Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

antalya-kemer1

İKLİMİ

Kemer ilçesinin iklimi Akdeniz iklimi egemendir.Yazları kurak ve sıcak,kışları ılık ve yağışlı geçer.İlçenin kıyı şeridine kar yağmaz,kuzeyinin dağlarla kapalı oluşu,ılık ve güney rüzgarlarına açık bulunması,kış aylarında dahi en soğuk günlerın genellikle 1 derecenin altında düşmemesine neden olur.Deniz suyunun kış aylarında bile 15 derecenin altında düşmeyişi, çok yağışlı birkaç hafta dışında bütün bir yol denizden yararlanma olanağı sağlar.

KONUMU

Kemer, Antalya İl’in batısında,Batı Torosların eteklerinde bulunmaktadır.İlçe sırtını,dağlara dayanmıştır. Kıyıları ise oldukça girintili çıkıntılıdır.Yerleşim merkezi genellikle düzlük bölgelerdedir. Kemer(Merkez), Tekirova(17 km) Çayova(8 km), Aslanbucak(5 km), Beldibi(18 km),gibi yerleşim merkezlerini ile bir bütün oluşturmaktadır.

EKONOMİ

Kemer’in ekonomik yapısı genellikle turizme dayalıdır.Birinci derecede turizm alanı olduğundan kıyı boyunca çeşitli turistik tesisler yer almaktadır.Beş aileden birinin pansiyon veya otel gibi turizm kaynaklı uğraştıkları bılınmektedir.Yabancı sermaye ve yerli yatırımcılar turızme hitap edebilecek kapasitededir.Narenciye dalında başlıca ürünleri:Portakal,limon.mandalina ve çok meşhur ekşi narı sayabiliriz.

KÜLTÜREL DEĞERLER

Kemer ilçesi Kültür bakımdan çok zengin bir ilçedir.Kemer ilçesinde Kemer belediyesinin bünyesinde bulunan bir Tiyatro salonu bulunmaktadır.Ayrıca şehir merkezin içinde bir Kütüphanesi bulunmaktadır.Kemer’de her yıl Kemer Belediyesi tarafından düzenlenen ’Kemer Karnavalı’ Haziranın ikinci haftasında düzenlenmektedir.Bundan başka bir kültür merkezi,fuar,el sanatlar,halk inanışları,halk müziği ve halk edebiyatı değerler bulunmaktadır.

 

antalya-kemer2

TARİHİ

1960’lı yıllara kadar karayolu olmadığı için, ulaşımı sadece deniz yolundan sağlanan Kemer, 1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişmiş ve bugün Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden birine dönüşmüştür. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çayova, Aslanbucak, Kuzdere, Beycik, Çamyuva, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, Antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.

Bugün Kemer’in bulunduğu yerde, 1910’lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen, ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 km. uzunluğunda, taş duvar örmüşler bu nedenle de köye Kemer ismini yakıştırmışlardır.

Olympos

İlçenin ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır. Özellikle sebze ve meyva üretimi ön plandadır. Portakal ve mandalina başta olmak üzere turunçgiller bölgenin en önemli gelir kaynağıdır.Bölgede Phaselis, Olbia, Olympos (Çıralı), gibi antik kentler bulunmaktadır.

Yöredeki ilk yerleşimin MÖ.2000'de başladığı arkeolojik kazılar ortaya koymuştur. MÖ.690'da zengin ormanlarından ötürü Rodoslular tarafından koloni olarak kullanılmıştır. MÖ. VII. ve VI. yüzyıllarda geçimini deniz ticareti ile sağlayan kent Perslerin Anadolu'yu işgali sırasında onların egemenliğini kabul etmek zorunda kalmıştır. Büyük İskender'in Anadolu'ya gelişiyle birlikte Makedonyalılar buraya hakim olmuşlardır. İskenderin ölümünden sonra önce Seleukoslar sonra da Akdeniz korsanları yöreye hakim olmuşlar, özellikle Olympos'ta barınaklar yapmışlardır. Romalılar Anadolu'ya hakim olduktan sonra burasını korsanlardan temizlemiştir.

 

antalya-kemer3

NASIL GİDİLİR ?

Kemer, İstanbul'a 770, Ankara'ya 590, İzmir'e 515, Antalya'ya ise 42 km uzaklıktadır. Otobüs şirketlerinin çoğu Kemer'e direk sefer düzenlemektedir.

Ayrıca Antalya'dan Kemer'e otobüs ve minibus tabir edilen araçlarlada yakmaşık yarım saatte bir seferler düzenlenmektedir. Antalya havalimanının Kemer'e uzaklığı ise 60 kmdir.

300 yat kapasiteli marinası mevcuttur. 

TARİHİ ve TURİSTİK YERLER

SELÇUKLU AV KÖŞKÜ

Kemer çevresinde MÖ.IV.-VII.yüzyıla tarihlenen bir kilise kompleksi, Antalya- Kumluca karayolunun Kemer girişindeki orman içinde bulunan 1230-1248 yıllarına tarihlenen Selçuklu Av Köşkü bulunmaktadır. Bu av köşkü bölgenin tek Selçuklu yapısı olması yönünden ayrı bir önem taşımaktadır. Bu köşk üzerinde Tekelioğlu Beyliği’nin (1400) simgesinin bulunuşu da ayrı bir özelliğidir. Köşkün giriş kapısı ve ona yakın bulunan duvar yıkılmış olmakla birlikte, çatı ve duvarların büyük bölümü iyi durumdadır.

PHASELİS

Antalya-Kumluca karayolunun 57.km.'sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km. sonra Phaselis'e ulaşılır. Kent İ.Ö. VII. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya'nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur. Phaselis'in üç limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Bunlardan en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkanlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin İ.Ö. I. ve II. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ile 70 m. yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır.

 

antalya-kemer4

IDYROS

Carl Ritter,Skylas ve Kipert Idyros antik kentiyle ilgili tanımlamalarında farklı saptamalar yapmışlardır. Ritter Phaselis’in kuzeyindeki “Kopa Avova” burnunun yamaçlarındaki kentin “Idyropolis” olduğunu ileri sürmektedir. Kent antik dönemde gemicilerin barınağı olarak işlev yapmıştır. Skylas kesin bir saptama yapmamakla beraber antik kentin Phaselis ile Lurnatsin (Sıçan Adası) arasında bulunduğunu yazmaktadır. Aslında bu tanımlama bir bakıma Kipert’i doğrulamaktadır. Kipert düzenlediği bir haritada antik kenti Kemer Dağının güney doğu sahilinde “ An Avuva” burnunun bulunduğu koyda göstermektedir.

1977 yılında Antalya Müzesi Müdürlüğü Uzmanları tarafından belirtilen yerlerde yapılan araştırmalarda Kipert’in tanımladığı yerde antik yerleşimlere rastlanmış ve Kipert’in belirttiği Idyros Kentinin burası olduğu düşüncesine varılmıştır. Kentin günümüze ulaşan bu kalıntıları Özkaymak Otelin arka cephesinden itibaren kıyı boyunca görmek mümkündür. Bunlardan Bizans dönemine ait olduğu sanılan bir Kilise (M.S. 4 – 7 yy.) ve bu Kiliseye bağlı mekanlar M.S.3 yy.a ait tarihlenen bazilika, erken Roma döneminden gözetleme kulesi,  işlevi tam olarak saptanmayan yapılar ve dere üzerindeki köprü en dikkat çekici olanlarındandır.

Stephaenues Byzantinius’un Hekataius’dan aktardığı bilgilere göre; hem bir bölge hemde bir kent adı olarak geçen “IDYROS” ilk çağların deniz trafiğinde önemli bir işleve sahipti. Mısır ve yakın doğudan Likya’nın batısına giden yelkenli gemiler Nil Nehri ağzından aldıkları rüzgarla Idyros Limanına kadar ulaşmaktaydılar. Ayrıca Plinius’un “Illyris” diye tanımladığı yer büyük olasılıkla gemici dilinde “Idyros” olabilir.

Kilise: Bazilikal tip planında olan Kilise orta apsesli bir orta nef, narteks, eksonarteks, güneyinde bir şapel, kuzeyinde kaptisteryum ve çevresindeki diğer yapılarla kompleks bir yapı özelliği göstermektedir. Tabanı iri taneli geometrik motifli mozaik ile kaplanmıştır.Burada organik olarak yaklaşık bir metre ile otuz santim derinliğine konan iskeletlerin üzeri dairesel eğimli süslemesiz kaplama kiremitleri ile örtülmüştür.

Gözetleme Yeri : Limanın kuzeyinde bulunan yüksek tepenin güney ucunda etrafı poligonal örme tekniğinde duvarlarla çevrili, güney yönünde iki kule ile bir giriş, kuzey-doğu yönünde de bir kule bulunmaktadır. Kulelere içten girilebilmektedir. Duvar kalınlığıda yaklaşık iki metredir. Gözetleme için daha geniş olan yapı savunma amaçlıda düşünülmüş olabilir.

Hoteller

Amara Club Marine Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 95 00
Otel Faks : (242) 824 80 52
E-Mail : amaraclub@amaraworld.com
Adres : BELDİBİ/KEMER/ANTALYA

Antedon De Luxe Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 99 99
Otel Faks : (242) 824 95 51
E-Mail : sales@antedondeluxe.com
Adres : BELDİBİ 1 MEVKİİ KEMER/ANTALYA

Catamaran Resort Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 97 77
Otel Faks : (242) 824 89 42
E-Mail : info@catamaranhotel.com.tr
Adres : BAHÇECİK MEVKİİ BELDİBİ KEMER/ANTALYA

Champion Holiday Village Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 83 80 Pbx
Otel Faks : (242) 824 85 35 – 824 82 12
E-Mail : champion@championholiday.com.tr
Adres : ÇİFTE ÇEŞMELER ATATÜRK CAD.BELDIBI KEMER/ANTALYA

Club Otel Maxima's Beach Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 95 67
Otel Faks : (242) 824 91 72
E-Mail : info@clubmaximas.com
Adres : BAHÇECİK MAH BELDİBİ 1 KEMER / ANTALYA

Club Palm Beach Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 92 91 Pbx
Otel Faks : (242) 824 92 90
E-Mail : info@clubpalmbeachhotel.com
Adres : ÇİFTEÇEŞMELER MEVKİİ BELDİBİ-3 KEMER/ ANTALYA

Club Zigana Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 92 30
Otel Faks : (242) 824 83 14-15
E-Mail : info@clubzigana.com
Adres : BELDİBİ KEMER/ANTALYA

Grand Ring Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 93 90
Otel Faks : (242) 824 85 01
Adres : ÇİFTEÇEŞMELER MAH ATATÜRK CAD. BELDİBİ/KEMER/ANTALYA

Joy Arma Resort Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 98 00
Otel Faks : (242) 824 98 23
E-Mail : arma@joyhotels.com
Adres : BELDİBİ KEMER/ANTALYA

Larissa Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 82 07 Pbx
Otel Faks : (242) 824 97 92
E-Mail : info@larissahotels.com
Adres : 1. BELDİBİ BAHÇECİK MAH. ATATÜRK CD. NO:150 07985 KEMER/ANTALYA

Larissa Inn Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 93 80 Pbx
Otel Faks : (242) 824 93 82
E-Mail : info@larissahotels.com
Adres : BELDİBİ/KEMER/ANTALYA

My Otel Carelta Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 93 21
Otel Faks : (242) 824 93 20
E-Mail : info@careltahotel.com
Adres : BAHÇECİK MAH. SAHİL YOLU BELDİBİ 07985 KEMER/ANTALYA

Nautilus Resort Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 97 60 Pbx
Otel Faks : (242) 824 93 77
E-Mail : info@nautilusotel.com
Adres : BELDİBİ KEMER/ANTALYA

Paloma Beach Otel – Beldibi Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : 00 90 (242) 824 81 89
Otel Faks : 00 90 (242) 824 83 44
E-Mail : info@palomabeldibi.com
Adres : SAHİL YOLU 07985 BELDİBİ / KEMER/ ANTALYA

Renaissance Antalya Beach Resort & Spa Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 84 31
Otel Faks : (242) 824 84 30
E-Mail : info@renaissanceantalya.com
Adres : P.O. BOX 654, 07004. BELDİBİ. KEMER/ANTALYA

Seagull Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 93 06 (3 Hat) – 824 85 95 Pbx
Otel Faks : (242) 824 84 66
E-Mail : info@seagullhotel.com
Adres : ÇİFTE ÇEŞMELER MEVKİİ, ATATÜRK CAD. NO: 133 BELDİBİ- KEMER/ANTALYA

Selçukhan Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : 242 824 80 38 Pbx
Otel Faks : +90 242 824 80 40
E-Mail : selcukhan@selcukhan.com.tr
Adres : BAHÇECİK MAH. ATATÜRK CAD. NO.42 BELDİBİ 07985 KEMER/ANTALYA

Sungate Port Royal Deluxe Resort Otel Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 00 00
Otel Faks : (242) 824 97 55
E-Mail : info@portroyalantalya.com
Adres : ÇİFTEÇEŞMELER MEVKİİ BELDİBİ KEMER/ANTALYA

Otel Zurich Antalya – Antalya-Beldibi-Kemer
Otel Telefonu : (242) 824 95 56 – 824 95 57 – 824 95 58
Otel Faks : (242) 824 95 59
Adres : BAHÇECİK MAH. 29.SOK. NO:2 BELDİBİ 2 KEMER/ANTALYA

 

turkyo-crucıal2

 

CRUCIAL Ballistix 4GB DDR3 1333MHz PC Soğutuculu

Antalyanın İlçeleri:
ALANYA, ANTALYA MERKEZ, ELMALI, FİNİKE, GAZİPAŞA, KALE, KAŞ, KEMER, KORKUTELİ, KUMLUCA, MANAVGAT, SERİK

No tags for this post.

Leave a Reply