Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

bingöl-karliova

İLÇE TARİHİ

Karlıova İlçesi Hitit ve hurri egemenliğinden sonra MÖ 40'da Bizanslıların eline geçer. Hz. Ömer zamanında İslam devletleri topraklarına katılıyor. 1071'den sonra Selçuklu hakimiyetine girdikten sonra Mengüçoğulları, İlhanlılar, Celayirler, Akkoyunlar ile Safarilerin hakimiyetine girip çıkarlar. 1514'de Çaldıran Zaferi ile Osmanlıların sınırlarına dahil olur.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1936 yılına kadar Muş İline bağlı bir yerleşim yeri iken, 1936 yılında İl olan Bingöl'e ilçe olarak bağlanmıştır.

Karlıova İlçesi daha önceleri Muş iline bağlı ve Bingöl adını taşıyan bir ilçe merkezi iken, 1936 yılında il haline getirilen Çapakçur'a (Bingöl) bağlanmıştır. 1938 yılında yürürlüğe giren kanun ile ismi Karlıova olarak değiştirilmiştir.

Adının Kaynağı: 1936 yılında Çapakçur İl merkezi olmadan önce İlçenin adı Bingöl olarak geçmekte idi. Bingöl ismini efsanelere konu olan Bingöl dağlarından almakta idi. Bakanlar Kurulunun 27.07.1938 tarihli kararı ile Bingöl vilayetine bağlı olan İlçenin adi ''Karlıova'' olarak değiştirilmiştir

Bingöl vilayetinin İlçesine başka bir ad vermek için toplanan heyet ad bulmakta güçlük çeker. Müzakere ve münakaşalardan bir netice alınamadığını gören posta eri kapıyı çalarak içeri girer. Selam verdikten sonra ''Müsaade ederseniz ben bir ad vereyim'' der. Kendisine müsaade verilir: 'Efendim dışarıya baksanıza ova karla kaplı, bu ovanın adi ''Karlıova'' olsun der. İsim hoşa gider Bingöl isminin Karlıova olarak değiştirilmesi Kaymakamlıkça kararlaştırılır.

1392 km² yüzölçümüne sahip olup il yüzölçümünün %16,6 'sını kapsar. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1940 m. dir. Dağlar ve engebeli araziler büyük bir alan kaplamakta olup düzlük alanlar ancak %7,5 civarındadır. İlçenin başlıca akarsuları peri suyu, göynük ve derin çaylardır. İlçenin 47 köyü 2 bucağı mevcuttur.

1997 Genel Nüfus Tespitine göre, İlçenin nüfusu 29 868'dir. Nüfusun yüzde 32.23'ü ilçe merkezinde, geriye kalan yüzde 67.77'si kırsal kesimde yaşamaktadır.

bingöl-karliova1

COĞRAFİ YAPISI

Karliova ilçesi, Dogu Anadolu Bölgesi'nin Yukari Firat Bölümü'nde, Bingöl ilinin kuzeydogusunda, Bingöl ve Seytan Daglari'nin arasindaki ovada kurulmustur.

Güneyinde Serafettin Ve Karaboga Daglari, kuzeyinde Erzurum-Çat, kuzeydogusunda Erzurum-Tekman, güneyinde Bingöl-Solhan, güneydogusunda Mus-Varto, batisinda Bingöl-Kigi ilçeleri ile güneybatisinda Bingöl il merkezi ile çevrilmistir.

Karliova ilçesi 41 derece 02 dakika dogu boylami ile 39 derece 21 dakika kuzey enleminin kesistigi noktada yer alir.

Karliova 1392 km yüzölçümüne sahip olup Bingöl ilinin % 16,6'sini kapsar. Ilçe Bingöl iline 75 km mesafededir. Ilçenin deniz seviyesinden yüksekligi 1940 metredir.  Daglar ve engebeli araziler büyük bir alan kaplamaktadir. Düzlük alanlar ancak %7,5 civarindadir.

DAĞLARI

Ilçe topraklarinin %83'ü daglarla kaplidir. Bu daglarin yüksekligi söyledir:

Bingöl Dagi: 3250 m                                Serafettin Dagi:2544 m  

Seytan Dagi: 2906 m                               Çavresi Dagi: 2793 m

Bu daglarin disinda Kartal ve Hirhal gibi daglar da bulunmaktadir.

bingöl-karliova2

OVALARI

Bingöl'ün doğa güzelliğini Özelikle Ovalarını ünlü Türk yazarı ve gezgini Evliya Çelebi , seyahatname adlı eserinde uzun uzadıya anlatır. Evliya Çelebi , Türkiye'nin çeşitli yörelerinde bulunan yaylaları ismen sayar ve bu yaylaların içinde en meşhur, en güzel ve en beğenilen yaylanın Bingöl Yaylası olduğunu söyler. Ünlü gezgin, Bingöl yaylalarında bulunan bitki türlerinden, çok çeşitli çiçeklerden, göllerden ve bu göllerde yetişen balık türlerinden hayranlıkla söz eder ve göllerle ilgili efsaneleri dile getirir.

Serafettin dagi ile Çavresi Dagi'nin birbirinden uzaklasarak genisledigi alanda Karliova Ovasi meydana gelmistir. Göynük Suyu ve Peri Suyu bu ovayi çesitli yönlerde bölmüstür. Ayrica ilçe topraklarinin büyük bir kismi yayla ve platolarla kaplidir. Bu yaylalarin en önemlileri sunlardir:

Çavresi yaylasi                                        Kandil yaylasi

Hirhal yaylasi                                          Tavla yaylasi(Bingöl Dagi)

Mirgemir yaylasi(Serafettin Dagi)

AKARSULARI

Peri suyu Bingöl daglarindan dogan en büyük su olup, Geçitli ve Kaynarpinar köylerini takip ederek Kigi sinirindan Firat'a dökülür. Göynük suyu, Bingöl Daglari' nin bati yamacindaki Kargapazar köyünden dogar. Çavresi Daglari'ndan Kaynak Ve Derinçay derelerini de içine katarak Genç ilçesi yakinlarinda Murat Nehri'ne karisir.

EKONOMİK YAPI

Ilçe ekonomisi tarim ve hayvanciliga dayanmaktadir. Hayvansal ürünler ilkel yöntemlerle degerlendirilmektedir. Mera hayvanciligi yaygin olup, besicilik çok az miktarda yapilmaktadir. Ilçede, ekime müsait bol miktarda tarim alani olmasina ragmen agir kis sartlari nedeniyle istenilen verim elde edilememektedir. Hayvanlarin beslenmesi için yaz aylarinda çayirlar biçilerek kurtulan otlardan hayvan yemi olarak faydalanilmaktadir. Ilçemizin en faal ticareti canli hayvan alim satimi ve hayvansal ürünlerdir. Ilkbahar ve yaz aylarinda hayvansal ürünlerde süt, peynir, yün v.b almak için yurdun çesitli yörelerinden gelen tüccarlarla ilçe ekonomisi canlanmaktadir. Ilçe bünyesinde basit nitelikte imalathane ve atölyeler bulunmaktadir. Fakat ekonomik degere haiz imalat sanayi yoktur. Karliova ilçemiz ve köylerimizdeki tarim arazilerinin toplami 115.183.473 dekardir. Ilçemizde ve köylerinde halen 72.608.473 dekarlik alanda tarim yapilabilmektedir.

bingöl-karliova3

EĞİTİM VE KÜLTÜR DURUMU

Ilçe Milli Egitim Müdürlügünde 1 Müdür, 2 Sube Müdürü, 27  yardimci hizmetli, 1 memur,1 V.H.K.I hazirlama memuru görev yapmaktadir.

Karliova ilçemizde 1 lise ve 57(1YIBO-1PIO)ilkögretim okulu bulunmaktadir.

2005-2006 Egitim Ögretim yilinda açik bulunan okul sayisi:58

2005-2006 Egitim Ögretim yilinda toplam 257 ögretmenimiz görev yapmaktadir. Bu ögretmenlerimizin 187'si  asil, 41 tanesi vekil,24 tanesi sözlesmeli  ögretmen,3 tanesi Anasinifi ögretmeni,2 tanesi Usta Ögretici(HEM)'dir. Ögrenci sayisi bakimindan en fazla olan okul Ögretmen Hüseyin Hüsnü Tekisik Ilkögretim Okulu, Karliova  11 Mart Ilkögretim Okulu ve YIBO'dur. . Bununla birlikte en fazla ögretmenin oldugu okullarin basinda Ögr. Hüseyin H. Tekisik IÖ.O, 11 Mart IÖ.O ve Karliova Lisesi gelmektedir.

Halk Egitim Müdürlügü bünyesinde 2005-2006 yilinda giyim, bilgisayar ve aricilik gibi mesleki bilgi ve beceri kurslari açilmis olup bu kurslara toplam 304 kisi katilmistir.

Ayrica Anadolu Fen Liselerine, Bursluluk ve Yatililik sinavlarina ve Üniversite sinavlarina hazirlik için kurslar açilmis olup, bu kurslara toplam 480 ögrenci katilmistir.

1. Kademe okuma yazma kursu açilmis olup, bu kurslara da toplam 77 ögrenci katilmistir.

2. Kademe okuma yazma kursuna da toplam 218 ögrenci katilmistir

Ilçemizde bulunan 1 adet Halk Kütüphanesi mevcuttur. Ögrenciler ders disi vakitlerinde kitap okumak, ders çalismak ve ÖSS sinavina hazirlanmak için kütüphaneye gelmektedirler. Ayrica vatandaslarimiz ve memurlarimiz da kütüphanemize çesitli vesilelerle gelmektedirler.

Halk Kütüphanemizde 1 Md. V. 1 hizmetli ve 1 kaloriferci olmak üzere toplam 3 personel mevcuttur. Kütüphanemizde toplam kitap sayisi 7200'dür. Fakat bu kitaplarin da güncellenmesi gerekmektedir. Halk Kütüphanemizin ayrica 1 bilgisayara, fotokopi makinesine, dolap, sandalye ve masalara ihtiyaci vardir.

turkyo-epson-vidoe-projektör

 

BENQ MP525P Video Projektör

No tags for this post.

Leave a Reply