Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 aydın-didim


Tarih

Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüzölçümü 402 km'dir. 2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 37.395 kişi yaşayan ilçede 3 bağlı belediye ve 5 köy bulunmaktadır.

Didim ilçesinin ilk yerleşim izleri Neolitik Devre (M.Ö. 8000) uzanır. M.Ö. 16. yüzyılda Miken, Giritliler ve daha sonra da Aka kolonilerinin varlığı görülür. Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra ilk olarak Karia olarak anılan bu bölge Türklerin eline geçmiştir. 1. Haçlı Seferlerinin ardından yeniden Bizans'ın eline geçti.1261 yılından sonra Karia’da Menteşe Beyliği'nin kurulmasıyla Didim ve çevresi bu beyliğin içine alınmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında varlığını "yeronda – yoran" ismi ile sürdürmüstür. 1955 depreminden sonra önceleri halk arasinda "HiSAR" olarak da adlandırılan YORAN devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra "YENiHiSAR" adını almıştır. Sonrasında isim benzerliğine meyil vermemek için dünya üzerinde sadece bir yerde blunan ve kök olarak "DIDYMAION"'dan gelen "DIDIM" olarak yenilemiştir.

9 Mayıs 1990 tarihine kadar Didim ve çevresi Söke ilçesinin bir parçası iken bu tarihte yayınlanan bir kanunla Yenihisar kasabası merkez olmak üzere Akbük, Ak-Yeniköy beldeleri ile Balat, Batıköy, Denizköy ve Yalıköy köyleri ve Milas ilçesinden alınan Akköy ile ilçe olmuştur. 1999 yılında Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir.

İlçe ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır. Tarla ürünlerinden buğday ve pamuk birinci sırayı almaktadır. Hayvancılık tüketim ihtiyacını karşılayacak kadar olup, özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önde gelmektedir.

Yaz aylarında önemli sayıda turistin ziyaret ettiği ilçede, ekonomi olumlu yönde etkilenmektedir.

aydın-didim2

Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 37395'dir. Bunun 25699'si ilçe merkezinde, 11696'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır. 2008 yılı son verilerine göre didim ilçe merkezi nüfusu 32000 i bulmuş.toplam ilçe nüfusu 42358'dir.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı;2 belde,5 köy ve mahalleden oluşmaktadır.

Ayrıca bölge büyük oranda göç almıştır.

Coğrafya

Didim Ege Bölgesi kıyısında, Büyük Menderes Nehrinin denize döküldüğü yerden başlayarak, güneyde Aydın-Muğla il sınırına (Akbük Körfezi) kadar uzanan bir kıyı bölgesidir. Bölgenin batısında Didim Yerleşimleri ile Altınkum, doğusunda ise Akbük körfezi yer almaktadır.

Büyük Menderes nehrinin denize döküldüğü yere antik çağlarda Miletos ismi verilmiştir.Burası Didim’in 25 km. kuzeyindedir. Didim’in çevre ile ulaşımı karayolları ile sağlanmaktadır. Şehir MerkeziAydın’a 103 km, İzmir’e 173 km, Başkent Ankara’ya 700 km, Söke’ye 55 km ve Milas’a 80 km. uzaklıktadır. Yüzölçümü 11.000 hektar olan Didim’de arazi, genellikle, Akdeniz’e özgü maki bitki örtüsüyle kaplıdır. Kimi yerleri eğimli, kimi yerleri düz olan arazinin toprak yapısı killi ve taşlıdır.

2.900 hektar yerleşim alanı, 60 km.kıyı bandı, 13 km. lik plajıbulunan bu tatil beldesinin kıyıları irili ufaklı sayısızca koylarla çevrelenmiştir. Berrak Denizi, güneşi ve altın sarısı incecik kumları ile bütünleşen plajları tarifsiz bir güzelliği sergiler. İşte bu yüzden Didim, çevresinde deniz imkanları olmayan yerli ve yabancı insanların 2. konut ihtiyacına cevap verdiği gibi, çoğunlukla İngiltere’den gelen yabancı turistlerin tatil yöresidir.

Denizle doğanın, doğa ile tarihin birleştiği Didim, Aydın’ın turizm alanında iki büyük ilçesinden biridir. Kuzeyi Söke Ovası,Kuzey Doğusu Bafa Gölü, Güneyi, Batısı ve Doğusu Ege Denizi ile çevrili olan Didim bir yarımada görünümündedir.

aydın-didim3

Ekonomi

Didim'in Aydın'ın bir tatil bölgesi olduğunu belirtmiştir.Bu yüzden ekonomik faaliyetler açısından Didim'de turizm ilk başta gelmektedir.Yaz aylarında bölgeye gelen turistler bölgeye oldukça fazla miktarda döviz bırakmaktadır.Bölge halkı ise bu ekonomikkoşulları en iyi şekilde değerlendirmektedir.

Didim'deki turistlerin ihtiyaçlarını gidermek için bölgeye işletmeciler yatırım yapmaktadır.Bu yatırımlar sayesinde bölgedeki işsizlik oranıda oldukça düşmüştür.Her yıl yaz aylarında faaliyette bulunan eğlence ve konaklama merkezlerinde bir çok genç çeşitli görevlerde görev almıştır.

Ayrıca turistler bölgedeki yeme-içme , giyecek gibi ihtiyaçlarını bölgeden karşılaması bölge esnafı açısından oldukça önemlidir.

Didim Ege bölgesinde olduğu için iklim tipi olarakta Akdeniz iklim tipi gözlenmektedir.Bu iklime göre yaz ayları sıcak ve kurak kış aylrı ise ılıman ve yağışlıdır.Bu koşullar tarım içinde oldukça verimlidir.Bu şrtlar altında bölgede çeşitli meyve ve sebzeler yetişmektedir.

Bu yüzden bölgenin diğer bir ekonomik faaliyetide tarımdır.Tarım ekonomik faaliyet açısından turizmin gerisnde kalmış olsada bölgedeki tarımın gücü oldukça fazladır.

Kısaca Didim iki ekonomik faaliyete dayalıdır.Bu faaliyetlerden birinci turizm ikincisi ise tarımdır.

turkyo-Kingston 128GB

 

Kingston 128GB SSDNow V Serisi SATA 2.5

 

 

 

 

 

 

No tags for this post.

Leave a Reply