Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

elazig-aricak

Tarihçe

İlçenin tarihçesi konusunda kesin bilgiler olmamakla beraber,yazısı arapça olan bir secerede Kerbala olayından sonra buraya gelip yerleşen Mustafa ÇELEBİ'nin çocuklarıdır.

İlçenin tarihçesi konusunda kesin bilgiler olmamakla beraber,yazısı arapça olan bir secerede Kerbala olayından sonra buraya gelip yerleşen Mustafa ÇELEBİ’ nin çocuklarıdır.

Mustafa ÇELEBİ’ nin Mirvan’ da 3 oğlu oldu. Çelebi “Aşağı mahallede” (bu günkü Vali Göktayoğlu mah.), Muhammed “Orta mahallede” (Bu günkü Halil Yavuz mah.) ve Osman ise “Yukarı mahallede” (Hürriyet mah.) yerleştiler.

Mustafa ÇELEBİ’ nin Mirvan’ da nüfusunun artması ve komşu aşiretler ile iyi ilişkiler içerisinde bulunması Simserkislileri telaşa düşürdü. Arası açılan iki kabile çatışmaya başladı. Bu çatışmalar neticesinde Mustafa ÇELEBİ o zamanlar Palu’da bulunan Osmanlıların uç beyi KARACİMŞİT BEY himayesine girdi.

Bu olaylar bize ana yerleşim yeri Arıcak’ın Çaldıran Savaşından sonra temelinin atıldığını göstermektedir.

Arıcak bu tarihe kadar Mirvan diye anılmaktadır. Mirvan, Zazaca ( Biyanrüyan) iki nehir arası, Osmanlıca (Mayri) su yolu – Arapça (Meravin) su kanalı veya yöreye ilk gelen kadına atfen (Berivan) olarak verildiği ve zamanla Mirvan’a dönüştüğü ileri sürülmektedir.

Osmanlıların egemenliğine girince Karabegan (Karabegler) olarak anılmaya başlanmıştır.

1960 yılından sonra da Arıcak olarak değiştirilmiş ve halen aynı isimle bilinmektedir.

1972 yılında Merkez, Arıcak köyü olmak üzere Saman ve Gümüşyaka köyleri ile birleşerek Belediye teşkilatı kurulmuş 3392 Sayılı Kanunla da 19.06.1987 tarihinde İlçe olmuştur.

Nufüs Durumu

2010 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre İlçenin aktif nüfusu 7922’si  kadın, 8117’ si erkek olmak üzere toplam 16 039’dur. İlçe merkezinin nüfusu 1611’i kadın, 1769’u erkek olmak üzere toplam 3380’dir. Köylerin toplam nüfusu 5.323 olup,Beldelerin toplam nüfusu 7336‘dır,İlçenin Toplam Genel Nüfusu 16.039’dur.

Başta terör olmak üzere çeşitli nedenlerle ilçeden büyük kentlere geçici olarak göç eden vatandaşlarımızın gittikleri yerlerde hayat şartlarının zorluğu, geçim sıkıntısı ve terör olaylarının da sona ermesi nedeniyle ilçemize geri dönmek durumunda kalmışlardır.

İlçe halkının anadili Türkçe olmakla beraber, yörede yaygın bir şekilde Zazaca konuşulmaktadır. İlçenin %100’ ü Müslüman olup, Şafii mezhebine tabidir.

elazig-aricak1

İdari Durum

İlçemiz 1972 yılına kadar Arıcak köyü iken, 1972 yılında Arıcak’ a 6 km. uzaklıktaki Saman köyü ve 2 Km. uzaklıktaki Gümüşyaka köylerinin birleştirilmesi ile merkezi Arıcak olmak üzere Arıcak Belediyesi kurulmuştur. Palu’ ya bağlı nahiye iken 19.06.1987 tarih ve 3392 Sayılı Kanun’ la da ilçe olmuştur.

2009 yılı ortalarına kadar Elazığ’a ulaşım Palu ilçesi üzerinden yapılmakta idi. Bu güzergah kış aylarında kar yağışı nedeniyle tırnik geçidi mevkisinde çoğunlukla kapanmakta idi. Bu güzergah Elazığ'a 124 km mesafede olup Tırnik geçidi harici yol asfalttır.  2009 yılı 2. yarısından itibaren ulaşım Alacakkaya güzergahından sağlanmaktadır. Bu güzergahın büyük bir kısmı asfalt olup sadece Alacakkaya yakınlarında yol yapım çalışmaları devam etmektedir. Bu hattın açılmasıyla Arıcak – Elazığ arası 90 ile 120 dakikada gidilebilmektedir.

İlçemize bağlı 11 köy ve 3 belde belediyesi vardır. Bunlardan Bükardi ve Üçocak Belediyeleri yeni kurulmuş olup, 27 Mart 1994 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra teşkilatlarının kurulmasına başlanmıştır. Merkez Belediye sınırları içerisinde 7, Erimli, Bükardi ve Üçocak Belediyeleri sınırları içinde 5’er tane olmak üzere toplam 22 mahalle vardır.

Köylerimiz genel olarak dağınık bir görünüm arz etmektedir.Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte köylerin ulaşım sorunu kalmamıştır.Köylerin genel durumu Ek-4’e çıkarılmıştır.

İlçemizden Adliye teşkilatının kaldırılması ve henüz Askerlik Şubesi ve Kadastro kurulmadığından bu teşkilatlarla ilgili hizmetler 45 km. uzaklıktaki eski İlçemiz Palu’dan yürütülmekte ve bu İlçeye olan bağımlılık devam etmektedir.

elazig-aricak2

Sosyal Durum

İlçede çekirdek aile hemen hemen görülmemektedir. Çok nüfuslu aile esastır. Bu nedenle evler geniş ve kendi ihtiyaçları için yapılmış olup yapıların çoğu taştandır.

1987 yılında ilçe olan Arıcak’ta en büyük problemlerden birisi konuttur. Bunun sebebi ise ailelerin bir arada oturmaları ve ancak kedi ihtiyaçlarına göre ev yapmalarıdır. Kiralık ev bulmak oldukça zordur.

Mevcut evler genelde taş, yığma ve toprak yapılı evlerdir. Ancak İlçe oluşundan sonra yapılmakta olan evlerin tamamı planlı ve düzenli ev tipinden olup, betonarme binalar halindedir.

Genelikle dışardan gelen memurlar için sosyal konutların dışında ev bulmak zordur. Çoğu zaman sırf bu sebepten memurlar eş ve çocuklarını getirememekte veya çok sonraları getirmektedir ki bu da görevi aksatabilecek durumlara sebebiyet vermektedir. İlçede mevcut lojman sayısı; Sağlık Ocağı, Kaymakam evi, YİBO, Orman,Tarım,Jandarma Belediye, Müftülük ve Emniyet lojmanları dahil olmak üzere toplam 74 tanedir.

turkyo-nikon-dijital2

 

Nikon Coolpix L23 Kompakt Dijital Fotoğraf Makinesi-(Kırmızı)

No tags for this post.

Leave a Reply