Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

elazig-kovancilar

TARİHİ

Bugün büyük bir gelişim gösteren ve Palu´yu çok gerilerde bırakan Kovancılar, 1934 yılında kurulmuş ve Romanya´dan Türkiye´ye göç eden soydaşlarımızın bir kısmı bu köye yerleştirilmiştir.Önceleri boş ve çorak olan bu arazi üzerinde bundan sonradır ki hızlı bir çalışma başlamış, iki mahalleden oluşan Kovancılar Giderek sesini duyurmaya başlayan  en güzel, en planlı yerleşim birimlerimizden biri olmuştur.

1934 yılında alınan bir kararla, (300) evlik bir soydaş grubunun, Kovancılara, diğer iki ayrı grubun da Hoşmat ve Şenova köylerine yerleştirilmeleri uygun görülmüştü. Kovancılar ismi, Bulgaristan´ın Silistre iline bağlı Tutrakam ilçesinin Kovancılar köyünden esinlenerek alınmıştı.Çünkü Gelen göçmenlerin bir kısmı da, bu köyden göç ederek Köstence limanı üzerinden anavatan´a gelmişlerdir.

İstanbul´dan da Elazığ´a gönderilen ve Palu yöresinde yerleştirecek olan bu soydaş topluluğu, köylerinin inşaatı bitinceye kadar da, komşu köylerde konuk edilmişlerdir.O dönemde vali olarak Elazığ´da, Tevfik Sırrı Gür bulunuyordu.Tevfik Sırrı Gür, ülkemizin tanınmış ünlü valilerinden biriydi.Bugün Elazığ´da Öğretmenevi olarak kullanılan eski Halkevi, Kız Sanat Enstitüsü binası, İstasyon Caddesindeki Atatürk İlkokulu da Vali Tevfik Gür zamanında yapılmıştı.

Gittiği her ilde yapıtlar bırakan Tevfik Gür, hale ünlü valiler arasında anılmakta ve adı hiç bir zaman unutulmamaktadır.Soydaşlarımızın büyük bir özenle yetiştirilmelerinde ve vatana kazandırılmalarında Vali Tevfik Sırrı Gür´ün büyük hizmeti geçmiştir.Kovancıların temeli de 1935 yılında Vali Tevfik Sırrı Gür tarafından atılmıştır.Bugün çakırtaş olarak anılan Hoşmat ve Şenova köylerinde gene o dönemde gelen Balkan Türkleri yerleştirilmişti.Kovancılar Cumhuriyet tarihimizin ilk planlı köyü olma şansına da sahiptir.Çalışkan insanların sayesinde hızla gelişmiş 10.09.1988 tarihinde 3352 sayılı yasa ile Elazığ´a bağlı bir ilçe olmuştur.Bugün doğu illerimizden birinde vali olarak bulunan Mustafa Tamer de Kovancılara ilk kaymakam olarak gelmiştir.

TURİZM

İlçemizde Turistik olarak birkaç kilise, çeşme, dinlenme parkı ve toplu mezarlıklar dikkat çekmektedir.

Anıt Ağaç

Şenova Köyü sınarları içerisinde 2 adet çınar ağacı bulunmaktadır. Bu çınar ağaçlarının türünden başka ağaç bulunmadığı için “Anıt Ağaç” olarak kabul edilir. Burası bugün halen mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Büyük Pınar

Çakırkaş Beldesi Hoşmat Mahallesi üst tarafında bulunan Çilisar dağından taş kanal yapılarak suyu getirilmiş olan bu çeşmenin etrafında yıkılmış çamaşırhane ve hamam kalıntıları bulunmaktadır.

Şato

Ekinözü Köyü Venk dağının eteğinde 500 M2 alanda kurulu bir şatoda 10-15 oda ve bir kilise vardır. Şatonun giriş kapısının üzerinde bulunan taşlarda yontma 2 yılan resmi vardır. Şatoda yer alan kilisenin keşişlerin eğitim yeri olarak kullanıldığı rivayet edilmektedir. Kilesinin yanında 1 çeşme ve 2 havuz bulunmaktadır.

Mezarlıklar

Aşağımirahmet (Kökan Mezrası) ve Aşağıköse Köyünde eski mezar ve ev kalıntıları bulunmaktadır. Payamlı köyünde idrar yolu, taş eritme ve böbrek hastalarına faydalı, şifalı su bulunmaktadır. Sürekli köyünde böbrek taşlarının düşürülmesinde faydalı “şorik “ adı ile bilinen şifalı su bulunmaktadır. Taşçanak köyünde sıtma hastalığına iyi geldiği kabul edilen şifalı su “sıtma çeşmesi” bulunmaktadır.

elazig-kovancilar1

Bahçeler

Kovancılar ilçesine bağlı "Karaman" köyünün Murat Nehrinin kıyısında yemyeşil bir arazidir. Murat Nehrinin Alivuyol toprakların aşınmasıyla oluşan yeşil arazi balık tutma ve piknik yapma açısında elverisli yerlerdendir.

İDARİ YAPISI

İlçemizin bugünkü İdari Teşkilatı 74 köy, 61 mezra, 16 Mahalle ve 3 Belediyeden ibarettir. İlçe Merkezinin nüfusu 2009 TÜİK verilerine göre 20.246 Köylerinin nüfusu ise 18.702 kişi olup, toplam 38.948’dir. İlçemizin köylerinde Yarımca adı altında, Çakırkaş Köyünde ise Çakırkaş adı altında Belediye Teşkilatı kurulmuştur.

COĞRAFYA

Yeni kurulan İlçemiz Elazığ-Bingöl karayolunun 67.Km’sinde Yukarı Fırat bölümünde Şahmiran dağının eteğinde düz bir alan üzerinde ve deniz seviyesinden 1026 Metre yükseklikte, 38-20 derece kuzey enlemi, 39-50 doğu boylamı üzerinde yer almıştır. Kuzeyinde Tunceli İl hududu, Doğusunda Karakoçan İlçesi, Güneyinde Palu İlçesi, Batısında Keban Baraj gölü ile sınırlıdır.Yüzölçümü köyleri ile birlikte 980 Km2’dir. Bölge Doğu Toros Silsilesi içinde bulunduğundan, 1.Derece Deprem bölgesine girmektedir.

İlçemizin iklimi kara ikliminin ılık bir özelliğini taşır. Özellikle Fırat Irmağı üzerine Keban ve Karakaya Barajları yapıldıktan sonra iklimde büyük ölçüde ılımanlaşma görülmüştür. İlçe Merkezinin yanıbaşında bulunan ovada Keban Baraj kıyısında bulunan köylerde kış mevsimi oldukça ılık geçmektedir. Kar yağışı pek etkili değildir. Genelde yağmur şeklinde düşen yağışların çoğu, bahar mevsiminde yağmaktadır. Ortalama yağış miktarı 500 – 600 milimetre civarındadır. Yaz mevsiminin en sıcak ayı Temmuzdur. En yüksek sıcaklık 39-40 derecedir. Yılın en soğuk ayı Şubat olup, en düşük sıcaklık 20 ile 25 derece arasındadır.

TARIM

İlçemiz halkının % 85’i tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. İlçe topraklarının % 35’inde değişik biçimlerde küçük işletmeler halinde aile ziraatı yapılmaktadır. Bunun yanında özellikle endüstri bitkileri (şeker pancarı, ayçiçeği, pamuk vs.) gibi ürünler gittikçe önem kazanmaktadır. Ticari maksatla özellikle domates, biber, soğan ve sarımsak yetiştirilmektedir. İlçe halkının büyük çoğunluğunun geçim kaynağı hayvancılıktır. Mor Karaman ırkı koyunlar yörede eğemen olup, az miktarda da İvesi Ak Karaman koyunu beslenmektedir.

SANAYİ

İlçede 1 adet Ziraat Bankası, küçük sanayi sitesi, 1’er adet Pancar Bölge Şefliği ve Ziraat Odası Başkanlığı mevcuttur. İlçede sanayi gelişmiş durumdadır. İlçe hudutları içerisinde ETİ-KROM A.Ş. bulunmaktadır.

ULAŞIM

İlçe Merkezi, Doğu Anadolu Bölgesinin batısında Elazığ-Bingöl ve Elazığ-Tunceli Karayollarının birleştiği önemli bir kavşak noktasında bulunmaktadır. İlçeye bağlı ulaşımı olmayan köy ve mezramız yoktur. İlçe Merkezinde 3637 hat kapasiteli Telefon Santrali mevcuttur. Bütün numaralar dolu olup, 175 kişi sıra beklemektedir. Ayrıca Ekinözü köyünde 481, Yarımca Beldesinde 609, Çakırkaş Beldesinde 473, Okçular köyünde 250, Demirci köyünde 304, Avlağı köyünde 255, Çaybağı köyünde 304 hat kapasiteli telefon santrali mevcuttur. İlçemize bağlı tüm yerleşim birimlerinde telefon mevcuttur.

ETİ KROM

Müessese 1936 yılından bu yana 50 yılı aşkın bir süredir krom cevheri, 1977 yılından itibaren de krom cevheri ile birlikte Ferrokrom üretiminde faaliyet gösteren bir KİT Kuruluşudur. Müessese 1936 yılından beri ürettiği krom cevheri, 1997 yılından itibaren de ürettiği ferrokromun tamamına yakın bölümünü yurtdışına ihraç ederek elde ettiği döviz gelirleri ile ülke ekonomisine önemli derecede katkıda bulunmuş, sağladığı iş imkânlarıyla da bölge halkının ekonomik ve kültürel gelişimine yardımcı olmuştur.Kuruluşundan 1993 yılı Ağustos ayı sonuna kadar 8.051.207 Ton Tüvenan kromit ve 671.448 Ton ferrokrom üreten müessesede halen yaklaşık 548 Memur ve 1128 İşçi olmak üzere toplam 1676 personel ile faaliyetini sürdürmektedir. Ferrokrom üretiminin yapıldığı tesisler ile müessese merkezi İlçemiz sınırlarında yer almakta olup, 217.5 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 1999 yılında Eti Holding İlköğretim Okulunu yaptırmışlardır.

Şirket, 1936 yılında bir kamu iktisadi teşebbüsü kapsamında bölgedeki krom yataklarının işletilmesi ve krom cevheri olarak yurt dışına ihraç edilmesi amacıyla Elazığ-Bingöl otoyolu üzerinde, Elazığ’a 55 km uzaklıkta 2.118.539m2’lik bir alanda kuruldu. 1976 yılında yüksek karbonlu ferro-krom üretimine başlayan ETİ KROM A.Ş. 2004 yılına kadar faaliyetlerini bir kamu kuruluşu olarak sürdürdü. 2004 yılının Eylül ayında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresinden YILDIRIM Holding A.Ş. tarafından tüm hisseleri ile satın alındı.

turkyo-apple-bilgisayar-parcalari

 

Airport Extreme Kart

 

No tags for this post.

Leave a Reply