Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

denizli-babadag

TARİHİ

  Ege Bölgesi’nde, Denizli İli’ne bağlı bir ilçe olan Babadağ, Babadağı’nın eteklerinde kurulmuştur. İlçenin yüzölçümü 136 km2 olup, toplam nüfusu 5.194’tür.

İlçenin ekonomisinde dokumacılık çok önemli bir yere sahiptir.Bunun yanı sıra tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır. Ancak ilçenin doğal yapısı tarıma elverişli olmadığından yalnızca yem bitkileri ve kavunculuk yapılmaktadır. Toprağın yapısı yem bitkileri ve kavunculuğa uygundur. Sulanabilir arazi az miktarda olup, kuru tarım yapılmaktadır. Yetiştirilen ürünler arasında hububat ağırlıktadır. Sulu tarım yapılabilen yerlerde taze fasulye, börülce, domates, soğan, salatalık sulama olmayan yerlerde buğday, arpa,nohut yetiştirilir. Kestane ağırlıklı olmak üzere ceviz, elma, kiraz, zeytin, uzum gibi meyveler de yetiştirilmektedir. İlçede el tezgahlarıyla başlayıp yari otomatik tezgahlarla devam eden dokuma sanayii, tam otomatik tezgahlarla gelişimini sürdürmektedir. Babadağ’da dokunan ürünler arasında ham bez, pike, kanaviçe, havlu, çarşaf ve çocuk bezi başta gelmektedir.

Babadağ’ın Yeniköy olan ilk ismi, Kadıköy’e dönüşmüştür. Ancak bu isim İstanbul’daki Kadıköy ile karıştığından ötürü, Posta işlemlerinde sorunlar çıkmış, nahiye müdürlüğünün teklifi, belediye meclisinin kararı ile 1935 yılında Babadağ olmuştur.

İlçenin tarih öncesine ait herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Yörede arkeolojik araştırmalar yapılmamış, ayrıca antik kaynaklarda da buradaki bir kentin varlığı ile ilgili bir bilgiye rastlanmamıştır. Bununla birlikte ilçedeki ilk yerleşimin Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Oğuz Türklerinden bir yörük aşireti 1386 yılında Babadağ’ın 3 km. kuzeydoğusundaki Oğuzlar Köyü’ne yerleşmiştir. Bundan sonra ilçenin 4 km. doğusundaki Yeniköy’e (Beşikköy-Kadıköy) de bir başka yörük aşireti yerleşmiştir.

I.Dünya Savaşı sonrası ve Kurtuluş Savaşı öncesi Yunan işgaline uğramamıştır. Sivas Kongresi’ne üye göndermiş, Kurtuluş Savaşı sırasında da Milis kuvvetlerine asker göndermesinin yanı sıra malzeme yardımında da bulunmuştur.

Babadağ, 1879-1932 ve 1944 yıllarında büyük yangın geçirmiş, bu yüzden de günümüze eski tarihlere ait dini ve sivil mimari eserleri gelememiştir. Bugünkü evler ve konaklar bu yangın sonrasında yapılmıştır.

 

NÜFUS

Bir zamanlar ekonomik yapısı itibariyle dışarıdan göç alan ve nüfusu 7-8 binlere ulaşan Babadağ ilçe merkezi 90 lı yıllarda hızlı bir şekilde göç vererek 4800 lere kadar düşmüştür.

Buna rağmen dokumanın daha rahat yapıldığı ve tarımla desteklenebildiği Mollaahmet,Kelleci ve Bekirler   köylerimizde nüfus artışı yaşanmıştır.

 İlçemizden göç eden nüfusun büyük bir kesimi Denizli’de ikamet etmesi ve ilçeyle irtibatlarını koparmaması yazlık nüfusun katlanmasına neden olmaktadır.

 

 Denizli-babadağ2

EKONOMİ

Dokumacılık Babadağ ekonomisinin en önemli yeri teşkil etmektedir. Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan dokumacılık el tezgahlarından, 1965'ten sonra yarı otomatik tezgahlara, 1985'ten sonra tam otomatik tezgahlara geçerek sürekli canlılığını korumaktadır.

İlçede yaklaşık üç bin civarında yarı otomatik tezgah,beşyüz-altıyüz civarında tam otomatik tezgah mevcuttur. İlçede haftada yaklaşık üçyüz ton iplik mamul maddeye çevrilmektedir.

 İlçemizin tarım ve hayvancılığa uygun arazilere sahip köyleri de olmasına rağmen hakim ekonomik faaliyet olan Dokumacılığın yanında tarım cılız kalmıştır.

İlçe yüzölçümü 14.361 Ha. olup bu  alanın %23 e tekabül eden 3314 Hektarı Tarım Arazisi, % 39 a tekabül eden 5646 Hektarı Orman, % 2 ye tekabül eden 300 Hektarı Mera, % 36 ya tekabül eden 5100 Hektarı Tarım dışı arazidir.

 

SOSYAL DURUMU

İlçe ve Köylerimizde konutlar genelde ahşap ve tuğladan yapılmıştır. Ancak arazinin yapısı nedeniyle imara açık yeterli arazi olmadığından yeni yapılaşma olmamakta, tamir yönüne gidilmektedir. Dışarıdan gelen memurlar ev bulma sıkıntısı çekmekte olduklarından, Denizli ve komşu ilçe Sarayköy'den günlük olarak işe gelip-gitmektedir.

İlçe halkının sosyal yönden aile bağları çok kuvvetlidir. Dışarıda çalışan veya yaşayan çok Babadağlı olmasına rağmen düğünde, bayramda ve cenazede mutlaka bir araya gelirler. Çalıştıkları oranda para kazanacaklarından ve dokumacılık dışında gelir kapıları olmadığından çok çalışkandırlar.

 

denizli-babadag3 

EĞİTİM ve KÜLTÜR

 İlçemizde  1 Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ,1 Çok Programlı Lise,(bünyesinde Muhasebe Bölümü bulunmaktadır.) 3'ü merkezde 1'i Kelleci Köyünde 1'i Mollaahmet Köyünde olmak üzere 5 İlköğretim okulu ,Merkez Anaokulu ve Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okulu bulunmaktadır.Taşımalı İlköğretim kapsamında 115 öğrenci taşınmaktadır İlçe merkezi ve köylerimizde  toplam 95 öğretmen ve 1430 öğrenci mevcuttur.

İlçemizde yükseköğretim kuruluşu yoktur. Okuma yazma oranı %99 civarında İlköğretim sonrası okuma oranı istenilen düzeyde değildir. İlçede Ortaöğrenim öğrencilerinin yararlanacağı resmi yurt binası bulunmamaktadır. Basımevi, kitapevi, sinema, tiyatro bulunmamaktadır. Okulların bünyesinde folklor ekipleri bulunmaktadır.

 

SAĞLIK

İlçemiz Toplum Sağlığı Merkezinde 1 TSM Sorumlu Hekimi,1 Diş hekimi,1 Hemşire,4 Ebe,1 Çevre Sağlık Teknisyeni,1 Laboratuar Teknisyeni,3 Sağlık memuru,1 Hizmetli,1 Şoför kadrolu olarak çalışmaktadır.

Toplum sağlığı Merkezinde Yeşilkart Bürosu,Sosyal Hizmet Birimi,Eğitim Birimi,Bulaşıcı Hastalıklar Birimi,Ana Çocuk sağlığı birimlerimiz çalışmalarını yürütmektedir.TSM tarafından yapılan çalışmalar arasında Yeşilkart müracaat ve Vize işlemleri ,okul aşıları ,Özürlü tespit ve ziyaretleri,Halk eğitimleri önemli gün ve haftalar sebebiyle yürüttüğümüz kampanyalar yer almaktadır.

 

ULAŞIM VE ALT YAPI            

Deniz, Hava Demiryolu ulaşımı olmayıp, sadece karayolu ulaşımımız vardır. İl Merkezine İlçemizin uzaklığı otuz üç kilometredir.

İlçemize bağlı 45 Km. köy yolu ağı bulunmaktadır. Köy yolu ağının önemli bir kısmında 2. kat asfalt kaplama yapılması gerekmektedir. İlçe merkezi ve köylerimizin tamamında elektrik bulunmakta, bazı köy alt yerleşim birimlerinde elektrik bulunmamaktadır. Köylerimizin tamamında otomatik telefon bulunmaktadır.

turkyo-HOMEND 1908

 

HOMEND 1908 S3 BLENDER SET

No tags for this post.

Leave a Reply