Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

denizli-beyağaç

TARİHİ

Tarihi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi bulunmayan yöre incelenip araştırılmayı beklemekledir.

İlçe 1966 yılında "Eskere" ve "Sarıyer" köylerinin birleşmesiyle "Beyağaç Köyü" adını almış daha sonra koşulları yeterli bulunarak 1972 yılında "Belediye" olarak teşkilatlanmıştır.1991 yılında ise bağlı bulunduğu Kale ilçesinden ayrılarak fiilen ilçe olmuştur.

Tarihi varlıkları olarak Sazak Köyü'ndeki kale kalıntıları ve yol açımı sırasında tesadüfen bulunan dokuz ila on dört milyon yıllık olduğu söylenen "mamut,gergedan ve diğer hayvan fosilleri",Kapız Köyü üzerindeki dağlarda bulunan ilk çağlarda kullanıldığı söylenen mağaralar,Yeniçeşme Köyü civarındaki diğer kale kalıntıları ve daha niceleri gösterilebilir.

EKONOMİSİ

İlçe 1966 yılında "Eskere" ve "Sarıyer" köylerinin birleşmesiyle "Beyağaç Köyü" adını almış daha sonra koşulları yeterli bulunarak 1972 yılında "Belediye" olarak teşkilatlanmıştır.1991 yılında ise bağlı bulunduğu Kale ilçesinden ayrılarak fiilen ilçe olmuştur.Zengin krom madeni yatakları ve orman varlığı ile doğal güzellikleri dikkat çekicidir.

Beyağaç merkezi ve bağlı köyleri olan; Uzunoluk, Yeniçeşme, Geriçam, Kızılcaağaç, Kapız, Pınarönü ve Sazak ile birlikte yaklaşık 10 bin nüfusu barındırmaktadır.Halkın ana geçim kaynağı tarımıdır.Ağırlıklı olarak tütün yetiştirilmektedir.Diğer ürünler daha ziyade ihtiyaçları karşılayacak kadar üretilmekte,kısmen de hayvancılık yapılmaktadır.Yöre de kapalı ekonomi hüküm sürmektedir.Yakın zamana kadar geçim kaynaklarından olan orman işçiliği önemini kaybetmiş durumdadır.

denizli-beyagac2

GENEL BİLGİ

Beyağaç, Denizli’nin  on sekiBatı Torosların son uzantısı olan Sandıras dağlarının kuzeyinde Denizli-Muğla il sınırında "Eskere Ovası'nın" ortasından geçen "Akçay" kenarında kurulmuş şirin bir yerleşim yeridir.İl merkezine 104 km. uzaklıktadır.

Beyağaç adını sularının bolluğu,çok yeşil bitki örtüsü ve yaşlı ağaçlara sahip olmasından almıştır. Tarihi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi bulunmayan yöre incelenip araştırılmayı beklemekledir.

İlçe 1966 yılında "Eskere" ve "Sarıyer" köylerinin birleşmesiyle "Beyağaç Köyü" adını almış daha sonra koşulları yeterli bulunarak 1972 yılında "Belediye" olarak teşkilatlanmıştır.1991 yılında ise bağlı bulunduğu Kale ilçesinden ayrılarak fiilen ilçe olmuştur.Zengin krom madeni yatakları ve orman varlığı ile doğal güzellikleri dikkat çekicidir.

Beyağaç merkezi ve bağlı köyleri olan;Uzunoluk,Yeniçeşme,Geriçam,Kızılcaağaç,Kapız, Pınarönü ve Sazak ile birlikte yaklaşık 10 bin nüfusu barındırmaktadır.Halkın ana geçim kaynağı tarımıdır.Ağırlıklı olarak tütün yetiştirilmektedir.Diğer ürünler daha ziyade ihtiyaçları karşılayacak kadar üretilmekte,kısmen de hayvancılık yapılmaktadır.Yöre de kapalı ekonomi hüküm sürmektedir.Yakın zamana kadar geçim kaynaklarından olan orman işçiliği önemini kaybetmiş durumdadır.

Beyağaç ve çevresinde "Yörük kültürü" olarak da adlandırılabilecek "Toroslar göçebe kültürü" öne çıkmaktadır.Yaşam tarzı,örf-adet ve gelenekler bu görüşü desteklemektedir.Beyağaç ve çevresi hem kültürel hem de coğrafi olarak geçiş bölgesidir.Güneyde ilçenin doğal sınırlarını oluşturan dağ silsileleri ılıman iklim ile karasal iklimin sınırını çizmektedir. Bu konumu ile Beyağaç;Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesi'nin özelliklerini taşımaktadır.

Adını sahip olduğu doğal varlıklar ve güzelliklerinden alan ilçenin bu değerlerinden kısaca söz etmek gerekir.

turkyo-HOMEND 2101

 

HOMEND 2101 ROBOCHOP DOĞRAYICI

No tags for this post.

Leave a Reply