Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

aydin-karacasu

GENEL BİLGİ


Derinin, demirin, hamurun, çamurun ve mermerin hayat bulduğu ilçe Karacasu… Karacasu hemen her yerde, her platformda bu sloganını kullanmaktadır. Bu slogan bölgenin ekonomik faaliyetlerini, yöresel zenginliklerini özetlemektedir. Çamurun hayat bulduğu çömlekçilik, deriyi işleyen tabakhanecilik, demirin bıçak, balta, orak olduğu demircilik, hamurun lezzet bulduğu pidecilik en önemli yöresel ekonomik faaliyetlerimizdir.

İlçe, Menderes Ovası’na açılan Dandalaz Vadisi’nde, Karıncalıdağ’ın eteklerinde yer alır. 6000 yıllık tarihi olan ilçemizin Belediyesi 1867 tarihinde oluşturulmuştur. Yukarıda saydığımız faaliyetlerin yanı sıra ilçemizde, tarım da önemli bir ekonomik koldur. Tarım ürünü olarak elma, zeytin, tütün ve nar bolca yetiştirilir. İlçemizde kalitesi yüksek ve içinde yabancı madde barındırmayan zeytinyağı da son yıllarda bolca üretimi yapılan bir ürün olmuştur. İlçemizdeki tarımın dikkat çekici önemli bir özelliği tarım ürünlerinin doğal kaynak sularıyla ve fazla zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilmesidir.

Karacasu, Oğuz Han’ın torunlarından oluşan 24 kabilenin Anadolu’ya gelip yerleşmesi ile oluşmuştur. Bu 24 kabileden Dağhan Sülalesi’ne mensup Yazırh Boyu ilçemiz topraklarına yerleşmiştir. Karacasu’yun adının nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en bilineni Kanuni Sultan Süleyman’ın bir sefer dönüşü bu bölgede mola vermesine ilişkindir. Rivayete göre, Kanuni’nin askerleri ile birlikte yörelerine geleceğini duyan halk, hazırlıklara başlar. Çok iyi hazırlanırlar. Kanuni ve askerleri seferden çok aç, uykusuz ve susuz olarak gelir. Halk kıştan kalma kar suları ile onların susuzluğunu giderir. BU karlı su askerin çok hoşuna gider ve burayı “karlı su “ olarak anmaya başlarlar. Ve yörenin adı zamanla “karacasu” olarak biçimlenir.

aydin-karacasu2

Nüfus

1997 yılı genel nüfus sayımının sonuçlarına göre; Karacasu merkez nüfusu 6.200, köyler 22.092 toplam nüfus 28.292’dir.
İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 21980'dir. Bunun 5915'si ilçe merkezinde, 'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.
İlçenin ünlü siması Süleyman Rüşdi olmasına rağmen Karacasudan yetişen bircok kişi tüm Ülke´ye hatta Dünya´ya dağılmiştır. Yine ilçenin meşhur yerleri Karacasu yaylaları ve Afrodisias'tır (Aphrodisias) Geyre Beldesine aittir. Geyre Beldesi tarih olarak Karacasu'dan daha eski bir tarihe sahiptir. Karacasu´yun 17 yaylasi vardir. en meşhuru kahve deresidir. Halkın genelde geçim kaynaği elmacılık ve zeytinciliktir. Zanaat olarak da toprak testicilik ve pidecilik ünlüdür. onun için Karacasu´ya hamura ve çamura şekil veren memleket derler. Karacasu´lu pideciler özellikle ege bölgesi olmak üzere ülkenin birçok yerine dağılmıştır.Ayrıca deri işlemeciliği de ilçenin gelir kaynakları arasındadır.2010 yılı itibariyle 6200 nüfusa ulaşmıştır.

TURİZM

Turizm : Karacasu İlçesi büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. İlçeye 13 km mesafede Geyre Beldesinde bulunan Afrodisas Örenyeri ve Müzesi, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı müzelerinden ve örenyerlerinden biri olup yılda yaklaşık 200.000 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Müze ve Örenyerlerine 2008 yılında toplam 159.367 yerli ve yabancı turist ziyarette bulunmuş ve 187.546,00 YTL gelir elde edilmiştir. 2008 yılı Mayıs ayından buyana fiilen hizmete geçmiş olan Afrodisias Müzesi Sevgi Gönül/Sebasteion Salonu'nda sunulan teşhir düzeninin müzenin önceden beri kullanılan diğer teşhir salonlarında da uygulanması ve müze teşhirinin tümüyle çağdaş bir görünüme getirilebilmesi amacıyla Sevgi Gönül/Sebasteion salonu haricindeki tüm teşhir alanlarında "yenileme onarımı" yapılması planlanmaktadır. Geyre Vakfı'nın da Aphrodisias desteği ile yapılması planlanan çalışma ile ilgili raporlar bugün itibariyle henüz Bakanlığımız onayındadır.

Çamarası Köyünde bulunan ve henüz turizme açılmayan Sırtlanini Mağarası da görülmeye değer tabii güzelliklerden biridir. İlçedeki doğal güzelliklerden biri de Bahçeköy Şelalesi'dir.

Ayrıca, Aydın İlinin en yüksek yerleşim birimi olan Karacasu, yayla turizmi açısından da önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında İlçeye çevre İl ve İlçelerden gelenlerin sayısı azımsanamayacak düzeydedir.

İlçe Merkezinde Belediyenin yeni binasında Etnografya Müzesi yapımı tamamlanmış olup teşhir ve tanzim ile etnografik malzeme toplama çalışmaları devam etmektedir. Kültür Bakanlığına devredilen Etnografya müzesi 2007/Ağustos ayında halkın ziyaretine açılmıştır.

turkyo-WD Scorpio Blue

 

WD Scorpio Blue 2.5" SATA 3 GB/s 500GB 5400rpm 8MB

No tags for this post.

Leave a Reply