Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

Denizli-Akköy

Genel Bilgi

Ege Bölgesi'nde, denizli İli'ne bağlı bir ilçe olan Akköy, kuzeyinde Buldan ve güney doğusunda Çal, batısında Sarayköy, güneyinde Denizli ile çevrilidir.denizli'ye 23 km. uzaklıktaki Akköy'ün yüzölçümü 188 km2 olup, toplam nüfusu 6.437'dir.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, pamuk, buğday, zeytin ve şeker pancarı'dır. Hayvancılıkta ise besicilik ön plandadır.

Akköy'ün tarihi ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. Bugün Oğuz Mahallesi olarak anılan yere Osmanlı-Rus Savaşı (1877-1885) sırasında Kafkasya'dan gelen Dağıstanlı bir grup Türk yerleşmiştir. O dönemin Padişahı Abdülaziz'e ithafen buraya Aziziye mahallesi denmiştir. Daha sonra Sultan II.Abdülhamit zamanında göç eden bir grup Kafkas göçmeni, ilçenin doğu kısmına, bugün Sami Türel Mahallesi olan yöreye yerleşmiş ve Sultaniye Mahallesi’ni oluşturmuşlardır.

İlçe, 1930-1935 yıllarına kadar iki mahalle olarak gelişimini sürdürmüştür. Daha sonra iki mahalle birleşerek Akköy adını almıştır. 1971 yılına kadar köy olan Akköy, 1971 tarihinde kasaba olmuş, 1991'de de ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede günümüze gelebilen herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır. Akköy ilçesine bağlı Gölemezli Köyü yakınlarında bulunan Gölemezli Çamur kaplıcası, dört kaynak halindedir. Kaynaklar nitelik bakımından her birinden farklıdır. Deri hastalıklarına iyi geldiği sanılan birisi çamur hamamı olarak kullanılmaktadır.

 

İklim ve Bitki örtüsü

İklim, Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş özelliği gösterir. Bitki örtüsü ise alcak kesimlerde maki, yüksek kesimlerde ise ormandır.

denizli-akköy2

Coğrafi durumumuz

 

İlçemiz Denizli İline 23 Km mesafede Denizli’ nin kuzeyinde Ege Bölgesinin iç kısmında bulunmaktadır. İlçe Merkezi Çökelez Dağı eteklerinde düzlük bir arazide kurulmuş, Doğusunda; Karahayıt, Pamukkale Batısında; Ada Köyü, Güneyinde; Yukarışamlı, Aşağışamlı Kasabası, Kuzeyinde; Kavakbaşı Köyü ile çevrilidir. İlçe Merkezi Büyük Çökelez Dağı(1840 Metre) eteklerinde düzlük bir arazide kurulmuştur, kuzey tarafının kapalı olması ve 2 Km mesafedeki Karahayıt Kasabasındaki sıcak su kaynaklarının etkisi ile ılıman bir iklime sahiptir. İlçemizin ovası Sarayköy ve Denizli ovaları ile birleşmektedir. İlçemize bağlı Akçapınar ve Belenardıç Köyleri dağlık alanda İlçe Merkezi, Gölemezli Kasabası, Kavakbaşı Köyü, Çeşmebaşı Köyü ile Yukarışamlı Köyleri ovada kurulmuş olup, İlçe Merkezinin Rakımı 235 Metredir.

 

 

Ekonomi

İlçemizin geçim kaynağını tarım ve hayvancılık teşkil etmektedir, sanayi gelişmemiştir. Karahayıt Kasabasının İlçemize 2 Km mesafede olması nedeniyle Karahayıt’daki otel, motel ve kaplıcaların ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Akköy pazarından sağlamaktadır 

Turizm

Karahayıt ve Pamukkale komşulukları nedeniyle Sarayköy'den Karahayıt Pamukkale istikametine gelip giden tur otobüslerinin güzergahı Akköy içinden geçmektedir. Bu yolun genişletilmesi turizm açısından yararlı olacaktır.

turkyo-HOMEND 2002

 

HOMEND 2002 FOODRUNNER EL MİKSERİ

No tags for this post.

Leave a Reply