Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 burdur-tefenni1

Tarihi

Tefenni ‘nin , bulunan ilk tunç çağı seramiklerinden M.Ö. 2500 – 2300 yılları arasında yerleşmeye sahne olduğu anlaşılmaktadır. Zaman içerisinde Pers, Büyük İskender ve Romalılar tarafından Temizoniyum adıyla anılmış, Bizans döneminde önemi azaldığından haritalarda yer almamış , 13. yüzyılda ise Tefene (Tefenni) olarak anılmaya başlamıştır. Türkmenlerin yöreye yerleşmesiyle Temizoniyum olan adı Tefenni’ ye dönüşmüş, 1864 tarihli Osmanlı İdari Nizamnamesiyle Kaymakamlık kurumu kurulmuştur.

Coğrafi Durum                                

İlçe, bağlı bulunduğumuz Burdur İlinin güneybatısındadır. Denizden yüksekliği 1142 mt. dir. Batı kısmı tamamen ormanlıktır. En yüksek dağı Eşeler dağıdır. Sürekli akan nehir ve ırmak bulunmamakla birlikte yaz aylarında kuruyan ve çay denilebilecek nitelikte çok sayıda akar suları vardır. Ayrıca halen Hasanpaşa, Beyköy, Sazak ve Ece de kuyu açılması ile inşası bitmiş Tefenni, Başpınar, Hasanpaşa ve Yeşilköy Göletleri bulunmaktadır.

Tefenni ilçesi Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçit olduğundan her iki bölgenin iklimi etkisindedir.Bu münasebetle yazları sıcak ve kurak kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı kararlı olmamakla birlikte genel olarak –21 ile +36 derece arasında değişir.

MAHALLE VE KÖYLER

MAHALLELER : Esentepe, Yokuş, Eşeler, Yenice, Kır, Pazar, Fatih, Zafer Mah.

KASABALAR : Hasanpaşa ve Beyköy Kasabası

İLÇEYE BAĞLI KÖYLER

KÖYLER : Başpınar, Bayramlar, Belkaya, Çaylı, Ece, Sazak, Karamusa, Seydiler, Yaylaköy, Yeşilköy, Yuva, Yuvalak Köyü

İdari Durum                                     

Tefenni ilçesi idari bakımdan üç belediye 12 köyden ibarettir.Oba ve benzeri yerleşim merkezleri yoktur. Toprağın verimli olduğu ova köylerinde Nüfus daha yoğundur. İlçe merkezinde 8, Beyköy Kasabasında 3, Hasanpaşa Kasabasında 3 mahalle vardır.

 

burdur-tefenni2

Ekonomik Durum                                          

İlçe Ekonomisi Tarım ve Hayvancılığa dayalıdır. Halen 200.000 dekar tarım alanı bulunmakta, bunun 120.000 dekarı sulu, 80.000 dekarı kuru tarım arazisidir. Bu arazilerden tarla bitkileri olarak buğday, arpa, mısır, yulaf, kuru soğan, sebze ve meyveler, sanayi bitkileri olarak şeker pancarı, anason, yumurcak, haşhaş, nohut, fasulye ve patates, mera bitkileri olarak yonca, korunga ve fiğ elde edilmektedir. Patates, kuru soğan ve nohut civar illerdeki tüccarlar tarafından alınarak ihraç edilmektedir. Tarımı desteklemek amacıyla 3 adet Tarım Kredi Kooperatifi, 15 adet de çeşitli amaçlı kooperatif vardır.

İlçe ekonomisini desteklemek ve tasarrufu değerlendirmek amacı ile de ilçe merkezinde Ziraat Bankası kurulmuştur.

Meyvecilikte gelişmiş durumdadır. Çeşitli meyveler yetiştirilmekte ise de en önemlisi elmadır. Üreticinin bundan önceki senelerde elinde kalan meyveleri değerlendirmek amacıyla İlçe Merkezinde yapılan soğuk hava deposu 1989 yılında faaliyete geçmiş olup ayrıca Başpınar ve Yeşilköy köylerinde de birer adet Soğuk Hava Deposu hizmete girmiştir.

Hayvancılıktan genel olarak et, süt, peynir ve bal elde edilmektedir. Arıcılık ve tavukçulukta normal seviyededir. Yaklaşık olarak 17.000 tane kanatlı hayvan bulunmaktadır. Yıllık yumurta üretimi 3.215.000 adettir. 14.250 adet küçük baş hayvan ile 6.200 adet büyük baş hayvan beslenmektedir. (Sığırların %95’i kültür ırkıdır.) Tefenni’de günlük süt üretimi 28 tona yaklaşmaktadır.

İlçe merkezinde iki, köylerde birer adet süt alım merkezi bulunmakta ve bu sütler büyük illere götürülmektedir. Ayrıca ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca desteklenmek üzere hazırlanan 125 kovanlık (25 aile)gezginci arıcılık projesi 180 kovan olarak gerçekleşmiş ve arılar, her aileye 9 kovan olmak üzere 20 aileye dağıtılmış ve ayrıca 79 aileye 1’er adet damızlık süt ineği ile 12 aileye 20'şer adet damızlık koyun dağıtımı yapılmıştır. İlçe merkezinde özel sektöre ait 6 adet Mermer Fabrikası vardır.

Eğitim Durumu                               

İlçede 8 ilköğretim okulu, 4 orta dereceli okul ve 1 yüksek okul bulunmaktadır.

Okuma yazma oranı %99’ dur.Okuma yazma çağına gelmemiş çocuk ve sakatlarla yaşlıların dışında okuma yazma bilmeyenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Okuma yazma seferberliğinin başlangıcından bu güne kadar 4 dönemde 85 kurs açılarak 1128 vatandaşımıza okuma yazma öğretilmiştir.Taramalar devam etmişse de okuma yazma bilmeyenlere rastlanılmadığından kurslara son verilmiştir.

İlçe merkezinde bir adet Halk Kütüphanesi vardır.Yine ilçe Merkezinde bir matbaa, üç kitapevi bulunmaktadır.Okulların kendi imkanları dahilinde tiyatro çalışmaları vardır. İlçede müze yok ise de tarihi eser kalıntıları çoktur.Eserler incelenmeye alınmış olduğundan hangi devirlere ait olduğu bilinmemektedir.Tarihi değerleri belirlenmemiş olan bu eserler parklarda ve çeşitli Resmi Dairelerin önünde teşhir ve korumaya alınmıştır.

Barutlu Su

İlçe merkezine 7 km. uzaklıkta Haraplanlı mevkiinde içme deresi adı ile anılan kaynaktan çıkan ve içinde serbest Hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü kendisine has bir tadı ve kokusu olan böbrek taşı ve kumlarını dökmesi nedeniyle şifalı bir sudur. Barut kokusunda olması nedeniyle BARUTLUSU olarak anılmaktadır. Sertlik derecesi 1.5 soğukluğu 18.1 derecedir.

turkyo-epson3

 

EPSON EB-430 Video Projektör

Burdur İlçeleri:
Burdur Merkez, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer(Burdur), Tefenni

 

No tags for this post.

Leave a Reply