Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

mersin-camlikaya1

Çamlıyayla, Mersin ilinin Toroslardaki küçük bir ilçesidir. Halk arasındaki diğer bir adı Namrun'dur. Merkez nüfusu kışın 5-6 bin, yazın ise 40-80 bin arasında değişir.

Yaylalık bir alan olduğu için yazın çok hareketlidir. Adana, Mersin ve Tarsus'un yerlileri yaylaya buraya çıkarlar. Tarsus'tan ayrılarak 1991'de ilçe olmuştur. Doğası ve çamlıklarıyla ünlüdür. 2700 metredeki Çiniligöl ve Yazıgöl, Papazın bahçesi, Cehennemdere ve daha birçok yeri görmeye değerdir. Ana ardıç da bu ilçededir.

İlçede, yaz aylarında yayla turizmine yönelik hareketlenmeler görülür. Çevre il ve ilçelerden gelen yerli ve yabancı turistler ile yayla evlerine göç eden vatandaşlar, yaz aylarını burada geçirmektedirler. Yazı ilçede geçiren vatandaşların yaptırdıkları yayla evleri geleneksel Türk evlerinin güzel birer örneğidir. Bunların büyük bir kısmı kış aylarında kapalıdır, yerli halkın oturduğu evlerse yaz kış kullanılmaktadır.

Namrun Kalesi, Cehennemdere Cocakdere yaban keçisi koruma ve üretme sahası olarak ayrılmıştır. Çamlıyayla’da bir de Yaban Keçisi Üretme Yeri kurulmuştur. Cehennemdere avlağı, 1989 yılından itibaren yerli ve yabancı av turizmine de açılmıştır. Yörede yaban domuzu,tavşan,keklik ve yırtıcı kuşlardan kartal bulunmaktadır. Ayrıca Cehennemdere Irmağı boyunca da alabalık avlanmaktadır.

mersin-camliyayla2

SOSYAL DURUM

İlçe merkezi, kasaba ve köylerde sosyal yaşantı, yayla sezonu dışında genellikle durgundur. Bölge halkı arasında sosyal, kültürel ve etnik farklılık olmamakla birlikte genellikle Yörük kültürü hakimdir. ilçede sinema, tiyatro gibi sosyal merkezler bulunmadığından benzeri etkinliklerden halkımız faydalanamamaktadır. ilçemiz kasaba ve köylerinde temel geçim kaynağı; meyve ve sebze üretimine dayalı tarım, hayvancılık ve orman ürünleri üretimine dayalıdır.

Buna ek olarak küçük çaplı esnaflık, ilçemiz kadınlarının iğne oyacılığı ve pekmez bandırması yapımı gibi uğraşları da ilçe ekonomisine az da olsa katkıda bulunmaktadır. ilçe merkezinde yerleşik nüfusun az olması, halkın ihtiyaçlarının büyük çoğunluğunu Tarsus ve Mersin'den karşılaması, turizm dönemi dışında ticari işletmelerin birçoğunun çalışmaması gibi nedenlerle özellikle kış aylarında ticari hayatta önemli ölçüde durgunluk gözlenmektedir. Turizm mevsiminde ilçeye gelen ziyaretçilerle birlikte nüfustaki artış ticari hayata da gözle görülür bir canlılık kazandırmaktadır.

mersin-camliyayla

TURİZM

İlçemiz zengin tarihi yapısı ve doğa güzellikleri açısından eşine en der rastlanır bir coğrafi yapıya sahip olup, özellikle yaz aylarında ilçemize gelen pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Canlı hayatın çeşitliliği açısından da önemli bir bölge olan ilçemizde, bu çeşitliliği korumak adına Yaban Keçisi Üretme Istasyonu kurulmuştur. Av turizmini geliştirme amacıyla Cehennemdere Avlağı, 1989 yılından itibaren av turizmine de açılmıştır.

Namrun Kalesi: Ilçe merkezinin kuzeyinde ve en yüksek yerinde bulunan, asırlarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan tarihi Namrun Kalesi 1045 yılında, bölgeyi dışarıdan gelebilecek tehlikelerden koruyabilmek maksadıyla savunma kalesi olarak yapılmıştır. 1488 yılında Osmanlı Vezir-i azamı Davut Paşa tarafından ele geçirilen bu tarihi kale Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. Fethedilmesinin ardından iyi bir onarımdan geçirilmiş olup o günden sonra tehlike arz eden yabancı güçlerin istilasından korunmuştur. Yaklaşık 500 yıl süreyle işgalcilere karşı direnen kale, Istiklal Savaşı sırasında da Çukurova bölgesinin savunulmasında etkili olmuş, bölge insanlarının sığınağı haline gelmiştir.Ilçemiz zengin tarihi yapısı ve doğa güzellikleri açısından eşine en der rastlanır bir coğrafi yapıya sahip olup, özellikle yaz aylarında ilçemize gelen pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Canlı hayatın çeşitliliği açısından da önemli bir bölge olan ilçemizde, bu çeşitliliği korumak adına Yaban Keçisi Üretme Istasyonu kurulmuştur. Av turizmini geliştirme amacıyla Cehennemdere Avlağı, 1989 yılından itibaren av turizmine de açılmıştır.

Namrun Kalesi: Ilçe merkezinin kuzeyinde ve en yüksek yerinde bulunan, asırlarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan tarihi Namrun Kalesi 1045 yılında, bölgeyi dışarıdan gelebilecek tehlikelerden koruyabilmek maksadıyla savunma kalesi olarak yapılmıştır. 1488 yılında Osmanlı Vezir-i azamı Davut Paşa tarafından ele geçirilen bu tarihi kale Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. Fethedilmesinin ardından iyi bir onarımdan geçirilmiş olup o günden sonra tehlike arz eden yabancı güçlerin istilasından korunmuştur. Yaklaşık 500 yıl süreyle işgalcilere karşı direnen kale, Istiklal Savaşı sırasında da Çukurova bölgesinin savunulmasında etkili olmuş, bölge insanlarının sığınağı haline gelmiştir.

 mersin-camliyayla4

Sinap Kalesi: llçemizin kuzeyinde bulunan bu tarihi kale Ortaçağda bir konak yeri olarak inşa edilmiş olup ipek Yolu'nun bulunmasıyla da kervansaraylık özelliği de kazandırılarak bu yol üzerinde ticaret yapanlar için uğrak yeri haline gelmiştir.

İlçemiz bu tarihi yapılara ve eşsiz bir doğaya sahip olmasına karşın ilçenin tanıtımının gerektiği kadar yapılmaması, gelecek olan ziyaretçilerin konaklama, yeme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yapıların bulunmaması ilçedeki turizm faaliyetlerinin sınırlı olmasına sebep olmuştur. Ilçemizin konaklama yeri, restoran gibi turizm açısından önem taşıyan yapılar yönünden zenginleştirilmesinin bölge turizminin ve ekonomisinin canlanması açısından gerekli olduğu düşünülmektedir.

EGiTiM DURUMU

İlçe merkezi ile kasaba ve köylerinde toplam; (1) Lise ve (6) Ilköğretim Okulu vardır. İlçe merkezinde Kasım Ekenler Lisesi ve Atatürk Ilköğretim Okulu bulunmakta olup diğer ilköğretim okulları bağlı bulundukları kasaba ve köylerdedir. Ilçemizdeki okullarda eğitim-öğretim görmekte olan öğrenci sayısı lisede (199), ilköğretim okullarında 1.202 olmak üzere toplam 1.401'dir. Ayrıca Kasım Ekenler Lisesine bağlı bir (180) öğrenci kapasiteli karma öğrenci pansiyonunda halen (126) öğrencinin barınma ihtiyacı karşılanmakta olup bu sayının okul kapasitesinin artırılmasıyla ileriki dönemlerde artması beklenmektedir.

Bölge halkının, ilköğretimde başarılı olan çocuklarını ilköğretimden sonra ilçede bulunan Kasım Ekenler Lisesi yerine Tarsus, Mersin ve Adana gibi merkezlere göndermesi ilçedeki ortaöğretim başarı oranını olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Kasım Ekenler Lisesi öğrenci pansiyonuna farklı bölgelerden sınavla öğrenci alınmasıyla ortaöğretimdeki eğitim seviyesinde önemli ölçüde yükselme olduğu gözlenmiştir. Bölge halkının kız çocuklarını ilköğretime göndermeleri konusunda dikkate değer bir sorun olmadığı; ancak aynı olumlu durumun orta öğretime göndermede söz konusu olmadığı gözlenmektedir.

İlçemiz genelinde açılan Sınavlara Hazırlık, Anadolu liseleri, Fen lisesi ve Kolejlere hazırlık kursları sayesinde fakir öğrencilerimizin merkezi sınavlarda diğer öğrencilerle rekabet edebilmesinin önü açılmıştır. Kasaba ve köylerimizde açılan giyim kursları ile ev hanımlarımız üretime yönlendirilmiş ve meslek sahibi yapılmışlardır. Arıcılık kursları ile ilçemizde yapılan arıcılık faaliyetlerinin insanlar tarafından bilinçli bir şekilde yapılması sağlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığımızın okullarda kurmuş olduğu bilgisayar laboratuarlarından köylerimizde yaşayan gençlerimizin de faydalanması sağlanmıştır.

turkyo-epson8

 

EPSON ACULASER C1100

No tags for this post.

Leave a Reply