Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya


Genel Bilgi

Afyonkarahisar-Antalya karayoluna 3 km’lik mesafede kurulmuş olan ilçe, il merkezine 87 km uzaklıktadır. 1990 yılında ilçe olmuştur. Tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynaklarıdır. Kızılören, Afyonkarahisar ilinin bir ilçesidir. Türkiye'nin en küçük 10 ilçesi arasında yer alır.Dinar'a 26 kilometre, Ankara asfaltına 3 km açıkta ve Afyonkarahisar'ın gelişmemiş bir ilçesidir.Dinar'ın il olması için verilen kanunda Dazkırı,Başmakçı, ve Evcilerle ,Dinar'a bağlanması planlanmıştır.

Maddi sıkıntılar nedeniyle özellikle Denizli ve Antalya olmak üzere çevre illere bir hayli göç vermiştir. Nufusu 2.600 civarındadır. Göçler genelde yurt dışına ve şehirlere olmaktadır. 1990 yılında ilçe olmuştur. Kendisine bağlı 4 köyle (Gülyazı, Ekinova, Yenibelkavak, Türkbelkavak) beraber Afyonkarahisar ilinin en küçük ilçesidir. Bu ilçe geçimini sanayileşme olmadıgı için hayvancılık ve çifçilikle idame ettirmektedir.

İlçenin tarihçesi hakkında ilçe halkının yaşlıları arasında eskiden beri söylene gelen rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlere göre ilçe, Ankara-Antalya karayolu üzerinde bulunan Belediyeye ait akaryakıt istasyonunun bulunduğu Karapınar mevkiinde küçük bir köy olarak kurulmuştur. Halk, geçmişte meydana gelen bir sel felâketinden sonra şu anda ilçenin bulunduğu alana göç etmiştir.

İlçenin önceki ismi Kızılviran’dır. İlçe Kızılören ismini sonradan almıştır. Kızılören, Afyonkarahisar ilinin güney batısında kurulmuş, kuzeyinde Sandıklı, güneyinde Dinar, batısında Akdağ, doğusunda Kumalar dağı bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1.111 metre yüksekliktedir.

İlçenin nüfusu TUİK’in 31 Aralık 2010 verilerine göre 2762′dir. Bunun 1.660′ı ilçe merkezinde, 1.102′si ise köylerde yaşamaktadır. Kızılören’in yüzölçümü ise 337 km²’dir.

İlçede 1 ilköğretim okulu, 1 ortaöğretim okulu bulunmaktadır. Toplam 410 öğrenciye 31 öğretmenle hizmet verilmektedir. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce yılın belirli dönemlerinde giyim, arıcılık, halk oyunları, okuma-yazma ve el sanatları kursları açılmaktadır.

İlçeye ulaşım gayet kolaydır. İstanbul – Ankara tarafından Kızılören’e gelmek için Afyonkarahisar’dan Antalya yönüne devam edip Sandıklı ilçesini geçtikten yaklaşık 20 kilometre sonra, Antalya – Denizli İstakametinden geliyorsanız Porsama kavşağından yaklaşık 10 kilometre sonra Kızılören’e ulaşabilirsiniz.

İlçe ve ilçeye bağlı köylerin geçim kaynağı genel olarak tarım ve tarıma dayalı hayvancılıktır. Sulu tarım yeterli düzeyde değildir. Yıllardır yapılması planlanan Darıovası Sulama Göleti’nin temeli 2 Mayıs 2011 günü Çevre ve Orman Bakanı sayın Veysel Eroğlu’nun da teşrifleriyle gerçekleştirilmiştir. Göletin 2012 yılının 2. yarısında hizmete girmesi planlanmaktadır. İlçede çoklukla buğday ve arpa, haşhaş ekimi yapılmaktadır. İlçemizin merkez ve köylerinde, tarımla birlikte büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

İlçe sınırları içerisinde, özel sektöre ait 30 işçinin çalıştığı “Beton, Bordür, Büz” üretimi yapan beton tesisi ile 20 işçinin çalıştığı tekstil atölyesi bulunmaktadır. İlçede bulunan mobilya fabrikasının 1990′lı yıllarda kapanması nedeniyle ilçedeki işsizlik oranı giderek artmış ve sürekli dışarıya göç vermiştir.

İlçe Anadolu’nun Türkleşmesini sağlayan Miryokefalon Zaferi’ne de ev sahipliği yapmıştır. Tarihçi yazarların Miryokefalon Zaferine ev sahipliği yaptıklarını belirtikleri Tyzbritze (Hacı Osman) Boğazı, ilçenin Denizli’ye açılan kısmında bulunmaktadır. Birçok tarihçi yazarın Miryokefalon’un merkezi olarak belirttikleri Kumdanlı (Kireçli) Tepesi de yine Kızılören’de bulunmaktadır.

İlçe merkezinde bulunan Ulu Çınar Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Ulu Cami içerisinde Çınar’ın 1926 yılında dikildiği yazsa da ilçeye çınarı incelemeye gelen uzmanlar Çınarın yaşının 1 asırdan fazla olduğunu belirtmişlerdir. Ulu Çınar Merhum Yakup Körpınar tarafından dikilmiştir.

 

Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 4132 kişidir. Bunun 2556'si ilçe merkezinde, 1576'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 0 belde, 4 köy ve 2 mahalleden oluşmaktadır.

 

Coğrafya

     Afyon Kızılören İlçesi, Afyon-Antalya Karayolu üzerinde olup Afyon'dan 87 km, Sandıklıdan da 24 km uzaklıktadır. Ulaşım İlçe minibüsleri ile Sandıklı aktarmalı veya direk olarak ilçe merkezine kadar sağlanabilmektedir. Yeni yapılan yol çalışmaları ile ulaşım gayet rahatlatılmıştır. Kızılören İlçesi, Afyon İl hudutlarının güney sınırında yer alır. Doğudan Çölovası Köyleri, batıdan Denizli'nin Çivril İlçesi ve Akdağ, kuzeyden Sandıklı İlçesi, güneyden Dinar ilçeleriyle çevrilidir. İlçeye bağlı dört köy mevcuttur. Bu köyler sırasıyla, Gülyazı (Gartı), Ekinova (Sinekli), Türk Belkavak(Belkavak), Yeni Belkavak(Çerkez)'tır. İlçe merkezi Afyon-Antalya karayoluna 3 km mesafededir. Ulaşım genellikle otobüsle yapılmaktadır. Afyon-Dinar tren yolu da aynı mesafede geçmekte olup istasyon olmadığı için trenle ulaşım yapılamamaktadır.

      Kızılören 1991 yılında Afyon'un, Sandıklı İlçesinden ayrılarak ilçe yapılmıştır. İlçe iki mahalleden meydana gelmiştir. İki muhtarlık vardır. Denizden ortalama 1100 m yükseklikte olup, doğudan batıya yükselen bir plato görünümündedir. Rakımın yüksek oluşu nedeniyle İlçede kış mevsimi uzun sürmektedir. Kuzey rüzgarlarının etkili olması nedeniyle yollarda buzlanmalar bazen de kar sürgünleri meydana gelmektedir. Kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise serin ve kısa sürer. Dağlar ve yaylalar İlçenin güney, batı ve kuzeybatısında yer almaktadır. İlçenin genelinde hayvancılığa elverişli önemli ve verimli yaylalar mevcuttur. Bu yaylaların ortalama yükseklikleri 1200-2000 m arasındadır. Ayrıca İlçemizi, Denizlinin Çivril İlçesine, Sandıklı Menteş Kasabasına, İlçemiz Gülyazı ve Ekinova Köylerine bağlayan, tüm araçların geçiş yapabildiği stabilize dağ ve ova yolları mevcuttur.

Turkyo-Ariston-Camasir Makinesi

 

Ariston ARL 62 (TK) Çamaşır Makinesi

No tags for this post.

Leave a Reply