Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

bingöl-yedisu

TARİHİ    

Yedisu tarihi çok eskilere dayanır. Eski kayıtlarda (1839) Yedisu Çerme olarak geçmektedir. Çerme kelimesi Çermik’ten gelmektedir.İlçe girişinde alttan kaynar bir havuz bulunmaktadır ve adını buradan aldığı düşünülmektedir. Kuruluşundan bu yana Çerme Köyü Bucak Merkezidir.1839 tarihinde kurulan Kiğı Kazasına bağlı 18 Köy ile Çerme Nahiyesi olarak kurulmuştur. 1314 tarihinde fahri müdürlerle idare edilen bucaklar kaldırılmış, Çerme Nahiyesi 52 köyü ile birlikte yeniden, Kiğı Kazasına ve Erzurum Vilayeti bağlanmıştır. Yedisu(Kiğı İlçesi) 1839 tarihinden 1926 tarihine kadar Erzurum Vilayetine, 1926 yılında 877 sayılı Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile Erzincan İli’ ne ve 1936 yılında 2885 Sayılı Kanunla kurulan Bingöl İli’ne bağlanmış ve Çerme Bucağı 22 köy olarak yeniden kurulmuştur.

Çerme Bucağı’nın 7 köyü 1964 yılında Erzurum İli Çat İlçesi’ne bağlanmıştır. Yedisu ismini ise 1970 yılında YSE Müdürlüğünce Yedisu Merkezinde yaptırılan ve “7 musluk” ihtiva eden çeşmeden alarak bu tarihte isim değişikliği yapılmıştır.Yedisu; 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3644 Sayılı Kanunla Kiğı İlçesinden ayrılarak Bingöl İli’nin 7. İlçesi olmuştur.

COĞRAFYA

İlçenin yüzölçümü 426 km2'dir. İl yüzölçümüne oranı yüzde 5.24'tür. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1500 metredir. İl merkezinden uzaklığı 124 km'dir. İlçe dağlık ve sarp bir arazi yapısına sahiptir. doğusunda Çavuşlu Dağı, güneyinde Şeytan Dağı (2.906 m.) batısında Bağır Dağı, kuzeyinde Koşan Dağları (3.078 m.) bulunmaktadır.

İDARİ YAPI

Yedisu ilçesimiz 1 belediye, 14 köy, 4 mahalle ve 64 mezradan oluşmaktadır. Akımlı Köyü, Şampaşa Köyü ve birçok mezra boş durumdadır.

bingöl-yedisu1

Sosyal ve Kültürel Hayat

İlçe halkının sosyal yaşantısı Doğu Anadolu geneline göre daha yüksek, çalışma hayatı daha sade ve sessizdir. Yurttaşlar arasındaki ilişki karşılıklı saygı ve sevgi esasına dayalı uygar bir düzeyde olup, bölge halkı bir araya gelerek ortak hizmetlerde çalışmaya yatkındır. Nüfusun büyük bir bölümü küçük çapta tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Konutlar genellikle tek katlı, damları saç ve topraktan yapılıdır. İlçede aileler arasındaki misafirlikler ve düğünler dışında herhangi bir sosyal yaşantı faaliyeti söz konusu değildir.

İlçemizde okur-yazarlık oranı %80’dir. Sosyal yaşantının gereği olan sinema, tiyatro ve sanat etkinliklerinin hiçbirinin mevcut olmadığı, kültürel faaliyetlerde ancak okullarımızın bünyesinde sürdürülen önemli gün ve haftaların kutlanması ile sınırlı olarak gerçekleştirilmektedir. 2006 yılında hizmete giren öğretmenler lokali sosyal hayata büyük katkıda bulunmuştur. Bünyesinde yemek salonu, tv ve müzik odası, oyun salonu, geniş bir kütüphanesi ve 24 saat hizmet veren internet bağlantısı mevcuttur.

Ekonomik Durum

İlçe ekonomisi genelde tarım ve hayvancılık üzerine kurulu, daha çok tüketici konumdadır. İlçede hayvancılık başlıca geçim kaynağıdır. Coğrafi yapısı ve iklim yönünden hayvancılığa elverişli bir bölgedir. Yedisu ovasındaki arazi verimli ve her çeşit tarıma müsaittir. Bilhassa bu bölgede fasulye, mısır, ceviz, elma ve hububat bol miktarda yetiştirilebilmektedir. Dışarıya fasulye, elma, bal, peynir ve hayvandan başka bir şey satılmamaktadır, bunlar da azımsanacak miktarlardadır. Yedisu İlçesinde toplam 4680 büyük baş, 9925 küçükbaş, 2300 arı kovanı bulunmaktadır. İlçe Merkezinin toplam kullanılan verimli arazisi 24 bin dekardır. İlçemiz tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin oluşturduğu ekonomik yaşam ise pazara yönelik olmayıp, kendi ihtiyaçlarını karşılamaktan öteye fazla geçememektedir. İlçemiz halkının önemli bir bölümü ilçe ve yurt dışında işçi olarak çalışmaktadır. İlçemizde henüz bir banka şubesi açılmış değildir.

Maden yönünden zengin olan ilçemizde mermer, krom ve bakır madeni bulunmakta, fakat şu an işletilmemektedir. Çalışmaların 2009 yılında başlaması beklenilmektedir.

bingöl-yedisu2

NÜFUS

İlçemizin nüfusu 2007 yılında yapılan nüfus sayımına göre merkezde 1.893 kişi, köylerde 1.522 kişi olmak üzere toplamda 3.415 kişiden olduğu tespit edilmiştir.

EĞİTİM

İlk olarak 1937 yılında Yedisu’da İlkokul, 1969- 1970 yılında Ortaokul, 1983 -1984 yılında ise Yedisu İlköğretim Okulu, 2000 yılında da Pansiyonlu olarak faaliyete geçmiştir. Halen Yedisu Pansiyonlu İlköğretim Okulunda 331 Öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Bunun 215 ’ü Pansiyon, 1116’sı ise gündüzlü öğrencidir. İlçemiz Döşengi Mahallesi İlkokulunda 27, Kabaoluk Mahallesinde 19, Eskibalta Köyü İlkokulunda 16, Yağmurpınar Köyü İlkokulunda 16 öğrenci eğitim- öğretim görmektedir. Yedisu Çok Programlı Lisesinde 114 öğrenci bulunmaktadır. Yedisu İlköğretim Okulu ve Yedisu Çok Programlı Lisesinde 23 öğretmen ve 4 sözleşmeli olmak üzere toplam 27 öğretmen bulunmaktadır. Yedisu YİBO’  da Fen Bilgisi Öğretmenine ve teknik eleman, hemşire’ ye ihtiyaç duyulmaktadır. Yedisu İlköğretim Okulu Hizmet Binası ile 300 kişilik Pansiyon (YİBO), 2005 yılında meydana gelen deprem nedeniyle güçlendirilerek yeniden eğitim-öğretime sunulmuştur.           

Kapalı durumda bulunan yerleşim birimlerimizdeki öğrencilerin tamamı YİBO’ ya yerleştirilmiştir. 2005 Yılında İlçemiz YİBO Öğretmenlerine tahsis edilmek üzere 2 adet lojman yapılmıştır. İlçe merkezinde Öğretmen Evi onarılarak kütüphane ve misafirhane olarak tam teşkilatlı hizmete sunulmuştur. Lise hizmet binası ve İlçe merkezinde öğretmen lojmanına ihtiyaç duyulmaktadır. 2005 yılında eski öğretmen evi onarılarak Halk Kütüphanesi tam teşkilatlı olarak bilgisayarlarıyla hizmete sunulmuştur. 2007 Yılı Ekim ayında Yedisu Lisesi kaloriferli sisteme dönüştürülmüştür.

turkyo-crucial4

 

256GB Crucial m4 SATA 6Gbps 2.5" (9.5mm) SSD w/ Data Transfer Kit

No tags for this post.

Leave a Reply