Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

aydın-bozdoğan-genel gorunum

Tarih

Bozdoğan, ismini Adana'nın Çukurova bölgesinde yaşayan Bozdoğan Aşiretinden almıştır.Bu aşiret zamanında Çukurova ve çevresine yerleşen Avşar aşiretlerinden biridir.Daha sonra bazı mensupları Ege'ye, Aydın ve çevresine gönderildi.Bu yöreye gelen Bozdoğan Aşireti mensupları aşiretlerinin isimlerini verdikleri bir yerleşim yeri kurdu ve Aydınoğulları beyliği içinde yaşantılarına devam ettiler.Aydınoğulları beyliği, yıkıldıktan sonra Karamanoğulları ile kültürel ilişkiler içerisinde olduğundan(ikiside Avşar beyliği) işbirliği yaptığı için büyük bir kısmı Balkanlar'a göç ettirildi.Bu göçerlerin arasında çok miktarda Bozdoğanlıda vardı.Öyleki bu gün hala Balkanlar'da "Bozdoğan" isimli türküler vardır.

aydın-bozdogan kemeri

Nüfus

İlçenin nüfusu, 2007 ADNKS'ye göre 36.463'tür. Bunun 9277'si ilçe merkezinde, 27.186'sı ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır. Nüfus İlçe merkezine bağlı 1 belde(Yazıkent), 44 köy ve merkezdeki Cumhuriyet, Hisar, Hıdır Baba, Çarşı, Yenice, Yenimahalle, Akçay, Sanayi ve Eymir Mahallelerinde yaşamaktadır.

Madran Menba Suyu

İlçenin en meşhur özelliği Madran ismiyle meşhur menba suyudur. Madran Baba Dağı'nın Bozdoğan'ın bulunduğu doğu yamacındaki Hisar Kaya bölgesinde çok sayıdaki kaynaktan çıkan menba suyu, Bozdoğan Belediyesi'ne ait bir, özel bir firmaya ait diğer bir dolum fabrikası olmak üzere toplam 2 adet işletmede, son derece hijyenik ortamalarda el değmeden doldurulup tüceticilere sunulmaktadır. Özellikle kayalık bir bölgeden çıkması, ve kaya yarıklarından geçerek süzülmesi sayesinde Madran Dağından elde edilen diğer Madran sularına göre çok daha kaliteli olan Bozdoğan Madran Menba Suyu, aynı zamanda Madran isminde piyasaya çıkan ilk kaynak suyudur. Avrupa'dan ABD'ye kadar birçok ülkeye de ihraç ediliyor olması sadece Türkiye'de değil diğer ülkelerde de oldukça beğenildiğini gösteren bir kanıttır.

Madran Baba

Bozdoğan İlçesi Madran Baba Dağı'nın doğu kesiminde bulunmaktadır. Bölgenin en yüksek dağlarından biri olan Madran Baba Dağı (1792m)ismini, zirvesinde bulunan Madran Baba yatırından alır. Dağ oldukça yüksek bir rakıma sahip olduğundan buraya ulaşım stabilize orman yollarıyla sağlanmaktadır. Dağa ismini veren Madran Baba'nın kim olduğu ve nereden geldiği, hangi tarihlerde bu bölgede yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Alamut Köyü ileri gelenlerinden Hulki Kulakoğlu, kendi dedelerinin yaklaşık olarak 250-300 yıl öncesinde bile yatırın burada var olduğunu ve ziyaret ettiklerini söylediğini aktarmaktadır. Burada mezarı bulunan kişinin, tarihi bilinmemekle birlikte, Türklerin Anadoluya yayılmaya başladığı dönemlerde bölgeye gelmiş bir Eren, Derviş ya da bir Alevi Dedesi olduğu tahmin edilmektedir. Ziyaretçiler buraya adak kurbanlarını kesmek ya da ulu zatın şefaatinden yararlanmak amacıyla ona dua etmek için gelmektedirler. Burada gömülü kişi kim olursa olsun, yatır, Aydın ilinde ve hatta çevre illerde yaşayanlar için bile oldukça popüler bir ziyaret yeri olup, özellikle yaz aylarında (Haziran-Eylül)onbinlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bozdoğan üzerinden zirveye çıkmak en kolay ve zahmetsiz yoldur. Zira 10 km'lik tırmanış bölümü asfalt olup, geri kalan yaklaşık 7-8 km ise stabilize olmasına rağmen, her yıl en tercih edilen yol olması nedeniyle bakımı yapılmaktadır. Çine ve Yenipazar ilçeleri üzerinden de ulaşım bulunmaktadır. Ancak bu yollar uzun ve stabilize köy yolları olduğundan uzaktan gelenler için tercih edilmemektedir. Bozdoğan'ın Altıntaş Köyü üzerinden de kısa ama stabilize bir yol bulunmaktadır.

Tandır Kebabı

Bozdoğan İlçesinin meşhur özelliklerinden biri de yaz aylarında yapılan Tandır Kebabıdır. Yere kazılmış ve kenarları taşla örülmüş bir kuyu içinde, ortalama 1 yaşındaki yağlı oğlak etinin, üstü kapatılarak 1,5-2 saat kadar bütün olarak pişirilmesiyle hazır hale gelen Tandır Kebabının lezzeti sadece Bozdoğanla sınırlı kalmayıp tüm Aydın'a hatta oradan da tüm Ege'ye yayılmıştır.

Bozdoğan Pidesi

Meşhur yemeklerden biri de Bozdoğan'a özgü pidedir. Pide genel olarak tüm Türkiye'de yenilen bir yemek olmasına rağmen, Bozdoğan pidesinin en önemli özelliği etinin kalitesi ve yumuşak hamurudur. Ayrıca üzerine konulan manda kaymağı da lezzetine lezzet katmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda basında yapılan bazı araştırmalarda Türkiye çapında en iyi pideciler sıralamasında Bozdoğan'dan da pide ustaları ilk beşe girmişler ve bölgeye gelen ziyaretçilerin mutlak uğrak yeri olmuşlardır.

turkyo-SAPPHIRE HD6970

 

SAPPHIRE HD6970 2GB 256b GDDR5 PCI 2xDVI-HDMI-DmDP

No tags for this post.

Leave a Reply