Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

aydin-yenipazar

Tarihçesi
Aydın'ın Yenipazar ilçesinin 5 kilometre doğusunda Orthasia adlı yerleşim merkezi Yenipazar'ın çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu ortaya koyuyor. Yenipazar'ın Donduran köyünde ortaya çıkarılan Orthasiadan Yunanlı coğrafyacı ve tarihçi Strabon, Karya yerleşmesi olarak söz ediyor. M.Ö 7. yüzyılda Kimmerlerin saldırısına uğrayan kent, Lidya kralı Alyattes'in Kimmerleri yenmesi sonucu Lidyalıların eline geçmiş, M.Ö 6. yüzyılda ise İonya birliğine katılmış ve birçok Anadolu kenti gibi Perslerin egemenliğine girmişti.
Kentteki önemli yapılar arasında yer alan tiyatro ve bir Bizans yapısı, bugünde ayakta duruyor. Nekropol üzerinde ise iyi korunmuş durumda lahitler ve oda mezarlar, kaliteli işçilik gösteriyor.

Coğrafi konumu
Yenipazar ilçesinin doğusunda Nazilli, Aydın ve Bozdoğan ilçeleri, kuzeyinde Sultanhisar ilçesi ve Atça beldesi, batısında Aydın merkez ilçe, güneyinde Çine ilçeleriyle çevrilidir.

Ekonomisi
Halkın büyük bölümü geçminin tarımdan karşılamaktadır. Pamuk, narenciye, zeytin, biber, sera sebze-meyveciliği ve hayvancılık ön planadır.

Eğitim durumu
İlçede okuma yazma oranı %98'dir. 1900 yılların başında kurulan Yenipazar Gündüz Mektebi bugünkü adıyla Yenipazar Merkez İlköğretim Okulu Efeler İlköğretim Okulu ve yeni açılan Cumhuriyet İlköğretim Okulu olarak üç tane ilköğretim okulu bulunmakta. Ayrıca lise düzeyinde eğitim veren Yenipazar Lisesi bulunmaktadır.
Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı Yenipazar Meslek Yüksekokulu, 3 Ekim 1994 tarihinde açılmıştır.

aydin-yenipazar2

Yenipazar Avcılık, Atıcılık ve Spor Kulübü

1950 yılında Aydın ili, Yenipazar İlçesi'nde kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana gerek ülkemiz, gerekse bölgemizde Avcılık ve Atıcılığa gönül vermiş sporculara hizmet vermekte, faaliyetleri ile toplum hayatımızda son derece önemli kültürel değerlerimizden biri olan Avcılık ve Atıcılık sporuna sayısız katkılar sağlamakta ve bugün de bu faaliyetlerini büyük bir özveri ve inançla sürdürmektedir. Kendine özgü güzellikleri ile şirin bir ilçe olan Yenipazar' da faaliyetlerini sürdürmekte olan kulübümüzün şu an 162 kayıtlı üyesi bulunmaktadır. Üye sayımızın geçen yıllarda yaşanan büyük kentlere göçler nedeniyle azalmış olmasına karşın son birkaç yıldır artış eğiliminde olduğu gözlenmektedir.

 

Kulübümüz, Türkiye'de ilk atış poligonu inşa eden kulüptür. Yapılan bölgesel ve yerel trap turnuvaları şirin ilçemiz Yenipazar' a ayrı bir hava katarken kulübümüzün de ülkemiz spor hayatına katkı yapmasını sağlamaktadır. Yapılmakta olan yeni poligon tamamlandığında trap ve skeet dallarında gerçekleşecek olan atılımla faaliyetlerimiz yeni bir ivme kazanacaktır. Kulübümüz, geçen yıllar boyunca üyelerimiz arasından pek çok değerli avcıyı yitirmenin verdiği acıyla, avcılığa ve atıcılığa kazandırdığı profesyonel sporcuların mutluluğunu birlikte yaşamakta, sahip olunan kültürü gelecek yıllara aktarmanın bilinci ile çalışmalarına devam etmektedir.


Spor Tesisi

Bünyesinde 150 adet amatör sporcu barındıran kulübümüz 1980 yılında kurulmuş olup halen aktif olarak faaliyetlerinde devam etmektedir. 2005 yılına kadar futbol branşına ağırlık vermiş, sonrasında basketbol, voleybol, teakwondo, boks, kickboks ve su altı sporları alanlarında faaliyet göstermektedir. 

turkyo-HOMEND

 

HOMEND 2001 S3 MIXER

No tags for this post.

Leave a Reply