçümünün  % 51’i kadardır.

HAYVANCILIK

Köylerimizde hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. İlçemizde;16 adet Tavuk Çiftliği, 45 adet büyük ve orta ölçekli büyükbaş Hayvan çiftliği bulunmaktadır.

SANAYİ DURUMU

İlçemizde sanayi gelişmemiştir. Mevcut sanayi de,  tarıma dayalı küçük işletmeler şeklinde faaliyet göstermektedir:

Çırçır Fabrikası               :  2 adet

Zeytinyağı Fabrikası       :  7 adet

Buz Fabrikası                 :  2 adet

Mandıra                        :  4 adet

Tavuk Çiftliği                 : 16 adet

Mantar Çiftliği                :  1 adet

EKONOMİK DURUMU

İlçenin gelir kaynaklarının başında;Turizm,Tarım, Hayvancılık, Balıkçılık ve Tarıma dayalı küçük sanayi işletmeleri gelmektedir.

turkyo-Duravision FDS1701

 

EIZO® Duravision FDS1701-BK

 

 

 

 

No tags for this post.

Leave a Reply