Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

Afyonkarahisar-İscehisar

Tarihçe

Bilinen ilk ismi  “DOCİMEON” dur. Roma kralı LYSİMACHOS’un genarallerinden DOKİMOS tarafından kurulduğu için bu adı almış ve 12.yy kadar bu ismi taşımıştur. Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde “İSSİZCEKARAHİSAR” ismiyke kayıtlara geçmiştir. Zamanla  “İSCEHİSAR” ismini almıştır.

Coğrafi Konumu

Ege Bölgesi'nin en doğusunda bulunan ilçelerden biri olan iscehisar, Afyonkarahisar iline bağlı olup , Afyonkarahisar-Ankara karayolunun 23. kilometresindedir. 290 40'-310 43' Doğu Meridyenleri ile 370 40'-390 17' Kuzey Paralelleri arasında olup doğudan Bayat, batıdan Afyonkarahisar (Merkez) , kuzeyden İhsaniye ve Çifteler (Eskişehir ilçeleri), güneyden Gebeceler kasabası ile çevrilmiştir.483 km2 yüzölçümüne sahip olan ilçemizin 2 kasabası ve 10 köyü vardır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Sonuçlarına göre toplam ilçe nüfusu 23.844' tür.

Yüzey Şekilleri

Ortalama yükseltisi 1050 m olan ilçemiz yüzey şekillerinde önemli değişiklikler görülür.İlçe topraklarının kuzey ve kuzeydoğu kesimleri oldukça dağlık ve engebeli olmasına karşın, güney ve batı kesimleri ise peneplenler halinde dalgalı ve düz bir yapı şeklinde görülür. İlçenin genel görünümü ise bir yayla karakteri taşımaktadır.
İlçe merkezi Belen Tepesi, Koca Tepe, Kahya Tepesi, Tepecik,Tuzla Tepesi, Kıran Tepe ve Hoyuklu Kaş Tepeleri olmak üzere 7 tepe üzerine kurulmuştur. İscehisar Çayı ise, ilçeyi 2'ye ayırmıştır. Volkanik karakterli ve kalkerli bir yapıya sahip olan ilçemizin önemli yükseltileri şunlardır. Ağındağı 1526m, Elmadağı 1516m, Şapane Tepesi 1785m, Köroğlu Dağı 1526m,Madentepe 1894m, Kavaklı Beli 1444m, Karakol Tepesi 1721m, Asar Dağı 1400m, Kepez Tepesi 1354m, Karatoprak Tepesi 1283m, Koşuk Tepe 1194m, Beylik Tepe 1113m, Seydiler köyü civarındaki Peribacaları ile, yine Seydiler Köyünden başlayan Alanyurt ve Selimiye Köylerine doğru bir yay çizerek devam eden fay hattıda, ilçenin önemli yüzey şekil özelliklerindendir.

Afyonkarahisar-İscehisar1

İklim

Coğrafi konumu itibariyle ilçe, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinin birbirlerine en çok yaklaştıkları yerde kurulmuştur.Bu özelliginden dolayı iscehisar'da Akdeniz ve Karasal iklimin özellikleri görülür.Ancak denizden olan uzaklığı ,yüzey şekilleri ve yükselti gibi nedenlerden dolayı ilçede karasal iklim daha hakimdir. Batı ve Güneye dönük yamaçlarda ise ılımanlık etkisi daha ağır basar. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçen ilçede en soğuk ay Ocak, en sıcak ay ise Ağustos'tur. Yıllık sıcaklık ortalaması 120C'dir. Sıcaklığın 00C'ye düştüğü gün ortalaması ise 80 gündür. Kışın kar , İlkbahar'da ise yağmur şeklinde düşen yağışların mevsimlere göre dağılışı şöyledir:ilkbahar'da %35 ,Yaz'da %10,Sonbahar'da %25,Kış'da %30'dur. İlçenin yıllık yağış ortalaması 460 mm;kar yağışlı gün sayısı 14 gün; yerlerin karla örtülü olduğu günlerin ortalaması ise 27 gündür.

Bitki Örtüsü

İklim şartlarına ve yüzey şekil özelliklerine bağlı olarak belirlenen doğal bitki örtüsü Bozkır'dır. İlçenin Kuzey ve Kuzeydoğusuna doğru gidildikçe, yani yükseklere çıkıldıkça, bozkır alanlar yerini fundalık ve orman alanlarına bırakır. Yakın tarihe kadar ilçe topraklarının büyük kısmı ormanla kaplı olmasına karşın, insanların bilinçsizce ormanı kullanmaları sonucu bugün orman alanı ilçe yüzölçümünün yalnız ¼'ü kadardır. Başlıca orman ağaçları:Karaçam, Meşe, Ardıç, Palamut, Karaağaç'tır. Ayrıca su kenarları ile sulanabilir alanlarda kavak ve söğüttür. Laden otu, çoban fıstığı gibi çalı kümeleri ile festukada ilçede görülen doğal bitki örtüsünü oluşturan çeşitlerdendir.

Akarsu ve Gölleri

İlçe topraklarından geçen önemli bir akarsu yoktur. Yaz aylarında kuruyan kış ve ilkbahar yağışlarıyla beslenen bazı dere ve çaylar mevcuttur. Bunların başlıcaları:iscehisar Çayı, Seydiler Çayı, Ortaklar Çayı, Azapali Çayı, Avşar Çayı'dır. Göller yöresinin kuzeyinde yeralan ilçemizde önemli sayılabilecek büyüklükte göl bulunmamaktadır. Seydiler baraj gölü, Kocagöl ve bazı köylerde bulunan hayvanların sulanmasında kullanmak amacıyla yapılan bazı göletler önemli su birikintilerini oluşturur. Yer altı suları bakımındanda ilçe oldukça zengindir. Bu sular içme ve sulama amaçlı olarak kullanıldığı gibi, mermer fabrika ve atölyelerinde makinaların soğutma ve kesim işlerindede kullanılır. Ayrıca ilçe merkezinin yakınlarında acısu denilen yörede maden suyu çıkar.

turkyo-lg-televizton1

 

LG 26LS3590 26" HD READY LED TV

No tags for this post.

Leave a Reply