Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

denizli-güney

TARİHİ

İlçemizin tarihi Cumhuriyetimizin tarihinden ayrılmaz, kasaba ve nahiye olarak. Güney kuruluş savaşında sonra 29. Ekim. 1923 te Cumhuriyetin ilânını yaşar, devrimler peş peşe birbirini izlerken Güney bu değişikliklerin içindedir, ona uyum gösteren edilgin bir tavır değildir gösterildiği tavır. Devrimleri yaratan, onunla yaşayan yaratıcı bir güç olarak Türkiye Cumhuriyetine karşı olan görevini yerine getirir Lâyisizmi düşünce ve yaşam biçimi olara kabul eder, demokrasiyi giyim kuşamı, yeni Türk harflerini, millet mekteplerini yaşar, ekonomide millileştirmeleri, devletçiliği yaşar, kısacası Türkiye Cumhuriyeti ve onun önderi Mustafa Kemal’le bağımsızlığı, özgürlüğü, çağdaşlığı, bilimselliği yaşar.

Arkasından Mustafa Kemal'in ölümü, ikinci dünya savaşı, kıtlıklar..

1.1. 1948 de ilçe olur Güney. Ona ait 11.6.1947 tarih ve 5071 sayılı kanunun 18.6.1947 de ilân edilir ve 1.1. 1948 de yürürlüğe girer. Merkeze bağlı Gözler, Uzunpınar, Belenardıç, Akçapınar, Geveze köyleri Güney'e verilirken bucak iken Güney'e bağlı olan Güllü, Keklikli Kazarlar, Daha sonra Geveze, Uzupınar ve Gözler köyleri Güney'den ayrılarak yeniden merkeze bağlanır.

Güney'de ne Görülüyorsa Türkiye Cumhuriyetinin eseridir. Okulları, suları, yolları, sokakları ne varsa.

Türkiye Cumhuriyetini Denizli ilinin bir ilçesi olarak geleceğe doğru yol alıyor Güney. Güney, atasının gösterdiği çağdaş Uygarlık yolunda. Yolu aydınlık olsun. Aşağıda yazısından bir bölüm alacağımız Mehmet Kolbaşı, Kuvayi Milliye ve yunan işgali sırasında Güney'i şöyle anlatıyor.

Her Türk'ün bildiği gibi yunan kuvvetleri 1919 yılı Mayıs ayında İzmir'e çıkarma yapara kaçık işgale başladılar. Arkasından ellerini kollarını sallayarak önlerine bir engel çıkmadan Nazilli'ye kadar işgallerini sürdürdüler.

Bu haksız işgali hazmedemeyen katıksız Türk çocuğu olan ve o sırada Nazilli – Aydın dağlarında zeybeklik yapan Yörük Ali Efe ve Demirci Mehmet Efe'ler bir gün Nazilli'ye baskın yaparak Yunan kuvvetlerini Aydın'a kadar ittiler. Düzenli olmayan bu güçlerimize baskın yapan ve karşı saldırıya geçen Yunan kuvvetleri Köşk ve Omurlu'ya kadar tekrar ilerleyerek burada cephe kurdular. Bu sırada Denizli Müftüsü Hulusi Efendi/Sarayköy Müftüsü Ahmet Hamdi Efendi, Çal Müftüsü İzzet Efendi, Eşme Müftüsü Ahmet Nazif Efendi ve Güney nahiyesi müderrislerinden Eyüp Hilmi Efendi, birbirleri ile yaptıkları haberleşme ve anlaşma sonucu bütün halkı Yunanlılara karşı. Direnmek için oluşturulan kuvvetlerin azar azar Yörük Ali ve Demirci Mehmet Efelerin güçlerine katılma ve yurdu savunmak için, halkı uyarmak amacıyla her yerde milis güçlerini kurma girişiminde bulundular ve kurdular. Bu nedenle Güney'de de iki grup Kuvay ı Milliye oluşturuldu. Çok geçmeden gelişen bu gruplar cepheye hareket etti. Grubun birisi Yörük Ali efe, birisi de Demirci Mehme Efe gruplarına katıldı. Ben de Yörük Ali grubuna girdim. Tutsak düşünceye kadar da bu grupla görev yaptım. Yörük Ali Efe'nin emri ile Sarayköy'de Bekir Ammi başkanlığında bir kuvvete dâhil olarak Bellanbol'da Gökçen Efe cephesinde çalıştım.

 denizli-güney2

COĞRAFİ KONUMU

İlçemiz, iç Ege'de, İl merkezine 76 km. uzaklıkta, Denizli'nin kuzeyinde, Uşak sınırında bir ilçedir. Doğusunda Çal, batısında Buldan ve Sarıgöl, kuzeyinde Eşme, güneyinde Denizli il merkezi ile çevrilmiştir. Yüzölçümü 534 km. karedir.

Enlem, boylam olarak; 38 derece 09 dakika enlem ile 29 derece 04 dakika boyamlan arasında yer almaktadır.

Buldan sınırından itibaren rakım olarak yükselmekte, İlçe girişinde 850 m'yi bulmaktadır. Girişten itibaren rakım 100 m. dolayına düşmektedir. Bundan da anlaşılacağı gibi İlçe merkezi, doğu-batı yönünde gelişen anfiteatr bir özellik göstermektedir. Köylerin yerleşim ve rakım durumu, merkeze göre farklılık göstermez. Ancak Ertuğrul köyü ile Doğanlı köyü Menderes vadisinde olup rakım olarak 600 m. ye değin düşmektedir. Diğer köyler plato düzlüğünde kurulmuşlardır.

 

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Bitki örtüsü bakımından akdeniz bitki örtüsüyle step bitki örtüsünün ortak özelliklerini gösterir. Doğal bitkiler olarak, yüksek kesimlerde yaz ve kış yapraklarını dökmeyen iğne yapraklı ağaçlar yer alır. Bayır ve yamaçlarda çalı, ardıç, yabani zeytin, kızılağaç bulunur. Genel görünüm itibariyle bozulmuş Maki bitki topluluğunu andırır.

Köylülerin çoğu orman kenarında ve orman içinde olmasına karşın yalnızca üç köy ormandan yararlanmaktadır. Bunun yanında orman kenarının tarım alanı olarak kullanılmaması özellikle çam bitki örtüsünün genişlemesine neden olmaktadır.

 denizli-güney3

AKARSULAR

Güney arazisinin dar ve engebeli oluşu nedeniyle uzun akarsuları yoktur. Topraklarından yalnız Büyük Menderes nehri geçer. Bu nehrin Güney topraklarındaki uzunluğu 22 km.'dir.

Büyük Menderes Dinar dağlarından doğar, Çivril yakınlarında Işıklı baraj bölünde toplanır, sonra Çal ilçe sınırlarını geçerek Güney'in Adıgüzeller Köyü yakınlarında Banaz ve Hamam çayları ile birleşir. Güney toprakları içinde derin vadiler oluşturarak akar. Bu yüzden Büyük Menderes Nehrinden sulamada çok az yararlanılmaktadır.

İlçenin Batı ve Kuzey yönündeki araziler üzerinde küçük dereler vardır. Bu derelerin suları yaz aylarında çok azaldığı için, dere kenarında küçük bahçe tarımı yapılmaktadır.

 

İKLİMİ

İlçemiz 80 derece 09 dakika enlem ve 29 derece 01 dakika boylamları arasında bulunan kuşak arasına yerleşmiştir. 700-850 rakımları arasında değişiklik gösteren arazi üzerine yerleşmiştir. Toprak yapısı değişiklik göstermekle birlikte genelde killi ve kumludur.

 

YÜZEY YAPISI

İlçemizin yüzey yapısı dağlık ve engebeli araziden oluşmaktadır. Düz arazi Çayırlı, Hatı, Çeşmebaşı, Üçkuyular mevkiilerinde görülmektedir. İlçe merkezi azar azar yükselerek uzanan arazi görünümünde, yani anfiteartr biçimindedir. Güneydoğu, güneybatı ve güney önleri Menderes vadisine açıktır. İlçe merkez alınarak Doğu-Batı şeridinin kuzeyinde kalan araziler taşlı oplup mekanize tarıma uygun değildir. Topraklarının çoğu taşlı olması nedeniyle verilen büyük taş birikintileri yapılarak tarıma uygun duruma getirilmiştir. Ayrıca taşlar arazi sınırı görevi yapması için yüksek duvarlar yapılarak taşdan arıtılmaya çalışılmış verimsiz olan toprak işlemeye elverişli duruma getirilmiştir.

 

EKONOMİK YAPISI

Türkiye Cumhuriyeti'nin şekillenişi ile birlikte ekonomik alanda da değişiklik olmuş, bu değişimler içerisinde ilçemiz yaşamını değişik yönleriyle etkilemiştir. Bu gelişin Güney Halkı'na da yansımıştır. Tarım, sanayi, el sanatları gibi dalların yanında özellikle Tütün, Bağcılık, Şekerleme, Zeytincilik, Hayvancılık, Meyvecilik, Dokumacılık ve Şarapçılık gibi önemli konularda eşsiz bir başarıya ve kaliteye sahiptir. Dünyanın en kaliteli şaraplarından birisi de ilçemiz Güney'de üretilmektedir.

turkyo-Panasonic TX

 

Panasonic TX-P42GT30E Plazma 42" Full HD 3D TV

No tags for this post.

Leave a Reply