Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

Afyonkarahisar-cabanlar-merkez 

TARİHİ

Çobanlar, Cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda Rahmetli Mareşal Fevzi ÇAKMAK ve Ali ÇETİNKAYA Paşalar tarafından 1926 yılında nahiye yapılmış 1955 yılında halkla plapisi yapılarak Belediye olmuş 1990 yılında 20 mayıs 1990 gün ve 20523 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İlçe olmuştur. Çobanların tarihçesine bakıldığında geniş ve detaylı bilgi bulunmamaktadır. Yöre tarihinin Akarçay kenarındaki höyüklerle yaşıt olduğu ve eski Tunç Çağına kadar uzandığı bilinmektedir. Bugünkü Kocaöz (Feleli)köyünde antik Anabura kenti kurulmuştur. AfyonArkeoloji Müzesinde bulunan Artemis heykeli buradan çıkarılmıştır. Kayacık Mevkiinin olduğu yerde şehir kalıntıları Mezarlık kalıntılarının olması,  İlçe Merkezinde2003 yılında İnşaat kazısı esnasında ortaya çıkan M.Ö. 400. yıllarda Romalılar tarafından yapıldığı,  yaklaşık 5000 kişilik olduğu tahmin edilen çok katlı yer altı şehrinin bulunması bu bölgenin M.Ö. yıllarda yerleşim alanı olarak kullanıldığının kanıtıdır. İlçemiz, ilimizin doğusunda düz ve geniş bir arazi üzerinde olup, tipik Osmanlı yapısını andıran avlulu evlerden müteşekkildir.

 EVLER – MAHALLELER

 Çobanlar ilçesinde evler genelde avlulu Osmanlı tipi tek katlı evlerden oluşmaktadır.  Eski yapı olan evler kerpiç (toprak) ve ahşap taşıyıcı elemanlardan yapılmış evlerdir. 03 Şubat 2002 tarihinde İlçemizde meydana gelen deprem afetinde kerpiç, toprak ve ahşaptan yapılmış olan evler ağır hasar görmüş olup, oturulamaz hale geldiklerinden dolayı yıkılmışlardır. İlçemizde evler deprem yönetmeliklerine göre depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilmektedir.

 TÜRBELER

Afyon ili Tekke ve türbe yönünden oldukça zengin bir konuma sahiptir. Dolayısıyla Çobanlar İlçemizde de bir çok türbe ve tekke bulunmaktadır.

Afyonkarahisar, cobanlar

COĞRAFİ YAPI

 İç batı Anadolu eşiğinin orta derecede yüksekliğe sahip dağları arasında yer alan Çobanlar, 380 Kuzey enleminde ve 300 doğu boylamında yer alır.

İlçemiz ulaşım yönünden oldukça geniş  imkanlara sahiptir. Afyonkarahisar İl Merkezine 25 km mesafede bulunan İlçemiz Konya Karayoluna 6 km  T.D.D.Y. Çobanlar İstasyonuna ise 4 km mesafededir.

İlçemizin Tarihi hakkında mevcut bilgiler sınırlıdır. İlçemizde bulunan AntikYeraltı şehrinin bulunması ise Çobanlar İlçesinin MÖ.400'lü yıllarda Romalılar tarafından yerleşim bölgesi olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu günkü Kayacık Mevkiinde de antik kalıntılara rastlamak mümkündür. Yer altı şehrinin yaklaşık olarak 5000 kişilik olduğu ve 3 katlı olarak inşa edildiği tahmin edilmektedir.

COĞRAFİK TANIM

Çobanlar, İç batı Anadolu bölümünde, Afyonkarahisar'ın 25 km. Doğusunda yer alır.

Çobanlar’ın güneyinde 1650 m. yüksekliğe sahip Bey Dağı vardır. Güneydoğusunda 2530 m. yüksekliğe sahip Sultandağları bulunur.

İç Anadolu iklim karakteri ile Ege iklim karakterini bir arada görmek mümkün olmaktadır. İlçemiz düz bir arazi üzerine kurulu olduğu için topraklarının nerede ise tamamı Tarıma elverişlidir. %80'lik kısmı Seyitler Barajı ve motopomp ile sulanmaktadır. İlçemizde tarım ile beraber olarak  hayvancılık oldukça gelişmiştir.

Çobanlar’da herhangi bir maden bulunmamaktadır. İlçemizin kuzey kısmında bulunan ve Mermerlik adı ile anılan bölgede verimli olmayan mermer rezervi bulunmaktadır. Mermer rezervi verimli olmadığı için herhangi bir mermer ocağı faaliyeti yoktur.

Rakım olarak, Çobanlar’ ın yerleşim merkezinin denizden yüksekliği 990 m.dir.

İlçemizin batısında 5 km mesafede Sülümenli Kasabası,  Güneyinde 7 km mesafede Işıklar Kasabası, Güney doğusunda 6 km mesafede Değirmendere ve  Gözsüslü Köyleri, Doğusunda 23 km mesafede Bolvadin İlçesi, 10 km mesafede Hamidiye Köyü, Kuzeydoğusunda 6 km mesafede Kocaöz Kasabası ve Kuzeybatısında 9 km mesafede Gebeceler Kasabası  bulunmaktadır.

Afyonkarahisar-cobanlar1

HİZMETLER

İÇME SUYU

Uzun yıllardır içme suyu sorunu yaşayan ilçemizin bu sorununa kesin çözüm sağlamak amacı ile mevcut olan içmesuyu projesinde revizyon yapılarak içmesuyu çalışmalarımız başlatılmış, Belediyemiz stoklarında bulunan ASBEST Boruların kanser riski taşımaları ve 1.derece deprem bölgesi olan ilçemizde kullanılması sakıncalı olduğu için mevcut ASBEST boruların İller Bankasına geri iadesi yapılarak hem Belediyemiz büyük bir borçtan kurtulmuş hem de İlçemiz,  kanser riski taşıyan 517 ton ASBEST'ten kurtulmuştur. 2007 yılında ihalesi yapılarak satın alınmış olunan PE 100 mavi borular ile mevcut şebekemize yeni ilave hatlar Belediyemiz ekiplerince çekilmiştir.

İçme suyu çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edilmektedir İlçemizde içmesuyu olmayan vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak üzere yoğun bir şekilde çalışılmaktadır

KANALİZASYON ÇALIŞMALARI

İlçemiz cadde ve sokaklarında  2004 – 2011 yılları arasında 33.141 mt  kanalizasyon İnşaatı yapılarak hizmete sunulmuştur.               

YOL ÇALIŞMALARI

BOLVADİN YOLU İlçemiz Bolvadin yolu Çobanlar Çevre yolu ile Asri Mezarlık önü arasında kalan 2.3 km. kısmı  Belediyemiz imkanları ile genişletilmiştir.

Mevcut 7 mt olan yol her iki yönde genişletilerek 18 mt. olmuştur.

Belediyemiz imkanları ile genişletilen yolun tamamının (18 mt) asfaltlanması ise Karayolları tarafından yapılarak halkımızın hizmetine açılmıştır.

Asri mezarlık önünde bulunan köprü, yol ebatında Belediyemiz tarafından genişletilmiş ve hizmete açılmıştır. 

ÇEVRE DÜZENLEMESİ

2004 – 2011 yılları arasında İlçemiz Cadde ve Sokaklarında toplam 29.635 m2 kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi yapılarak hizmete sunulmuştur.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

2004 – 2011 yılları arasında 27.000 adet fidan İlçemiz Cadde ve Sokakları ile ilçemizde bulunan park alanlarına dikilmiştir. Böylelikle ilçemizde kişi başına düşen yeşil alan miktarında ciddi bir artış meydana gelmiştir.

 PARK ÇALIŞMALARI

İlçemiz Yeni Mahallede 2400 m2 alan üzerinde park düzenlemesi yapılmış ve kafeterya binası ile birlikte hizmete sunulmuştur. Parkımıza Şehit Jandarma Er Halil İbrahim ATASAGUN'un ismi verilmiştir.

İlçemizde 10 noktada Çocuk oyun grubu kurularak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hizmetine sunulmuştur.

MAKİNA PARKI

Belediyemiz bünyesinde bulunan ve eski olduğu için verimli çalışma alınamayan Traktör kazıcı yükleyicinin yerine 2005 yılında 105.000,00 YTL bedelle Devlet Malzeme Ofisinden peşin para ile 1 adet 2005 model Sıfır km Hidromek marka Kazıcı ve yükleyici iş makinası alınmış Fen İşlerinin araç filosuna dahil edilmiştir.

1 adet itfaiye aracı Özel İdare Müdürlüğü tarafından Belediyemize hibe edilmiş ve makina parkına dahil edilmiştir.

1 adet Çöp toplama aracı Çevre Bakanlığı tarafından Belediyemize hibe edilmiş ve makina parkına dahil edilmiştir.

 ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Belediyemiz bünyesinde yapılmakta iken 2011 yılının son 3 aylık dönemi için İlçemizdeki Cadde ve Sokakların temizlenmesi çöp ve çuruflarının toplanması işi ihale edilmiş ve özel sektör tarafından yapılmıştır.

2012 yılı için ise tekrar ihale edilerek özel sektör tarafından yapılmasına devam edilmektedir.

 İLÇE HASTANESİ

İlçemizdeki Sağlık Merkezi İlçe Hastanesine dönüştürülmüş, Hastanenin Çevre düzenleme işi Belediyemiz ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışması ile yapılarak hizmete sunulmuştur.

Afyonkarahisar-cobanlar camii

OKULLAR

2002 yılında meydana gelen deprem ağır hasarlı olan Lise Binası yıkım işlemi Belediyemiz tarafından gerçekleştirilmiş, yerine merkezi bütçeden 5.780 m2 kapalı alana sahip Çobanlar Çok Programlı Lisa Binası yapılarak hizmete sunulmuştur.

Lise Binasının çevre düzenleme işleri Belediyemiz tarafından yapılmıştır.

İmam Hatip Lisesi olarak açılmak üzere İlçemiz halkının yardımları ile yapılan fakat yıllarca atıl vaziyette bekleyen binanın Milli Eğitim Müdürlüğüne kiralanması suretiyle Çobanlar İlköğretim Okulu olarak açılması sağlanmış, Binanın tadilatı ve çevre düzenlemesi işleri yapılarak hizmete sunulmuştur.

İlçemiz Yeni Mahallede Büşra Özen Anaokulu binası yapılarak hizmete sunulmuştur. 

GÜVENLİK

İlçemizde Emniyet Teşkilatı kurulmuş. Belediyemize ait binanın tadilatı ve çevre düzenlemesi Belediyemiz tarafından yapılarak İlçe Emniyet Müdürlüğüne binanın tahsisi yapılmıştır.

Çobanlar İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet binası ve lojmanları merkezi bütçeden yapımı gerçekleştirilmiş ve hizmete sunulmuştur.

ULAŞIM HİZMETLERİ

Belediyemiz bünyesinde yapılmakta olan toplu taşıma hizmetlerindeki otobüslerimizin halkımıza yeterli seviyede hizmet veremediği için  2005 yılı Aralık ayında ihalesi yapılarak 150.000,00-YTL bedelle 2 adet ISUZU marka 2006 model sıfır km otobüs, 2008 yılında 2 adet MERCEDES 302 S Otobüs ve 2011 yılı Aralık ayında ise 5 adet OTOKAR Doruk 190 S 35+1 kişilik 0 km Otobüsler  satın alınarak  araç filomuza dahil edilmişlerdir.

Çobanlar İlçesinin en büyük eksikliklerinde bir tanesi de eğitim seviyesinin düşük olması idi. Eğitim seviyesinin artırılması ve başarıyı teşvik amacı ile  Belediyemiz imkanları dahilinde Afyonkarahisar İlinde okuyan veya Afyonkarahisar İlinde dershaneye giden başarı (TAKDİR veya TEŞEKKÜR) belgesi olan öğrencilerimizin başarılarının bir ödülü olarak Belediyemiz otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanmaları sağlanmıştır.     

turkyo-bosch-buzdolabi

 

BOSCH KGN57P72NE KOMBİ NO-FROST BUZDOLABI

No tags for this post.

Leave a Reply