Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

 

Tarih

İlçemiz il merkezine 100 km uzaklıkta olup, 1990 yılında ilçe olmuştur. Sandıklı ve Banaz ilçelerini birleştiren karayolu üzerinde, Sandıklıya 38 km, Uşak Banaz’a 35 km uzaklıktadır.

Anadolu eski çağlardan bu tarafa pek çok medeniyetlerin beşiği olmuştur. Bu topraklar üzerinde kurulmuş olan yerleşim yerlerinden biriside Hocalar ilçesidir. Ahır dağlarında bulunan bronz Hitit heykeli yörenin çok eski dönemlerden beri önemli bir yerleşim merkezi olduğu izlenimi vermektedir.

Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Hocalar’ın 1300’lü yıllarda bir yerleşim merkezi olduğu tahmin edilmektedir. ‘Hocalar’ isminin verilmesiyle ilgili rivayet vardır.

O dönemde bu yerleşim yerine ilk olarak üç kardeşin geldiği ve buraya yerleştiği, bunların babaları ‘HOCA’ (ulema) olduğundan, dışarıdan bu merkeze gelenler ‘Nereye gidiyorsun?’ diye sorulduğunda ‘Hocagil’e gidiyorum’, buradan dışarı gidenlere ‘Hocagilden’ geldiklerini belirttiklerini, zamanla bu yerleşim yerindeki nüfusun çoğalması ve dışarıdan bu yere başkalarının da gelmesi sonucu ‘HOCALAR’ adı ile anıldığı ve bu ismi aldığı rivayet edilir.

Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 12824'dir. Bunun 2646'si ilçe merkezinde, 10178'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe merkezine bağlı; 15 köy ve 3 mahalleden oluşmaktadır.Köyleri; Akçadere, Avgancık, Çalca, Çepni, Davulga, Devlethan,Güre, İhsaniye, Kocagöl, Kozluca, Örencik, Örtülü, Uluköy, Yağcı, Yeşilhisar. Mahalleleri; Hürriyet mahallesi, Şafak mahallesi, Yeni mahalle

Ekonomi

Ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

No tags for this post.

Leave a Reply