Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

ardahan-damal

Tarihi

Damal Ardahan ilinin bir ilçesidir. Damal dağlarında beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15’ine kadar saat 18’den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir.

Ardahan'da bu tarihlerde Atatürk'ün İzinde-Gölgesinde Damal Müzik Şenlikleri düzenleniyor.

2001 senesinde Japonya`da düzenlenen en iyi yerel kıyafetler yarışmasında, Damallı Halk Eğitim müdürlüğü usta öğreticilerinin yaptığı, ilçenin adıyla özdeşleşen Damal Türkmen Bebeği birinci seçilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra Damal, nahiye olarak 21 köyle birlikte Kars'ın Posof İlçesine bağlanmıştır. Damal 1954-1958 tarihleri arasında Kars'tan ayrılarak Ardahan İlçesine bağlanmıştır. Hanak Nahiyesinin 1958 tarihinde İlçe statüsüne getirilmesi sonucu köyleriyle birlikte Hanak İlçesine bağlanmış, 1972 yılında belediye kurularak kasaba statüsüne dönüşmüştür. 1992 yılında Ardahan'ın il olması ile Damal da ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede günümüze gelebilen eserler arasında; Seyitören Köyü Kızlar Kalesi, Otağlı Köyü Gacibe Kalesi, Üçdere Köyünde yıkılmış durumda olan Karanlık Kale ve Çala Manastırı vardır. Konuksever Mahallesinde bulunan kilise ve Obrucak Köyü içerisinde bulunan anıt mezar bulunmaktadır. –78.191.8.102 13:04, 28 Ocak 2010 (UTC).

Ekonomik Durum

İlçemiz ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bunun yanı sıra, büyük kentlere mevsimlik işçilik için gidiş de gelir kaynakları arasındadır.

Karasal iklimin hüküm sürmesi, kışın sert ve uzun geçmesi nedeniyle sebze, bağ ve bahçe ziraatı yapılamamaktadır.

İlçe genelinde ekilir biçilir arazi toplamı 73.735 dekar olup bunun %34.8'inde arpa, % 19,4'ünde çavdar, % 8'inde buğday, % 1,85 inde yem bitkileri ve çok az miktarda yulaf ve patates üretimi yapılmaktadır.

İlçede bitki florası çok kaliteli bal üretimine müsait olmasına rağmen, arıcılık sadece köylerde bir yan gelir olarak yapılmaktadır.

Coğrafî Konumu

Damal ilçesi, Ardahan ile Posof ilçesi karayolu üzerinde kurulmuştur. İlçe batı ve güneyde Hanak ilçe sınırı, doğuda Çıldır ilçe sınırı ve Gürcistan sınırı, kuzeyde de Posof ilçe sınırı ile çevrilidir. Arazi engebeli olup her tarafı tepelerle çevrili, yılın 7 ayı karlarla kaplı kuzey batısında kar ve dumanıyla ünlü Ilgar dağı (2918 m), doğusunda Sivridağ (2885 m) ve Keldağ’ın (3033 m) yer aldığı tipik bir Doğu Anadolu ilçesidir.

İlçenin yüz ölçümü tahmini olarak 280 km²'dir. İlçenin suyu Ilgar dağından alınan Patpat adı verilen membadan temin edilmektedir. Yeni geliştirilen diğer bir su kaynağı da Araplar mevkiindeki Harun’un yataklarıdır

Yörede karasal iklim hüküm sürmektedir. Yağış ülke ortalamasının altındadır. Kışın -30 dereceye düşen soğuk, yöreyi olumsuz etkilemektedir. Rakım ilçe merkezinde 2.200, yaylalarda 2.500 metreyi bulmaktadır.

 

ardahan-damal1

Yeryüzü Şekilleri

İlçe kuzey de Posof İlçesi ile 26 km., Doğu da Gürcistan ile 7 km ve Çıldır İlçesi ile 5 km Güneyde ve Batıda Hanak İlçesi ile 38 km sınırı olup 76 km kara sınırına sahiptir. Toplam yüzölçümü 280 km² olup ortalama rakım 2200 metredir . Arazi engebeli plato görünümünde olup İlçenin doğusunda Sivri, Kel Dağları, batısında Ilgar Dağı vardır. Sivri Dağı eteklerinden Bağırsak Çayı Araplar Mevkiinden Çukorasu Çayları çıkmakta bulunup bunlar Kur’a Nehri ile birleşmektedir .Bunların dışında bahar aylarında akan yaz sonlarında kuruyan dereler vardır. (Şülgür, Kınalı Kaya, İnce Dere gibi)

Bitki Örtüsü

İlçemizin Bitki örtüsü Nisan-Kasım ayları arasında bitki örtüsü çayır görümündedir. Yaz aylarında arpa, buğday, çavdar ve yem bitkileri olarak ekilmekte Eylül ayında hasat edilmektedir. İlçemizde bitkisel ve hayvansal üretim çok düşüktür. Tarımsal işletmeler hayvancılığa dayalı ortalama 8-10 büyükbaş hayvan ve 40-50 dekar arazi varlığı olan 6-7 kişiden oluşan küçük çaplı aile işletmelerinden meydana gelmektedir.

Yer Altı Varlığı

Yer altı kaynağı olmayıp bu konuda bir araştırma da yapılmamıştır.

İklim

Yörede karasal ikilim hüküm sürer, yağış, ülke ortalamasının altındadır.

turkyo-kamera-aksesuarları

 

Nikon AC Adaptör EH-5A

No tags for this post.

Leave a Reply