Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

aydın-germencik-genel gorunum

Tarih

Aydın'a 25 km uzaklıktaki ilçe, verimli Büyük Menderes ovasının ortasında yer alır. Aydın-İzmir karayolunun üzerinde olmasının yanı sıra, İzmir-Aydın-Afyon ve Ortaklar-Söke gibi iki demiryolunun da kavşağında yeralır.

1997 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre; Germencik'in içinde 12.736, köylerinde 31.555 olmak üzere, toplam 43.931 kişi yaşar. Germencik'in içinde yerleşim, Aydın-İzmir karayolunun iki yanında yoğunlaşmıştır

Nüfus

İlçenin nüfusu 2007 genel nüfus sayımına göre 49.000'dir. Bunun 12900'ü ilçe merkezinde, 36100'ü ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 3 belde, 27 köy ve ? mahalleden oluşmaktadır.

aydın-germencik2

Ekonomi

Akdeniz ikliminin hakim olduğu yöre, Ege'nin lezzetlerini oluşturan; zeytin ve incirin, asırlardır yerini kimseye bırakmadığı tacına ev sahipliği yapar. Türk tarım ekonomisinin özellikle incir alanında % 60'ını, zeytin üretiminde de % 47'sini karşılayan Germencik'te ayrıca, pamuk ve tütün de yetiştirilmekte, gelişmiş seracılık, sebzecilik, meyvecilik ve çiçekçilik de ilçenin adının anılmasını sağlar.

İncir

İlçe ekonomisinde birinci derecede önemli bir paya sahip olan  incir; Aydın iline özgü bir meyve olup, ilin simgesi haline gelmiştir. Özellikle gen merkezinin Germencik ilçesi olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü Aydın'da yetiştirilen incirin özelliklerine başka bölgelerde rastlanılmamaktadır. İl topraklarının verimli olması  ayrıca  havasının uygunluğu yanında rutubetin istenilen düzeyde oluşu ve rüzgarların özellikle incirin olgunlaşmasındaki olumlu etkisi  Germencik incirinin yüksek nitelikli olmasını sağlamaktadır (Çünkü incirin anavatanı Germencik'tir) .

Zeytin ve Zeytinyağı

İlçe ekonomisinde  ikinci derecede önemli bir paya sahip olan ve insan sağlığındaki önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan ve tüketimi hızla artan zeytin ve zeytinyağı;  Germencik  ilçesinde 1.115 hektar  sofralık, 8.203  hektar yağlık olmak üzere toplam  9.318 hektar alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mevcut zeytin ağaçlarından 1.454.700 adedi meyve vermekte olup,  51.500 adedi ise meyve  vermemektedir.

Meyve veren ağaçlardan yaklaşık 6.630 ton sofralık, 45.117 ton ise  yağlık zeytin    (var yılında) elde edilmiştir.  Siyah sofralık zeytin çizik, kırma, salamura, v.b gibi değerlendirilmektedir. Yeşil zeytin ise yine çizik, kırma, çekirdeği çıkarılarak içerisine biber v.b şekilde doldurularak değerlendirilmektedir.

Seracılık

Özellikle seracılık alanında gelişmiş olan Gümüşköy'de gerçekleştirilen üretim, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da yoğun talep görür. Bölgede yaklaşık 150 dönüm kapalı alanda yapılan seracılığın jeotermal enerji ile ısıtılması, üretim maliyetinin düşük ancak kazancın yüksek olmasını sağlar. Bu olumlu durumun öncelikle Germencik ekonomisine, sonrasında ise Türk ekonomisine katkısı da göz ardı edilmemesi gerekir. Türkiye'nin saygın kurumlarının Germencik jeotermal zenginliğini daha da verimli kullanabilmek adına yeni altyapı araştırmalarını yapıyor olması da sevindiricidir.                       

Germencik ilçesinde  incir  8.802 hektar  alanı kaplamaktadır. Mevcut incir ağaçlarından  1.272.040 adedi  meyve vermekte olup,  161.880 adedi meyve vermemektedir. Meyve veren ağaçlardan  yaklaşık  12.720 ton kuru incir elde edilmiştir. İncir kuru olarak 250gr, 500 gr, 1 KĞ, 5 KĞ, 7 KĞ ve 12 KĞ'lık paket ve kasalarda pazarlanmaktadır. Bunların dışında incir ezmesi, incir pekmezi, taze incir konservesi, incir reçeli, incir marmelatı, incirli bisküviler ve incirli çikolata olarak da  değerlendirilmektedir. Son yıllarda taze incir tüketimi de  artmış bulunmaktadır.

aydın-germencik3

Pamuk

İlçe ekonomisinde üçüncü derecede önemli bir paya sahip olan pamuk; Germencik ilçesinde 3.045  hektar alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ekilişi yapılan bu alandan ortalama 10.200 ton kütlü pamuk  hasadı yapılmaktadır.

Pamuk, elyafının yanı sıra yağından ve küspesinden de yararlanılan bir sanayi bitkisidir. Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması ve toplama işliğinde sorunlar yaşanması sebebiyle ekiliş alanlarında azalmalar meydana gelmiştir.

Mısır

Son yıllarda  birinci ve ikinci ürün olarak ekilişi hızla artan mısır ilçe ekonomisinde  payı  hızla yükselmeye başlamıştır. Özellikle pamukta  hasatta yaşanan işçi sıkıntısı mısırda hasadın  biçerdöverle yapılmasından ve dane mısıra   prim verilmesinden dolayı  çiftçiler tarafından  tercih edilir duruma gelmiştir.

İlçemizde  ortalama 800 hektar  alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçemizde ortalama dekardan 800-1600 KĞ arasında verim alınmaktadır. Özellikle yem sanayinde, yağ sanayinde v.b gibi  tüketimi son yıllarda artmasından dolayı  üretimde tercih edilmesine neden olmuştur.

Hayvancılık

Germencik ilçesinde tarımın ayrılmaz bir parçası olan hayvancılık  da önemli bir geçim kaynağıdır. İlçe  hayvan varlığı  sayısal olarak çok  yoğun olmamakla birlikte, hayvan başına düşen verim  oldukça yüksektir.

İlçemizde  9.946 adet büyükbaş hayvan olup, bunlardan 4.947 adedi sağmal inektir. İnek başına süt verimi ortalama 20 Kgdır

turkyo-SEAGATE 3.5

 

SEAGATE 3.5" 2TB 7200RPM 64MB SATA

 

 

No tags for this post.

Leave a Reply