Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

bingöl-yayladere

Tarihçe

Yayladere bölgesinde M.Ö. 2100 yıllarında Komukların, Horrilerin M.Ö. 1360 yıllarında Hititler' in egemenliği görülmektedir. M.Ö. 900 yıllarında ise Urartular M.Ö. 550 yıllarında Perslerin daha sonra İskender İmparatorluğunun himayesine giren ilçe toprakları M.Ö. 75 yıllarında Ermenistan Krallığının M.Ö. 50 yıllarında da Roma İmparatorluğunun himayesine girmiştir. 1073 yılında yapılan Malazgirt savaşına kadar Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde bulunan bu bölge bu önemli Türk zaferinden sonra Selçuklu devletine dahil olmuştur. 1080-1201 yılları arasında Saltukoğulları'nın,1473 tarihine kadar Uzun Hasan'ın elinde bulunan ilçe toprakları bu tarihte yapılan Otlukbeli savaşından sonra ise tamamen Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmiştir.

1514 yılına kadar İran Safevi devletinin saldırılarına uğrayan bu bölge Çaldıran savaşından sora Yavuz Sultan Selim tarafından tamamen Osmanlı topraklarına katılır. İlçede bu İmparatorluklar kalıntı olarak biraktikları tek şey yüksek bir kayalığın kale olarak kullanılması ve kale üzerindeki yerleşik hayata dair izler görülmektedir.

Yayladere halkı ilçenin kuruluşuyla ilgili kesin bir bilgiye sahip degildir. Yalnız anlatılanlara göre “ Yayladere de 3 aile yaşamaktadir. Daha sonra Sade aşiretinin kümsür kolundan bir çok aile gelir ve Yayladere' ye yerleşirler. Böylelikle Yayladere tam bir yerleşim merkezi haline gelir.”

Yayladere ilçesinin ilk adı Holhol' dur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Holhol Köyü olarak Sarıtosun bucağına bağlı bir köy olan Yayladere 1936 yılında bucak merkezinin Sarıtosun'dan Holhol'a olan eski adı 1959 yılında Yayladere olarak değiştirilmiştir. 04 Temmuz 1987 tarihinde 3392 sayılı yasasıyla Bingöl iline bağlı bir ilçe haline dönüşmüştür.

bingöl-yayladere1

Nüfus Durumu

 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre, Haziran ayı sonu itibariyle ilçenin toplam nüfusu 2.087 kişidir. Bu nüfusun 1.451’ı merkez ve 5 mahallede, 636’sı ise 13 köyde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu km2 ‘e 9 kişidir. 2007 yılı genel nüfus sayımına göre ilçe nüfusunun yaş ortalaması 25’dir. Yaş ortalaması bayanlarda 32, erkeklerde 24 olarak tespit edilmiştir. Aynı sayım sonuçlarına göre Yayladere’de hane halkı büyüklüğü 6 ve yıllık nüfus artış hızı %o 89 (binde seksendokuz) olarak tespit edilmiştir.

Olduğu tespit edilmiştir. Ancak Sağlık gurup başkanlığımızın ETF çalışmalarında yıl ortası ilçe nüfusu 17/2 Motorlu Piyade Taburu ve İlçe Jandarma ve Komando Bölük Komutanlığında görevli askeri personel dışında, Yayladere Merkez Mahallelerinde 1.451,    köylerin nüfusu ise 636 olarak belirlenmiştir. Ancak yaz dönemi ilçe nüfusunda belirgin bir artış olduğu, özellikle köylerimiz de açık olan hane sayısının 10 kata kadar çıktığı gözlemlenmektedir.     

İlçe Nüfus Müdürlüğümüzde halen 22,076 açık kayıt bulunmaktadır.

bingöl-yayladere2

Coğrafi Durumu

Yüzölçümü 429 km.2 olan Yayladere İlçesi bağlı bulunduğu Bingöl İlinin kuzeybatısında, Tunceli ili sınırlarına yakın dağlar arasında kurulmuştur. İl merkezine uzaklığı 110 Km.’ dır. İdari sınırları Doğusunda Kığı ilçesi, Kuzeybatısında Tunceli-Pülümür ilçesi, Güneybatısında Tunceli ili Nazimiye ilçesi, Güneyinde Elazığ ili Karakoçan ilçesidir.

Deniz seviyesinden yüksekliği 1600.mt. dır. Dağlık bir arazi yapısına sahip olan ilçedeki dağların yüksekliği zaman zaman 2800 metreye ulaşmaktadır. Yöredeki en yüksek dağlar Sülbüs ve Sultan Mehmet (Taru) dağıdır.

İlçenin güneyinden geçen ve Keban Baraj gölüne dökülen Peri Çayı ve Özlüce baraj gölü ilçenin ELAZIĞ ili ile sınırını oluşturmaktadır.

İlçe arazisi önemli miktarda meşe ve yaban kavağı ormanları ile kaplıdır.

İlçede kışlar soğuk ve yağışlı yazlar kurak ve serindir. Kış aylarında yoğun bir şekilde kar yağışı görülmektedir.

Tarım

İlçede 12.000 da. Kullanılabilir tarım arazisi mevcut olup bunun yaklaşık olarak 1200 dalık kısmı kullanılmaktadır. Arazi yapısı genellikle yamaç ve meyilli olup, tarımsal faaliyetler içinde çok az olarak yer yer arpa, fiğ, ceviz, elma, dut, sebze, arıcılık ve hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçenin hayvan varlığı 1500 büyükbaş, 1000 civarında küçükbaştır. İlçede toplam olarak 950 adet arı kovanı mevcuttur. İlçe genelinde toplam 60 da. lık meyve bahçesi de bulunmaktadır.

turkyo-eizo2

 

EIZO® ColorEdge SX2262WH-BK+EP

No tags for this post.

Leave a Reply