Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

denizli-serinhisar

GENEL TARİHİ
 XIV. Yüzyılın başlarında Karaağaç ovasına hakim, Yören dağı eteğinde önce Kepez, sonra Yerlikaya adıyla köy olarak kurulmuştur.1302-1310 yılları arasında yapılan hisardan dolayı Kızılhisar adını almış ve 1871 yılında Acıpayam'a bağlanmıştır.1888 yılında da Denizli'ye bağlanan Kızılhisar, 1923 yılında kasaba olarak idare edilmiş ve 1984 yılında ise, ilçe olmak için başvuruda bulunulmuş, 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla İlçeliği onaylanarak; Yüreğil, Kocapınar ve Ayaz Köyleri ile Yatağan kasabası Serinhisar ilçesine bağlanmıştır. Halen bir kasabası ve üç köyü bulunmaktadır.

ULAŞIM
 İlçemiz Denizli'ye 39 km uzaklıktadır . Denizli -Antalya karayolu üzerindedir. İlçemize bağlı bulunan kasaba ve köylere doğrudan ulaşım sağlanmaktadır ve yolları asfalttır.
İlçenin diğer komşu il ve ilçelerle olan ulaşımında hiçbir sorun bulunmamaktadır. Yeni yapılan Denizli-Antalya Devlet Karayolunun da hizmete açılmasıyla birçok kolaylıklar olmuştur.

NÜFUS
2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre İlçemizin toplam nüfusu 15109 kişi olup,  İlçe merkez nüfusu 10572, belde/köy nüfusu 4537(Yatağan Kasabası: 2920, Kocapınar Köyü:644, Yüreğil Köyü:660, Ayaz Köyü:313 )’ tür.


denizli-serinhisar2


COĞRAFİ YAPISI
Serinhisar İlçesi ; Ege Bölgesinin iç kesiminde yer alan Denizli İli’ne bağlı bir İlçedir.İlçe toprakları Denizli İli’nin güney yönünde bulunmakta olup, topraklarının hemen hemen tamamı Akdeniz Bölgesi içerisindedir. Nitekim İlçenin kuzey sınırı Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesinin sınırını oluşturmaktadır.
İlçe kuzeyden Denizli,güney yönünden Acıpayam,batıda Tavas,doğuda Acıpayam ilçesine bağlı Yeşilyuva Kasabasıyla çevrilmiştir. İlçenin rakımı 1000 metre-dir. Serinhisar,Göller yöresi iklimi sahasında yer almakta olup bulunduğu alan tabi orman sahasıdır. Tahrip edilmiş ormanlık alanların,yeniden ağaçlandırılma çalışmaları devam etmektedir. İlçenin ağaç örtüsü ile kaplı son derece güzel tabiat güzelliğine kavuşabileceği bunun yanısıra mesire yeri ve av alanları da oluşacaktır. İklim olayları incelendiğinde, aynı zamanda bir yayla ikliminin varlığı ortaya çıkar. Bu arada taşıdığı özellikleriyle büyük ölçüde İç Anadolu karasal iklimine de yaklaşır. Serinhisar İlçesi iklim bakımından bir geçiş alanında bulunmaktadır.
Kareleme metoduyla yapılan yüzölçümü hesaplamasına göre Serinhisar İlçesinin yüzölçümü 274 kilometrekaredir

turkyo-Apple Klavye F

 

Apple Klavye F

No tags for this post.

Leave a Reply