Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

denizli-bozkurt-kusbakisi

TARİHÇE

Halk arasında 93 harbi diye bilinen 1876-1877 Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Balkanlardan göç eden Türkler tarafından 1876 yılında Hambat ovasında kurulmuştur.

Hambat adı Selçuklularca kurulan Han-Abat Kervansarayı’ndan gelmektedir. Kurulduğu yıldan 1955 yılına kadar köy statüsünde bulunan Bozkurt, 1955 yılında Bucak, 1956 yılında ise belediye olmuştur. 09.05.1990 tarihinde kabul edilen ve 20.05.1990 tarihinde yürürlüğe giren 3644 sayılı kanun ile ilçe olmuştur.

 

Coğrafi Yapı ve Nüfus

Bozkurt ilçesi, Denizli ilinin doğusunda yer alır. Denizli’ye uzaklığı 52 km.dir. İlçenin doğusunda Denizli iline bağlı Çardak ilçesi, batısında Honaz, güneyinde Acıpayam, kuzeyinde Baklan ve Çal ilçeleri ile kuzeydoğusunda Afyon iline bağlı Dazkırı ile komşudur. Denizden yüksekliği 866.8 m.dir. Topraklarının büyük bir bölümü Hambat ovası içindedir. Yüzölçümü 400 km2’dir. İlçede, Akdeniz ile ıç Ege iklimi arasında bir geçiş iklimi görülür. Genelde yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer.

2009 yılı (TUİK) verilerine göre ilçenin  toplam nüfusu 11.548 olup, bu nüfusun 4360’ i ilçe  merkezinde, 2556’ i  İnceler  beldesinde, 4632 kişi ise köylerde yaşamaktadır.

denizli-bozkurt2 

Ekonomik Durum

İlçe halkının çoğu tarım ile uğraşmaktadır. İlçede sulama imkanı olmadığından kuru tarım yapılmaktadır. İlçeye bağlı sadece Cumalı ve Tutluca köylerinde sulama için faaliyetler tamamlanmıştır. Arpa, buğday, kimyon ve tütün başlıca tarım ürünleridir. Bağcılık ise çok az yapılmaktadır.

 Sanayi yatırımları olarak; ham bez dokuma fabrikası, halı imalat ve turizme yönelik pazarlanması ve dört adet tekstil ve konfeksiyon atölyesi bulunmaktadır.

Bozkurt orman alanlarının iyileştirilmesi projesi içinde 150 hektar alan devlet tarafından ağaçlandırılmıştır.

 

Sosyal Durum                                                           

Bozkurt ilçe merkezi, kasaba ve köylerin tamamında elektrik, içme suyu ve telefon hizmetleri mevcuttur. İlçe merkezinde, İnceler Beldesinde, Yenibağlar, Alikurt,Başçeşme ve Çambaşı köylerinde kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. İlçe genelinde kullanılan konutların durumu iyi olup, ilçe merkezinde konut sayısı yeterli olmadığından konut sıkıntısı çekilmektedir.

İlçemizde sinema, tiyatro bulunmamakta olup, gençlerimizin istifade edebilecekleri İl Gençlik  ve Spor Müdürlüğüne ait futbol sahası, okullarımıza ait voleybol, basketbol, hentbol sahaları ile tenis kortu, özel işletmeye ait 1 adet halı saha ve 1 adet açık yüzme havuzu bulunmaktadır.

turkyo-Adobe Dreamweaver

 

Adobe Dreamweaver CS5.5 Ver. 11.5 Windows Turkish Upsell

No tags for this post.

Leave a Reply