Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

kahramanmaras-ekinözü1

TARİHÇE

Ekinözü İlçesinin tarihçesi ile ilgili olarak araştırmalar da 17.yy dan beri yerleşim yeri olarak mevcut olduğu ve "CELA" adı ile bilinmekte olup Erzurum, Sivas, Gürün, Darende, Elbistan ve Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde ara konaklama yeri olduğundan buradan geçmekte olan yolcular şifalı içme sularının çevrede tanıtılmasına katkıda bulunarak yerleşim yeri olarak büyümesine yardımcı olmuştur.

Cumhuriyetin kurulması ile muhtarlık olan "CELA" köyü 1958 yılında Belediye Teşkilatı kurularak Belde haline dönüşmüştür. 01.01.1983 tarihinde "CELA" kasabasının adı EKİNÖZÜ olarak değiştirilmiş ve 20 Mayıs 1990 ve 20523 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 3644 sayılı kanun ile ilçe haline dönüştürülmüştür. 19.09.1991 tarihinde fiilen ilçe statüsünü kazanmıştır.

İklim ve tabiat şartları olarak İçanadolu ve Doğuanadolu bölgelerinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Ekinözü İlçesinin doğusunda bulunan Nurhak İlçesi, batısında Göksun İlçesi, kuzeyinde Elbistan İlçesi, Güneyinde Kahramanmaraş ili ve Çağlayancerit İlçesi yer almaktadır.

İlçenin rakımı 1200 metredir. 17 Köyü, 77 Mezrası ile 692 Kilometrekare alana yayılmıştır.

kahramanmaras-ekinözü2

COĞRAFYA

İklim ve tabiat şartları olarak İçanadolu ve Doğuanadolu bölgelerinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Ekinözü İlçesinin doğusunda bulunan Nurhak İlçesi, batısında Göksun İlçesi, kuzeyinde Elbistan İlçesi, Güneyinde Kahramanmaraş ili ve Çağlayancerit İlçesi yer almaktadır.

ULAŞIM

Ekinözü'ne İlimiz Kahramanmaraş'a karayolu ile her gün ulaşım mümkündür. Ayrıca 17 km uzakta bulunan komşu Elbistan ilçesi yoluyla Türkiye'nin belli başlı yerleşim merkezlerine her gün karayolu ulaşımı mevcuttur.

Özellikle yaz aylarında İçmeler'e bölgemizdeki yakın illere her gün minübüs ve otobüs seferleri yapılmaktadır.

kahramanmaras-ekinözü3

KÜLTÜR VE TURİZM

EKİNÖZÜ İÇMELERİ                                                       

Ekinözü içmeceleri ile ünlüdür. İçmelerin, cilt, mide ve böbrek hastalıklarına çok iyi gelen bir suyu vardır. Ekinözü içmeleri önem ve yatırım önceliği bakımından ülkemizdeki 10 içme kaynağından biridir.

Ekinözü İçmeleri Üç içmeden oluşmaktadır bunlar Yukarı İçme, Orta İçme ve Aşağı içmedir. Bilinen en yakın tarihi Selçuklu tarihidir bu tarihten günümüze kadar çeşitli sebeplerce kullanılan içmeler Osmanlı döneminde Erzurum, Sivas, Gürün, Darende ve Elbistan kervan yolu üzerinde bulunması nedeniyle dinlenme ve konaklama yeri olarak kullanılmış bu sebeple birçok han bu güzergahta kurulmuş fakat günümüzde bu hanların harabesi bile kaybolmuştur. Kervan yolu olması nedeniyle kervancılar tarafından içmelerin şifa dağıtan bir suyunun olduğu çevre illere yayılmış olup özellikle Şırnak, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Adana gibi saymakla bitiremeyeceğimiz birçok İl, İlçe Kasaba ve Köylerden hem Doğal Hastane olması hem de çevre İl ve İlçelere nazaran iklimin yaz aylarında daha serin olması nedeniyle her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilir.

kahramanmaras-ekinözü4

Ekinözü İçmeleri Maden Suyu kalite bakımından ülkemizin önde gelen içmelerinden biridir.Ekinözü İçmeleri Maden Suyu Böbrek hastalıkları,Mide,Bağırsak,İdrar yolları Şeker Hastalığı gibi birçok hastalığı iyi geldiği bilinmektedir.Ayrıca Yine Ekinözü İçmeleri Orta İçmede bulunan Çamur banyosuyla cilt hastalıklarını tedavi etme özelliği bilinmekte ve aynı bölgede bulunan doğal bir gaz ile hemoroit hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

NOT: Tedavi amaçlı gelmek isteyenlere Doktor tavsiyesi önerilmelidir.

İçmelerin, cilt, mide ve böbrek hastalıklarına çok iyi gelen bir suyu vardır.Özellikle yaz aylarında  hem tatil hem de şifa amacıyla yoğun ziyaretçi akınına uğrayan İçmelere gelen misafirler için temiz ve modern oteller mevcuttur.

turkyo-nikkor4

 

Nikkor AF DX Fisheye10.5mm f2.8G ED

No tags for this post.

Leave a Reply