Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

denizli-cal

GENEL BİLGİ

1071 Malazgirt Savaşından sonra yöreye Selçuklu uç beyleri akınlar yapmaya başlamış, 1176 Miryakefalon Savaşından sonra da kesin olarak Türk Egemenliği altına girmiştir. 1862 yılında İzmir İline bağlı bir İlçe olarak teşkilatlanmış ve 1923 yılında Denizli İline bağlanmıştır.

Bölgenin Türk hâkimiyetine girmesinden sonra yöreye yerleşen insanların demircilikle uğraşması nedeniyle Demirciköy olarak isimlendirilmiştir. 19 YY. ortalarından itibaren ise Çağatay Türkçesinde “Yüksek Yer” anlamına da gelen   Çal adını almış olan yörede bu isim ile ilgili olarak çeşitli rivayetler olmasına rağmen  bölgenin coğrafi konum itibariyle kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Kurtuluş Savaşında ayrı bir öneme sahip olan İlçede, zamanın Çal  Müftüsü Ahmet İzzet Efendi önderliğinde örnek bir bölgesel direniş hareketi gösterilerek daha işgalin ilk günlerinden itibaren mitingler düzenlenerek işgal protesto edilmiş,  Çal’ a yaklaşan Yunan kuvvetlerinin ilerleyişini durdurmak için Menderes Nehri üzerindeki köprüler tahrip edilmiş, silahlı mücadele yapılarak daha fazla ilerlemelerine engel olunmuştur. Kurtuluş Savaşında Resmi kayıtlara göre 279 Çal’ lı şehit düşmüştür.

İlçenin idari yapısı içerisinde yer alan Bekilli Bucağı 1988 yılında, Baklan Bucağı 1990 yılında müstakil ilçe olmuştur.

Çal’ın doğusunda Çivril ve Baklan İlçeleri, batısında Denizli Merkez İlçe ve Güney İlçesi, güneyinde Bozkurt ve Honaz İlçeleri, kuzeyinde Bekilli ve Ulubey İlçeleri bulunmaktadır. Arazi yapısı dalgalıdır. Menderes Nehri İlçe topraklarından geçmektedir. İklim olarak İç Anadolu yayla iklimi hakimdir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar serin ve kuraktır. Çal İlçesi Denizli İli’ne 63 kilometre mesafededir.

EĞİTİM

İlçemiz insanları geçmişten bu güne eğitime büyük önem vermiştir. Değişik meslek gruplarından yetişmiş çok sayıda eğitimli kişi bulunmaktadır. İlçemizde eğitim kurumları huriyetin ilk yıllarında açılmaya başlamıştır.

İlçe Merkezinde 1928 yılında eğitim öğretime başlayan Gazi İlk Mektebini, 1929 yılında Dayılar Köyü İlk Mektebi ve Zeyve (Akkent) İlk Mektebi takip etmiştir.Çal’da ilk Ortaokul, şu anda Ticaret Meslek Lisesinin eğitim verdiği binada 1951 yılında açılmış, 1968 yılında lise, 1975 yılında Ticaret Lisesi, 1977 İmam Hatip Lisesi, 1980 yılında da Endüstri Meslek Lisesi ile 1995 yılında genel lise bünyesinde yabancı dil ağırlıklı lise, 2002 yılında da METEM, 2005-2006 öğretim yılında Anadolu Lisesi eğitim öğretime açılmıştır.

Yetişkinlerin eğitimine hizmet veren Halk Eğitim Merkezi, her sene çeşitli yaş gruplarındaki kursiyerlere besicilik, bilgisayar işletmenlik, kalorifer ateşçisi yetiştirme, meyvecilik sebzecilik, kantin ve açık alan işletmenliği ve avcı eğitimi  gibi çeşitli dallarda  eğitim vermektedir. Bu hali ile bütün dallardaki eğitime cevap verebilecek eğitim kurumlarına sahip ilçemizde okuma yazma oranı %99’un üzerindedir.

İlçe merkezinde 2, belde ve köylerimizde 11 olmak üzere toplam 13 adet ilköğretim okulu, ilçe merkezinde 3, 1 adet’te Süller Kasabasında olmak üzere toplam 4 adet Lise mevcut olup, İlköğretimde 2143 , Liselerde  979 , okul öncesinde ise 257 öğrenci olmak üzere toplam  3379  öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Bu okullarımızdan İlköğretim Okullarında 151 öğretmen. 4 adet Lise ve dengi okullarda 68 öğretmen ve okulöncesi kurumlarında 2 öğretmen olmak üzere 221 öğretmen görev yapmaktadır. Ayrıca 41 adet (657-4/B) sözleşmeli öğretmen görev yapmaktadır.

İlçemizde 1993 yılından itibaren Taşımalı İlköğretim uygulaması yapılmakta olup, her sene peyderpey artmak üzere 2009-2010 öğretim yılında 11 merkez okula 464 öğrenci taşınmakta, bu öğrencilerimizin hepsine hizmet alımı suretiyle öğle yemeği verilmektedir.

denizli-cal

EKONOMİK DURUM

İlçe nüfusunun büyük bir bölümü tarımla uğraşmaktadır. üzüm, elma,  sebze, tahıl, anason, haşhaş, kekik, ayçiçeği, yem bitkileri gibi ürünler başlıca tarımsal ürünleri oluşturmaktadır.

İlçemizde sofralık üzüm depolanan 7 adet soğuk hava deposu bulunmaktadır. Toplam yıllık kapasiteleri 5.200 tondur. Depolanan sofralık üzüm’ün önemli bir bölümü paketlenerek ihraç edilmektedir. Toplam yıllık ihracat miktarı 2 milyon dolar olarak gerçekleşmektedir.

İlçemizde 9 adet şarap üretim fabrikası bulunmaktadır. Akkent Beldemizde faaliyet gösteren Confurt Meyve Konsantresi Fabrikasının Yıllık ihracat miktarı 8 milyon dolar olup, 100 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Denizler Beldemizde faaliyet gösteren Erdem Mermer İşletmesinin Yıllık ihracat miktarı 9,5   milyon dolar olup, 90 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Belevi Beldemizde faaliyet gösteren Denizli Çimento Fabrikasında yıllık 2 milyon ton çimento üretimi yapılmakta, bunun 440 bin tonu ihraç edilmektedir.Çimento fabrikası 257 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Tarımsal Kuruluşların dışanda ilçemizde sanayi kuruluşu olarak Belevi Beldesi sınırları içersinde Denizli Çimento ve Denizler Beldesinde Mermer İşleme Tesisi bulunmaktadır.

Belevi Beldesi sınırları içinde 23 adet mermer ve traverten ocağı ruhsatlı olarak faaliyet sürdürmekte olup bunların yıllık toplam üretim kapasiteleri 103.500 tondur. Ayrıca İlçemizde 4 adet Banka Şubesi hizmet vermektedir

turkyo-Adobe Illustrator

 

Adobe Illustrator CS5 Ver. 15 Windows Turkish Upsell

No tags for this post.

Leave a Reply