Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

isparta-senirkent2

Senirkent  Adı

Senir kelimesinin anlamı Eski Türk dilinde (Göktürkçe`de) Dağ Yamacı, Dağın Eteği anlamına gelmektedir. Türk dünyası coğrafyasında sonu kent ismiyle biten batı Türk dünyasının son yerleşim yeridir. (Yarkent,Taşkent….Senirkent) 

İlçe Tarihçesi

İlçemiz  1370 yılında Oğuz soyundan olan Kayıhan  Kabilesine ait  Türk aşiretlerinin bölgeye yerleşmesi ile kurulmuştur. Kıraç ve sınır anlamına gelen senir sözcüğü ile şehir anlamına gelen kent sözcüğünün birleşmesi sonucu SENİRKENT ismini almıştır. Başlangıçta küçük bir köyken 1870 yılında Uluborlu İlçesine bağlı bir nahiye konumuna gelmiştir. 16 HAZİRAN 1952 yılında da 5959 Sayılı Kanunla müstakil ilçe olmuştur.

Coğrafi Konumu

İlçe,  batısında Uluborlu, doğusunda Yalvaç, güneyinde Atabey ve kuzeyinde   Afyon ili Şuhut ilçesi ile  komşudur.Yüzölçümü 600 km2  olup, rakım 1010 m.dir.

isparta-sebirkent2

Sağlık

İlçemiz Devlet Hastanesi 1954 yılında 150 yataklı olarak hizmete açılmıştır.1992 yılında hastanenin bir bölümünün yeni açılan Sağlık Meslek Lisesine tahsis edilmesi nedeniyle yatak kapasitesi 50’ye ve bilahare de 25 yataklıya düşmüştür. Uzman doktor olarak Aile Hekimi bulunmaktadır. Hafta içi her gün aile hekimliği ve diş hekimliği polikliniği hizmet vermektedir. Hastanede 35 sağlık personeli hizmet vermektedir.

Ayrıca hastane bünyesinde 24 saat acil polikliniği hizmet vermektedir.

Toplum Sağlığı merkezi olarak;

Senirkent Devlet Hastanesi binası içerisindedir. 2 Adet Memur , 1 Adet Sağlık Memuru ,3 Adet Hemşire , 1 Adet Çevre Sağlık Teknisyeni , 1 Adet Ebe  , görev yapmaktadır. Kendisine bağlı olan ve koordineli çalışmakta olan 2 Adet Sağlık Birimi bulunmaktadır. Yeşil Kart Sağlık Karnesi Hizmetleri , Sağlık Raporları , Halk Aşılamaları , Ana Çoçuk Sağlığı Hizmetleri , Halk Eğitimi , Çevre Sağlığı çalışmaları görevlerini yürütmektedir.

isparta-senirkent3

Aile Sağlığı merkezi olarak;

Aile Sağlığı merkezinde ve Büyükkabaca Aile Sağlığı merkezinde hizmet vermektedir. 4 aile hekimi ve 4 aile sağlığı elemanı çalışmaktadır.

Ayazmana Mesireliği

Ayazmana Mesireliği Yassıören Kasabası sınırları içerinde olup ilçeye 6 Km uzaklıktadır.

Ayazmana Efsanesi

Rivâyete göre eveli bir anaynan gızı varımış. Evleri bitecik adayımış. Bunnarın bir sürü goyun guzuları varımış. Yakınnarında da su yoğumuş. Goyunnarı sulamaya de uzaklara giderlerimiş. Gız, çok bıkmış goyunnarı sulamak için uzaklara gidip gelmekten. Oturmuş, Allah'a yalvarmış: "-Allahım ne olur şuracıkda su olaydı. Su çıkar da istesen evimin ortasından çıkar" demiş. Bunun üzerine odanın ortasından su çıkmış.

isparta-senirkent4

Bi kış günü guru darı bi şey bişirceklermiş. Yakacakları galmamış. Gadın, yakıcak aramaya dışa çıkıyomuş. Amma, soğuktan, fazla uzaklaşamadan dönüyomuş. Her defasında da gız sormuş: "Ayaz mı ana?" derkene oranın adı Ayazmana galmış.

Ayazma adı bu geçen efsanedeki hadisenin sonunda verildiğine inanılmaktadır.

Santral Mesireliği

Santral Mesireliği ilçe merkezinin kuzeyinde, Kapı Dağının eteğinde bulunmaktadır. Özel araçlarla veya havanın iyi olduğu günlerde yürüyerek gidilebilir. Mesrirelikte yapay şelale, çardaklar ve çocuk oyun alanı mevcuttur. Ayrıca yaz aylarında restoran halka hizmet vermektedir.

Santral mesireliği önemli bir dinlenme alanlarıdır. 

Kayaağzı

Kayaağzı Mesireliği ve Kumsalı Karip Köyü Kayaağzı mevkiğinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 21 Km uzaklıktadır. 

turkyo-wacom11

 

WACOM Intuos5 M (pen input only)

No tags for this post.

Leave a Reply