Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

 

antalya-alanya

İLÇENİN EĞİTİM VE KÜLTÜR DURUMU

Bölgede okuma yazma oranı %99,00' dır. İlçede (1) Fen Lisesi (3) Anadolu Lisesi, (1) Anadolu Öğretmen Lisesi, (6) Özel Lise,  (15) lise ve dengi okul olmak üzere toplam 26 lise bulunmaktadır. Bu liselerde 11798 öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca liselerde toplam 742 öğretmen görev yapmaktadır.

İlçe genelinde (4) Anaokulu, (5) Özel Anaokulu, (1) YİBO (5) Özel Eğitim Okulu, (5) Özel İlköğretim Okulu (100) İlköğretim olmak üzere toplam (120) İlköğretim ve okul öncesi okulu bulunmaktadır. Bu okullarda 38.808 öğrenci, 2140 öğretmen görev yapmaktadır.

İlçemizde toplam 26 lise, 106 ilköğretim okulu olmak üzere toplam 132 adet okul, 47.851 öğrenci ve 2316  öğretmenbulunmaktadır.

İlçemizde Akdeniz Üniversitesi ile Hukuk Fakültesi yapımı için yapılan protokolle Alanya ve Kestel'de 2 farklı alan tahsis edilmiştir. Şu anda işletme fakültesine dönüşmüş ve  bu alanda eğitime 2005-2006 öğretim yılında başlamıştır. İşletme Fakültesinde (78) öğrenci ve (14)öğretim görevlisi bulunmaktadır.

İlçemizde (1) Çıraklık Eğitim Merkezi, (1) Halk Eğitim Merkezi, (1) Rehberlik ve Araştırma Merkezi faaliyet göstermektedir.

İlçemizde 625 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre faaliyet gösteren   (20) adet Dershanede  toplam (1) Adet Genel Müdür,(20) Müdür, (2) Müdür Yardımcısı  (361) Adet Öğretmen, (20) Adet memur, (10) Adet Hizmetli olmak üzere toplam  (414) Adet Personel görev yapmaktadır. 2006 yılında bu dershanelerimize 3554 civarında öğrenci kayıt yapmış ve eğitim almıştır.

İlçemizde (25) Adet Özel Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlarımız her ay komisyonca denetlenerek rapor hazırlanmaktadır.  Bu yurtlarımızın toplam öğrenci kontenjanları (2297) olup, (1549) erkek, (748) kız öğrencilere aittir. 2007-2008 eğitim öğretim döneminde toplam (1167) Adet öğrenci barındırılmaktadır. Bu yurtlarda barınan öğrencilerin iaşeleri yurt Müdürlüklerince karşılanmaktadır.

İLÇENİN KÜLTÜR DURUMU

İlçemizde bir tane kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanenin ödünç verme servisine 853  okuyucu üye Kütüphanenin mevcut kitap sayısı 15.477 'dir.

İlçemizde vatandaşlara hizmet veren 3 adet sinema ve amatör ve profesyonel olarak tiyatro gruplarımız  faaliyet göstermektedir. Ayrıca ilçe yapılan su sporları da önemli bir gelir kaynağıdır.

 İLÇENİN SPOR DURUMU

İlçemizde uluslar arası ve Türkiye genelinde değişik spor organizasyonları yapılmaktadır. bunların en önemlileri Cumhurbaşkanlığı uluslar arası 43. Türkiye Bisiklet Turu (İzmir-Alanya) uluslar arası triatlon organizasyonu ve uluslar arası yüzme maratonu'dur

DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

* TRİATLON                       *YÜZME MARATONU

* DAĞ BİSİKLETİ                * PLAJ FUTBOLU

* PLAJ VOLEYBOLU             * PLAJ ve AÇIK ALAN HENTBOLÜ

* URBAN BALL(SKY BALL)     * CUMHURBAŞKANLIĞI ULUSLAR ARASI BİSİKLET TURU

antalya-alanya1

DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

a) ULUSLAR ARASI TRİATLON 

1978 yılında Havai adasında Amerikan deniz subayı John COLLİNS' in insan vücudunun dayanıklılığını sınamak için 3 bin 800 metrelik parkurda yüzme, hemen ardından 180 kilometre bisiklet yarışı ve hemen ardından 42 kilometre 195 metre maraton koşusuyla oluşturduğu triatlon sporu 1983 yılında Avrupa'ya gelmiş ve 1991 yılında da Türkiye'de ilk kez Alanya'da yapılmaya başlanmıştır. Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü,Türkiye Triatlon Federasyonu'nun kurulmasına öncülük etmiştir.

Uluslar arası Alanya Triatlonu,erkekler ve bayanlarda Avrupa Şampiyonası'nın bir ayağı olarak koşulur ve 1.5 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet,10 kilometre maraton yarışından oluşur.

Avrupa Triatlon Federasyonu,Alanya'da ilk 10 dereceye giren sporculara yaklaşık 100 bin mark ödül vermektedir. Alanya Triatlonu, Avrupa Şampiyonası'nın dışında genç erkekler, 40 yaş üstü erkekler, 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde de koşulmaktadır.

İlk kez 1991 yılında 13 ülkeden 120 sporcunun katıldığı Alanya Triatlonun' da 2000 yılında 26 ülkeden 227 sporcu mücadele etti. Her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslar arası Alanya Triatlonu' nun 20. 24 Ekim 2010 tarihinde yapılmıştır. Katılım için başvurular Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü' ne yapılmaktadır. 

b) ULUSLAR ARASI YÜZME MARATONU

Uluslar arası Alanya Yüzme Maratonu, 1992 yılından beri düzenlenmektedir.Ekim ayı içinde Uluslar arası Alanya Triatlonu' nun birkaç gün öncesi ya da sonrasında yapılır.Genç erkekler, bayanlar, 40 yaş üstü erkekler ve bayanlar ile 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde yapılan maraton Kleopatra plajı'ndan başlar ve yarımadanın ucundaki Dilvarda burnu dönülerek iskelede biter; açık denizdeki yüzme parkuru 5 kilometredir.Yüzme maratonuna yaklaşık 15 ülkeden 100 kadar lisanslı yüzücü katılmaktadır.Yüzme maratonuna katılım için başvurular Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü' ne ve Alanya Belediyesi Spor Müdürlüğüne yapılmaktadır.

c) ULUSLAR ARASI M.T.B DAĞ BİSİKLETİ

Uluslar arası Alanya Dağ Bisikleti yarışması 1997 yılından beri yapılmaktadır.Son yıllarda Alanya Kalesi'nde düzenlenen parkurdaki yarışma, sporcular kadar izleyicilere tarih içinde muhteşem bir yolculuğa çıkarmaktadır.Yaklaşık 15 ülkeden 200 kadar sporcunun katıldığı yarışma, Union Cycliste İnternational E 1 kategorisinde yer almaktadır.

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun gözetiminde, Alanya Doğa Sporları Kulübü'nün koordinatörlüğünde ve Alanya Belediyesinin desteği ile düzenlenen yarışmanın parkuru 7 kilometredir.

d) ULUSAL PLAJ FUTBOLU

Türkiye'de ilk plaj futbolu Şampiyonası, Uluslar arası bir organizasyon olarak 2000 yılında Alanya'da düzenlendi.Dünya Plaj Futbolu Şampiyonası'nın bir ayağı olarak 4 ülkeden ulusal takımların katıldığı şampiyonada maçlar lig usulü ile oynandı ve üç gün sürdü.Türkiye, Almanya, Brezilya ve İspanya' nın mücadele ettiği 2000 yılı şampiyonasın da, kupayı Brezilya takımı kazandı.

e) ULUSLAR ARASI PLAJ VOLEYBOLU

 1998 yılında Dünya plaj Voleybolu Şampiyonası 16 ülkeden 100 kadar sporcunun katılımıyla Alanya'da düzenlenmiştir.Sonraki yıllarda ise Türkiye Plaj Voleybolu Şampiyonası Alanya'da yapılmıştır.Şampiyonaya genç erkekler ,genç bayanlar,büyük erkekler ve büyük bayanlar kategorilerinde takımlar katılmaktadır.

Bu yıl 1.Üniversiteler Plaj Voleybol Turnuvasının 3. etabı  19-22 Ağustos tarihleri arasında Alanya'da düzenlenmiştir.

f) ULUSLAR ARASI PLAJ ve AÇIK ALAN HENTBOLÜ

1995 yılından beri düzenlenen Hentbol Şampiyonası 2001 yılından itibaren sokak hentbolü ve plaj hentbolü olarak iki farklı kategoride yapılmaktadır. Yarışmalar;Türk Hentbol Milli Takımı oyuncusu Ramazan DEMİRCİ' nin anısına düzenlenmektedir.Türkiye Hentbol Federasyonu'nun gözetiminde beş gün süren sokak hentbolü ve plaj hentbolü şampiyonası Damlataş spor tesislerinde genç erkekler, yıldız erkekler, genç bayanlar, yıldız bayanlar ve masterlar kategorilerinde yapılmaktadır.Bugüne dek Bulgaristan, İsveç, Danimarka,Türkmenistan, Macaristan, Romanya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, Belçika,Yunanistan, Avusturya'dan çeşitli takımlar katılmışlardır.Türkiye Minikler Hentbol Şampiyonası da Temmuz ayında Alanya'daki sokak hentbolü organizasyonlarının bitimi ile beraber yapılmaktadır.

g) ULUSLAR ARASI VE ULUSAL URBAN BALL(SKY BALL)

Sky ball ya da "uçan top" 1999 yılında Fransız futbolcu Dean G.lidefonse tarafından futbol,basketbol,hentbol ve jimnastik sporlarının dans figürleri ile geliştirilmesinden yaratıldı.Fransa'dan

sonra Amerika, Almanya, Avusturya ve Haiti'de de benimsenip sevilen bu yeni spor branşı Türkiye'de ilk kez Alanya'da yapıldı.Her yıl Nisan ayı içerisinde düzenlenen bu organizasyonun 6.sı 23 Nisan 2010 tarihinde iskele rıhtım bölgesinde yapılmıştır.Urban ball Federasyon Başkanı Sn. Dean ILDEFONSE ve uzmanların katıldığı bu yılki organizasyona yaklaşık 40 sporcu değişik gösterileri ile renk katmışlardır.

antalya-alanya2

h) CUMHURBAŞKANLIĞI ULUSLAR ARASI BİSİKLET TURU

1963’de Marmara Turu adıyla başlayan organizasyon, 1966’da uluslar arası nitelik kazandı.1968’de de Cumhurbaşkanlığı Uluslar arası Bisiklet Turu adın aldı.2009 yılında kırbeşincisi düzenlenen, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turu, İzmir-Kuşadası, Kuşadası-Bodrum, Bodrum-Marmaris, Marmaris-Fethiye, Fethiye-Finike, Finike-Antalya, Antalya-Alanya etaplarında oluşmakta olup toplam uzunluğu 1,212 Km’dir. 45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunda 23 ülkeden 18 profesyonel takım ile Türkiye ve Almanya milli takımlarının toplam 160 sporcusu, genel,sprint, Türkiye güzellikleri ve dağ klasmanlarında toplam 150 bin avro için yarıştı.TRT ve Eurosport Kanalları organizasyonu canlı olarak yayınlamaktadır.

45.Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Uluslararası Bisiklet Birliğinin yarış klasmanının 2.1 müsabakası olarak organize edildi.Organizasyon 2010 yılı itibariyle Hors Category (2.HC)’ye yükselmiştir. 

ı) SPOR FEDERASYONLARININ ULUSAL VE MAHALLİ LİG SPORTİF FAALİYETLERİ

i) SPOR FEDERASYONLARININ MİLLİ TAKIM HAZIRLIK KAMPLARI

j) SPOR FEDERASYONLARININ ANTRENÖR,HAKEM,GÖZLEMCİ EĞİTİM SEMİNER VE FAALİYETLERİ

k) OKUL SPOR DALI FAALİYETLERİ

l) GENÇLİK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI,GENÇLİK MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNCE YÜRÜTÜLEN GENÇLİK FAALİYETLERİ

 İLÇEMİZDEKİ SPOR TESİSLERİ

İlimiz düzeyinde spora yatırım yapan İlçelerin başındadır hali hazırda faaliyet göstermekte olan tesislerimiz;

1-Alanya Milli Egemenlik Stadyumu

5000 kişi seyirci kapasiteli kapalı tribün,Nizami çim zemin, Mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne,tasarrufu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait olan bu tesis Tip proje halinde olup,Milli Egemenlik Stadyumu 19 Aralık 1990 günü yapılan yerel çalışma ile 4 çıkış kapısı  90X58 olan saha 100X64 ebadına büyütülerek çim saha haline getirildi.

2-Alanya Atatürk Spor Salonu

1500 Seyirci kapasiteli Tribün, Basketbol, Voleybol, Hentbol müsabakaları için nizami ahşap zemin, Antrenman salonları, Sauna, 4 adet soyunma odası, 2 adet Hakem odası, 2 Antrenör odası, 1 adet doktor odası, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet sauna ve masaj odası bölümü,1 adet kondisyon salonu, 1 adet Antrenman Salonu, idari  bölüm  ve depolar mevcuttur.

3-Alanya Belediyesi (75.YIL) Spor Salonu

Mülkiyeti ve tasarrufu Alanya Belediyesine ait olup. 500 kişilik seyirci kapasiteli tek taraflı tribünlü ,zemin nizami parkelidir.Alanya Belediyesi Spor kulübüne bölgesel ve yerel liglere hizmet etmektedir.

4-ÖHEP Spor Salonu

Mülkiyeti ve tasarrufu Özel Hamdullah Emin Paşa Lisesine ait olup 150 kişilik seyirci kapasiteli antrenman salonu mevcuttur.Okul Bünyesinde bulunan kulüp takımlarının faaliyetleri yapılmaktadır.

5-Konaklı Stadyumu

 Mülkiyeti ve tasarrufu Konaklı Belediyesine ait, Konaklı Belediyesi tarafından yapılmış olup 2002 yılında hizmete açılmıştır. Seyirci kapasitesi 3000 kişiliktir. Zemin çim olup 64 x 100 ebadındadır. Ayrıca çevresinde 2 adet çim yüzeyli Antrenman sahası ve Tenis kortları bulunmaktadır.

6-Avsallar Futbol  sahası

Pafta no:027.cl Alanya 027.c4'deki Mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde olup, Tasarrufu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne aittir. Zemin toprak olup 64 x 100 ebadında' dır. Sahanın soyunma odaları, hakem odaları, duş ve tuvaleti  mevcuttur.

antalya-alanya4

7-İncekum Futbol sahası

Özel idare bütçesinden 15 milyar keşif bedelli Yeşil köy spor sahası ve soyunma odası inşaatı 24-5-2001 gün ve 475 sayılı İl daimi encümeni kararı ile 17/08/2001 tarih ve 02 sayılı İlçe emanet komisyonu kararıyla yaptırılmıştır. 64 x 100 ebadında standartlara uygun çim yüzeyli futbol sahasıdır. Halen hizmette mahalli lig, Ülkemiz ve dışarıdan gelecek Futbol takımlarına hizmet vermektedir.500 kişilik portatif tribün yapılmıştır.

Antalya İli Alanya İlçesi Yeşilköy Beldesi hudutlarında aşağıda koordinatları belirtilen 17.486.09 m2 Devlet ormanından tahsis edilen arazi (Orman Bakanlığı 15/02/2000 tarih ve KDM.5.0502-488/68 sayılı olurla) G.S.G.M'ne tahsis edilerek ön izin belgesi verilmiştir.Evrak eksikliğinden dolayı ön izninin iptali ile ilgili sorun Genel Müdürlükçe çözülmesi beklenmektedir.2004 yılı Aralık ayında 500 kişilik portatif tribün yapılmış ve hizmete koyulmuştur.     

8-Avsallar futbol sahası 2

Mülkiyeti ve tasarrufu Avsallar Belediyesine aittir. Zemin  çim olup 64 x 100 ebadında' dır .Sahanın soyunma odaları, hakem odaları, duş ve tuvaleti  mevcuttur.

9-Türkler Futbol Sahası

Mülkiyeti ve tasarrufu Türkler Belediyesine aittir. Zemin  çim olup 64 x 100 ebadında' dır .Sahanın soyunma odaları, hakem odaları, duş ve tuvaleti  mevcuttur.En az 500 kişilik portatif tribüne ihtiyaç vardır.Mahalli ligimize,Ülkemize ve dışarıdan gelen spor kulübü takımlarına kamp hizmetleri verilmektedir.2005 yılında 500 kişilik portatif tribün yapılmış ve hizmete sunulmuştur.

10-Zimbitlik Futbol Sahası

Mülkiyeti ve tasarrufu Alanya Belediyesine ait olup Amatör Futbol ve Alanya Spor kulübüne hizmet veren 64 x 100 ebadında çim yüzeyli spor alanıdır.Ayrıca mahalli ligimize,Ülkemize dışarıdan gelen spor kulübü takımlarına kamp hizmeti verilmektedir ve Atletizm spor dalındaki çalışmalarda kullanılmaktadır.

11-Damlataş Alanya Belediye Spor Tesisleri

Mülkiyeti ve tasarrufu Alanya Belediyesine ait olup. Açık  Tenis kort, Basketbol ve Voleybol sahaları mevcuttur.

12-Oba Futbol Sahası

Mülkiyeti ve tasarrufu Oba Belediyesine ait olup Amatör futbol  hizmet veren 60 x 90 ebadında çim yüzeyli spor alanıdır.

13-Mahmutlar Futbol Sahası

Mülkiyeti ve tasarrufu Mahmutlar Belediyesine ait olup Amatör futbola  hizmet veren 70 x 105 ebadında toprak yüzeyli spor alanıdır.Ancak mevcut tesisin üzerinde cezaevi inşaatı başlamış,tesis kullanılmaz durumdadır.Herhangi bir futbol sahası bulunmamaktadır.

Antalya-alanya5

Yapılmayan ve Yapımı Devam Eden İnşaatlar

1-Alanya Kapalı Yüzme Havuzu

Alanya Belediyesince G.S.G.M'ne 49 yıllığına tahsis edilen saray mah 43 ada 6 parseldeki kapalı yüzme havuzu  Mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait, tasarrufu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait olup 1994 tarihinde Onur İnş.Tic. ve LTD.STİ tarafından ihalesi alınan 1500 kişilik havuz olimpik ölçülerde olup şu anda kaba inşaatı ve çatı kargası tamamlandı. İnşaatın bitmesi durumunda bünyesinde yüzme havuzu, Fitnes center,kondisyon merkezi, saunası, misafirhanesi ve teras gibi bölümleri' de bulunmaktadır.Şu an İnşaatı %70'ı bitmiş %30 için ise 3.000.000 YTL(Üçmilyonyenitürklirası) ödeneğe ihtiyaç vardır.Ödenek yokluğundan inşaat devam etmemektedir.İşin müteahhidi değişti,müteahhit firma Yimtaş – Mekikler inşaat'a geçti.

2-Alanya OBA Stadyumu (Oba Beldesi)

Uluslar arası Futbol müsabakaları ve kampların yapılabileceği oksijeni bol orman içerisinde bir alana yapılmaktadır.Kızılca şehir köyü orman tahdit haritasında kayıtlı 76 nolu 0.S noktasını 66 nolu 0.S noktasına birleştiren hattı takiben 66-67 takiben 73 nolu 0.S noktasına bağlayan hattı takiben 73,74,75,76 0.S noktaları arasında kalan alanda inşaatı devan eden.Mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne Tasarrufu Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne ait olup, Oba Belediyesi sınırları içersinde 15.000.000 kişilik olarak 1994 yılında Onur İnş.Tic.LTD.STİ tarafından ihalesi alındı.Şu anda % 65' i tamamlandı 10.000.000 YTL(Onmilyonyenitürklirası) ödeneğe ihtiyaç var. Yeni müteahhit firma Yimtaş ve Mekikler inşaat şirketindedir.Ekim 2004'de 700.000YTL (yediyüzbinyenitürklirasi)ödenek geldi.Ekim 2005 400.000YTL(dörtyüzbinyenitürklirası)Yeni işe başlandı devam ediyor.2006 yılında 4.000 (dörtbinyenitürklirası) ödenek ayrılmıştır.Uzay çatı sistemi ile örtülü 15.000 seyirci kapasiteli tamamı kapalı tribünlü üç ayrı otopark inşaatı devam etmektedir.

3-SU SPORLARI

2007 yılında su sporları için toplam 47 parkur ihale edilmiş olup toplam 731.500,00 TL gelir elde edilmiştir. Bunun 331.000,00 TL'si kira gideri olarak mal müdürlüğüne ödenmiş olup kalan 400.500,00 TL ise Alanya İlçesine bağlı köylerin ihtiyaçlarında kullanılmıştır.

4-Avsallar Spor Salonu

Pafta no: 027.cl Alanya 027.c4 1995 yılında Arte inş.Tic ve Ltd.Şti ihale bedeli: 17.500 YTL.olarak başlandı ve %95 tamamlanan salonun geçici teslimatının yapılması beklenmektedir.Salon 500 kişilik olup bölgenin salon sporlarına ve müsabakalarına hizmet verecektir. Fakat burada da su ısıtma sistemi yine yüksek maliyet getiren kalorifer sistemi kurulmuş olup.Bunun güneş enerjisine dönüştürülmesi uygundur.Salonun açılıp hizmete girmesi için çevre düzeni,ısıtma sisteminin tamamlanması,işin devamı ve bitimi için 250.000YTL (ikiyüzellibinyenitürlirası) ödeneğe ihtiyaç vardır.Salonun hizmete açılması için çevre düzenlemesinin yapılması gereklidir.

Birinci Geleneksel Alanya İşletme Fakültesi Kupası Kamu Kurumu ve Özel Sektör Yöneticileri arası Masa Tenisi Turnuvası                15-31 Ocak 2006

Gençler ve Büyükler Batı Grubu Teakwondo Müsabakası                          17-21 Ocak 2007

Gençler ve Büyükler Doğu Grubu Teakwondo Müsabakası                        24-28 Ocak 2007

Yıldız Erkek Voleybol Milli Takım Avrupa Şampiyonası hazırlık kampı 28 Şubat-15 Mart 2007

6.Alanya Urbanball Organizasyonu                                                                       23 Nisan 2007

Avrupa Goal Ball Görme Engeliler Şampiyonası                                                             24-29 Nisan 2007

3.Uluslar arası Kick Boks Turizm Kupası                                                                              28 Nisan 2007

Cumhurbaşkanlığı 43.Uluslar arası Türkiye Bisiklet Turu                             13 Mayıs 2007

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Koşusu       13 Mayıs 2007

Tekerlekli Sand.Basketbolu Bayan Milli Takımı Avr. Şamp. Haz. Kampı 3            14-19 Mayıs 2007

Türkiye görme Engelliler Dünya Goal Ball Şampiyonası Hazırlık Kampı               07-16 Haziran 2007

Alanya Küçükler Hentbol Şenliği                                                                           19-23 Haziran 2007

13.Alanya Uluslar arası Ramazan DEMİRCİ Sokak Hentbol Turnuvası     25-30 Haziran 2007

Minikler Türkiye Hentbol Şampiyonası                                                                              26-30 Haziran 2007

Uluslar arası Plaj Hentbol Turnuvası                                                                    02-05 Temmuz 2007

Plaj Futbolu Türkiye Ligi Bölge Şampiyonası Organizasyonu                     13-14-15Temmuz 2007

7.Streeball (Sokak Basketbolü) Organizasyonu                                                               11-15 Ağustos 2007

Eskrim Büyükler Uluslar arası Altın Portakal Kupası                                      31 Ağus. 1-2 Eyl. 2007

Plaj Futbolu Türkiye Ligi Bölge Şampiyonası Organizasyonu                     07-09 Eylül 2007

Uluslar arası 11. Dağ Bisikleti Organizasyonu                                                   13-14 Ekim 2007

Uluslar arası 17.Alanya Triatlonu Organizasyonu                                           23-24 Ekim 2007

Yıldızlar (Bay-Bayan) Türkiye Judo Şampiyonası                                                            27-28 Ekim 2007

Türkiye Yüzme Hakem Semineri                                                                                           09-11 Kasım 2007

Okullar arası Voleybol Müsabakaları                                                                   14/11/2007-28/12/2007

 

 

 antalya-alanya5

MAHALLİ iDARELER                                      

BELEDİYELER  

İlçemizde  bir merkez, 16 belde belediyesi olmak üzere 17 Belediye bulunmaktadır. Bu belediyelerden Oba, Cikcilli, Çıplaklı, Kestel, Tosmur, Mahmutlar, Kargıcak ve Demirtaş Belediyeleri  Doğuda; Konaklı, Emişbeleni, Payallar, Türkler, Avsallar, Güzelbağ, İncekum ve Okurcalar Belediyeleri ise Batı kesiminde bulunmaktadır.  Ağırlıklı olarak sahil şeridinde yar alan belediyelerden Güzelbağ, Emişbeleni ve Çıplaklı'nın denize kıyısı bulunmamaktadır.

ALANYA BELEDİYESİ

İlçemizin bir turizm kenti olması nedeniyle tarih ve doğal güzelliğinin iç içe bulunması, farklı nitelikte imar planlarının etaplar halinde yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Alanya'nın ilk imar planları İller Bankası tarafından 1984 yılında onaylanmış, 35 mt.lik çevre yolu planın kuzey sınırını oluşturmuştur. Zaman içinde gelişen kentimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için planlarda revizyon ve değişiklikler yapılarak günümüze kadar gelinmiştir.

AVSALLAR BELEDİYESİ

Avsallar Beldesi Antalya İline 113 Km.Alanya İlçe Merkezine 22 Km. mesafede Antalya-Mersin Devlet Karayolunun 109-113 Km.'leri arasında 1986 Yılında Belediye kurulmuş, 1987 ara seçimleri ile Belediye Başkanlığı ve Meclis üyeleri seçimi yapılarak fiili olarak görevine başlamış, coğrafi olarak engebeli bölge olarak çevre yerleşim alanlarına göre merkezi bir konumda olan bir yerde bulunmaktadır. Sahilden itibaren kuzeye doğru değişen ölçülerde olmak üzere Turizm alanı merkezi ilan edilen alan mevcuttur.

CİKCİLLİ BELEDİYESİ

Beldemiz 750 hektar alana sahip olup bunun 200 hektarı kadastrol parselden oluşmakta olup, 200 hektarlık kısmın tamamının imar planı 3 etap halinde yapılmıştır. Beldemiz Saraybeleni, Merkez ve Yukarı Mahalle olmak üzere 3 mahalleden oluşmaktadır. Beldemiz Merkez Mahallesinde geçen gümüş derenin kolu olan yaklaşık 1500 mt. Menfez yapılarak ıslah edilmiştir. Saraybeleni Mahallesinde 700 mt. Yağmur suları için menfez yapılmıştır.Beldemiz Saray beleni Mahallesinde projesi tamamlanan düğün salonu ile ilgili yap-işlet devret modeli şeklinde çalışmalar tamamlanma aşamasında olup ihale edilecektir. Beldemizde  yapımı süren içme  suyu kapsamındaki  200m2 su deposu ve 1400m2 300'lük isale hattı tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Beldemiz Merkez Mahallesinde 112. 113. 114. 115. 116. 107. sokaklar tamamı ile alt yapı ve parke çalışmaları tamamlanmıştır.Beldemiz Yukarı Mahallede hayır severler tarafından yapılan 16 derslik ilköğretim okulu eğitime açılmıştır.

ÇIPLAKLI BELEDİYESİ

Çıplaklı Sınırları sorumluluk alanı dahilinde 1/1000 ölçekli imar planı 1. ve kısmen 3. bölgeyi kapsayan yaklaşık 95 ha. alanda yapılacak uygulama imar planına esas, 3194 sayılı Belediye İmar Kanununun arazi ve arsa düzenleme işinin 18. ve 19. maddeleri ile 2981-3290 sayılı ek-1 maddesi hükümlerine uygun olarak imar uygulaması işi ihale edilmiştir. Belediyemiz sınırları dahilinde 1/1000 ölçekli uygulama imar planına esas Belediyemiz encümeninin onayına sunulan yaklaşık 95 ha. alan ve 317 parselden oluşan 1. nolu düzenleme sınırı encümen tarafından kabul edilmiş şekliyle uygulamaya başlanmıştır.

DEMİRTAŞ BELEDİYESİ

Demirtaş' ta 176 Hektarlık bir alanda imar planı çalışmaları tamamlanmış, arazi sahiplerine tapuları dağıtılmış ve sorun olan alanlardaki arazi sahiplerinden gelen itiraz dilekçeleri Belediyemizce incelenerek gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Belediyemiz çalışanlarınca halka daha iyi bir ortamda hizmet vermek amacıyla başlattığı Belediye binası tamamlanmış, bina etrafında altyapı çalışmaları bitirilmiş ve çevre düzeni tamamlanmıştır.

Belediyemizce Demirtaş Kasabasının Kanalizasyon projesi ve Kasabamız içersine yapımı düşünülen düğün salonu projesi Belediyemizce hazırlattırılmış olup, Belediyemiz bütçesinin ve gelirlerinin yetersiz olması nedeniyle yapımı gerçekleştirilememiştir.

EMİŞBELENİ BELEDİYESİ

Emişbeleni belediyesi Nisan 1999  tarihinde kurulmuştur. Emişbeleni' nin hali hazır harita çalışmaları İller Bankasına verilmiş olup İmar Planı çalışmalarındaki Aplikasyon çalışmaları ise halen devam etmektedir. Beldemiz içerisinden geçmekte olan ve dokuz adet Köyün Kullanmakta olduğu Toslak Köyü Yolu çalışmalarının genişletilmesi kısmen tamamlanmış olup çalışmalarımız halen devam etmektedir.  Beldemizde Sağlık Ocağı yapımı  için Orman Bölge Müdürlüğünden yer tahsisi yapılan yere Sağlık Ocağı yapılmış olup Sağlık Grup Başkanlığına teslimi yapılarak açılma aşamasına gelmiştir. Beldemizin Su ihtiyacını karşılayabilmek için Sondaj Kuyuları açılarak belde halkımızın hizmetine sunulmuştur.

GÜZELBAĞ BELEDİYESİ

1972 Yılında Kurulan Güzelbağ Belediyesi 2001 Yılında  Gündoğmuş ilçesinden ayrılarak Alanya ilçesine bağlanmıştır. Beldemiz 950metre  rakımda Toros dağları arasında sıkışmış çevresi çam ormanları ile kaplı  ilçemizin merkeze ve deniz kıyısına en uzak beldesidir. Beldemiz halkının geçim kaynağı tarım ve havancılıktır.Kasabamızın Fatih ve Zafer Mahallesi olmak üzere iki adet Mahallesi bulunmaktadır.Kasabamızda tapu çalışmaları tamamlanmış  olup vatandaşlarımızın tapuları dağıtılmıştır.1/100.000 lik Çevre düzeni Planında Kasabamızın Yerleşik alan sınırları işletilmiştir.Beldenin ihtiyacını karşılayacak şekilde ve büyüklükte yerleşik alan hazırlanmıştır.

KARGICAK BELEDİYESİ

Belediyemiz 1998 yılında kurulmuş olup alt  yapı çalışmalarına hızla başlanmıştır. Beldedeki yeni yolların açılması ve mevcut olanların genişletilmesi, dere ve akarsu yataklarına köprü,menfez ve büz yapımı halen devam etmektedir. Özellikle yaz aylarında belde halkımızın ve yabancı misafirlerimizin dinlenebilmesi için halka açık piknik alanı ve çocuk parkı yapımı için proje çalışmaları başlatılmıştır. Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan antik Syedra Kalesi"ne yerli ve yabancı misafirlerimizin kolaylıkla ulaşabilmeleri için mevcut yolun genişletilme çalışmaları devam etmektedir.

KESTEL BELEDİYESİ

Belediyemiz 26 Aralık 1990 yılında kurulmuş bir belde belediyedir.Coğrafi yapımı olarak engebeli bir arazi üzerine kurulmuş güneyi Akdeniz,kuzey kısmı yaylalı köyü ve Dim vadisi,doğusu Mahmutlar Kasabası ve batı kısmı Tosmur beldesi ile Alanya İlçe Merkezle çevrilidir.Beldemiz nüfus olarak çevre köylerden özellikle Dim köylerinden göç aldığı için nüfus hızla artmaktadır. Beldemiz I.Bölge İmar uygulama sahasına ait 3194 Sayılı İmar Kanunun 18.Madde uygulaması tamamlanmış ve belde halkımıza Tapu belgeleri verilmiştir.Beldemizde son 1 yıl içerisinde konut yapımı hızlanmış ama bu konutlar ağırlık villalar oluşturmaktadır.

KONAKLI BELEDİYESİ

Konaklı Beldesi; Alanya'nın Batısında Alanya'ya 12 km mesafede bulunan modern bir turizm Beldesidir. Beldemiz Kültür ve Turizm Bakanlığınca onaylanan "Alanya Batısı Turizm Merkezi" ve "Doğu Antalya Çevre Düzeni Planı" içersinde kalmakta olup, Beldemizin tamamının imar planı mevcuttur. Beldemiz; Kültür ve Turizm Bakanlığınca yıldızlı ve Belediye Belgeli olmak üzere 60'ın üzerinde turistik tesise, 35.000 yatak kapasitesine, 1.500'ün üzerinde esnafa, 120 adet sanayi esnafına ve 400 hektar örtü altı ve 150 hektar açık olmak üzere toplam 550 hektar tarım alanına sahiptir. Belde nüfusunun %55'i turizm, %27'si tarım, %15'i ticaret ve %3'ü de sanayi sektöründe çalışmaktadır. Beldemizde 165 km yol ağı bulunmaktadır. Bunun 140 km'si asfalt, 15 km'si parke ve 10 km'si de stabilize yoldur. Beldemizde 40.000 m²'lik yol ve kaldırım parke taşı ve bordür ile düzenlemesi yapılmıştır. Beldemiz atıksu arıtma tesisi inşaatı tamamlanarak 2007 turizm sezonunda hizmete açılmıştır.

MAHMUTLAR BELEDİYESİ

Mahmutlar Beldesi, Akdeniz Bölgesinde idari açıdan Antalya ili Alanya İlçesine bağlı bir yerleşim merkezidir. Sınırlarını, kuzeyde Toros Dağları (yaylalar), güneyde Akdeniz, doğuda Kargıcak Beldesi (turistik), batıda Kestel Beldesi (turistik) oluşturmaktadır.Belde, Alanya ilçesinin; nüfusa göre üçüncü, alan olarak birinci büyük beldesidir. 4.500 metre uzunluğunda kumsal plajı bulunan Mahmutlar, 20.12.1973 gün ve İçişleri Bakanlığı 12899 sayılı kararıyla, 4 Ocak 1974 günü yayınlanan Resmi Gazeteyle yürürlüğe giren, Alanya'nın ilk belediye olan beldesidir. Akdeniz Belediyeler Birliğine üye olan Mahmutlar Belediyesi, belediye ve mücavir alan sınırları aynı olan yaklaşık 2.832 hektarlık bir alanı sınırlamaktadır. Bu alanların yaklaşık 1/3' ü (974,66 hektar) imarlı alan içerisinde kalmaktadır.Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planının ardından revizyon ve ilave imar planı çalışmalarının yapıldığı beldede, 2007 yılı içerisinde 7 bölgede 3194 sayılı imar kanununun 18. madde arazi ve arsa çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalardan 3 bölgenin kadastro kontrolleri devam etmekte olup, diğer bölgelerin tescilleri yapılarak vatandaşlara tapuları dağıtılmıştır.

2000 genel nüfus sayımında 14463 kişi olarak belirlenen belde nüfusu 2007 yılı verilerine göre 20.000 kişi olarak tespit edilmiştir.

OBA BELEDİYESİ

Alanya ilçesinin doğusunda bulunan ve 12.750 km2 alana sahip Oba Belediyesi 6 adet mahalleden oluşmaktadır. 2000 yılı nüfus sayımlarına göre 20.040 nüfus olarak belirlenen beldemiz gerek 10.000 turistik yatak kapasitesi ile ülke turizmine gerekse 40.000 ton narenciye üretimiyle tek başına ülke ekonomisi için büyük katkı sağlamaktadır. beldemize 2001 yılında Turizm Hizmet Birliğinin öncülüğü Belediyemizin katkılarıyla Derin Deniz Deşarjı kazandırılmış akabinde başlanan atıksu kollektör ve arıtma tesisinin yapımı kapsamında bugüne kadar beldemizin %60 nı kapsayan 7500m lik kollektör hattının ve işin temelini teşkil eden atıksu arıtma tesisinin yapımı %100 oranında tamamlanmış ve Oba Belediyesinin atıksu kanalizasyon altyapısının çözümü kendi bünyesinde çözülmüştür. Ayrıca beldemiz içerisinde 5 adet köprü 32 km asfalt yol 60000m2 beton parke yol ve 18000m2 kaldırım yapılarak beldemizde mevcut yolların tamamında ulaşım sorunu çözülerek beldemizin modern bir görüntüye bürünmesi sağlanmıştır.

OKURCALAR BELEDİYESİ

Okurcalar Belediyesi, Alanya İlçesinin batısında planlı olarak yeni gelişmekte olan bir

beldedir. 1995 yılında Belediye teşkilatının kurulması ile birlikte 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı revizyonu yapılarak 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları yapılarak uygulamaya geçilmiş, bunlara uygun olarak 3194/18. madde uygulaması yapılarak imar planlarına uygun yaşam alanları oluşturulmuştur.Beldemizin ihtiyacı olan Atıksu ve Kanalizasyon tesisi tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir.

PAYALLAR BELEDİYESİ

Beldemizde imar planlama çalışması büyük oranda Belediye Meclisince yaptırılmış ve bitirilmiştir. Yaklaşık 200 Hektar saha tarımsal niteliği korunacak alan olduğundan planlanamamıştır. Beldenin kanalizasyon ve arıtma tesisi bulunmamaktadır. Yol ağı yeterlidir. Katı atık depolama sahası bulunmamaktadır. Türkler Kasabası Payallar Kasabası sınırındaki  geçici depolama sahası kullanılmaktadır. Beldemizde bir adet Toptancı Hal mevcuttur.

TOSMUR BELEDİYESİ

Tosmur  beldesi idari yönden Antalya İli'nin Alanya İlçesi'ne bağlı olup, Alanya'nın doğusunda D-400 Devlet Karayolu'nun Antalya-Mersin  kısmı üzerinde Alanya'dan 5 kilometre doğuda yer almaktadır.  18 nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerle belediye fiili olarak göreve başlamıştırDim Çayı Tosmur sınırlarından denize ulaşmaktadır. Belde, Bakanlar Kurulu'nun 18.04.1996 tarih ve 96/8109 sayılı kararı ile yürürlüğe giren deprem bölgeleri haritasına göre 4. derece deprem kuşağı içerisinde kalmaktadır.

TÜRKLER BELEDİYESİ

5000 ölçekli Nazım İmar Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Turizm bölgesinde kalan alanın 1/1000 lik Nazım İmar Planının çalışmaları onaylanarak yürürlüğe girmiştir.  Yeni yapılan Belediye Hizmet binası tamamlanarak hizmete açılmış, zemin katı düğün salonu olarak düzenlenmiştir. PTT santral binası tamamlanmış, 1/1000 ölçekli imar planı biten turizm bölgesinin PTT hatları yeraltına alınmıştır.

İNCEKUM  BELEDİYESİ

1999 yılında kurulan Yeşilköy Belediyesi halihazır yolların asfaltlama çalışmaları tamamlanmış, Halihazır yolların asfaltlama çalışmaları tamamlanmış,beldenin içme suyunu karşılamak amacıyla Alara çayı kenarında 3 adet sondaj kuyusu açılmış, 5000 metre belde içi kanalizasyon şebekesi tamamlanmış, 8500 metre belde içi içme suyu şebeke hattı tamamlanarak faaliyete geçirilmiş, imar planı taslak çalışmaları tamamlanmış kasabamızda 120.000 m2 piknik ve mesire yeri yapılmak üzere Orman bakanlığından orman alanı tahsisi yapılmış İncekum rekreasyon alanı yatırım belgesi alınarak ihale çalışmalarına başlanmış D-400 karayolu orta refüj peyzaj aydınlatma ve sulama çalışmaları yapılmış kısmen faaliyete geçirilmiştir.

 KÖYLERİN GENEL BİLGİLERİ

İlçemize bağlı 69 adet köy bulunmaktadır. Bunlardan 60 tanesinde içme suyu yeterlidir. Ayrıca 2007 yılında Beldibi, Taşbaşı, Uzunöz,  Gökbel Yy. köy yolları asfaltlanarak köy halkının kullanımına açılmıştır. Gümüşgöze-Türktaş-Süleymanlar bağlantı yolu stabilize kaplanmış, Demirtaş-Başköy Grup Yolu ise genişletilerek asfaslta hazır hale getirilmiştir. Söz konusu yol mevsim şartlarının elverişsiz olması sebebiyle asfaltlanamamış olup 2008 yılında asfaltlanacaktır. 2008 yılında sanat yapısı olarak Karapınar-Karaman bağlantı yoluna 3 adet menfez ihale edilerek yapımı tamamlanmıştır.

antalya-alanya6

ALANYA KÖYLERE HİZMET BİRLİĞİNİN YAPMIŞ OLDUĞU İŞ VE İŞLEMLER

BİRLİK  YATIRIMLARI

– KÖY MUHTARLIKLARINA YARDIM

Toplam %90 köy muhtarlığının ihtiyacı yerinde tesbit edilerek eksiklikleri tesbit edilmiş ve ihtiyacı olan acil yatırımları tamamlanarak toplam 250.000,00 TL yardım yapılmıştır.

– BÜZ ALIMI

Özel İdare den ayrılan ödenek doğrultusunda önceden alımı yapılan büzler yetersiz kalmıştır ve Köy muhtarlarının ihtiyaç dilekçeleri doğrultusunda 30.000'00 TL değerinde ikinci kez büz alımı yapılmıştır ve dağıtım işlemleri devam etmektedir.

– KÖY OKULLARININ TADİLATI

TARİHİ YAPISI

Alanya Kuzeyinde Toros Dağları Güneyinde Akdeniz'in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki çizgide yer aldığı için bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır. Alanya'nın ilk iskanı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Prof Dr Kılınç KÖKTEN ‘in 1957 yılında Kent merkezine 12 Km uzaklıkta yer alan Kadıini Mağarasında yaptığı araştırmalar, bölge tarihinin Üst Paleolitik (M.Ö.20,000,-17,000,) dönemine kadar uzandığını göstermektedir. Alanya'nın ilk kez ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu henüz bilinmemektedir. Kentin bilinen en eski adı Korakesium dur. Bizans döneminde ise Kalanoros ismi verilmiştir. 13, YY.' da Anadolu Selçuklu Hükümdarlarından 1, Allaaddin Keykubat'ın (1200-1237) kaleyi alması ile şehrin ismini Alaiye olarak değiştirmiştir. 1935 yılında Kenti ziyaret eden Atatürk ise Alanya adını vermiştir.

Korekesium'dan İlk kez bahseden M.Ö.4, Yüzyıl antik coğrafyacılarından Scylax'dır Bu dönemde bölge Anadolu'nun önemli bir bölümünü istila eden Perslerin egemenliği altındadır. Daha sonra ünlü antik çağ yazarı Strabon, Piri Reis, Seyyep, İbni Batuta ve Evliya çelebi bölgeyi gezen seyyahlar olup eserlerinde kentten bahsetmektedirler. Bölgenin ilk çağları ve Bizans dönemi hakkında fazla bilgimiz yoktur. M.S.7.yüzyılda arap akınları sırasında kent savunması daha da önem kazanmış, akınlara karşı korunmak amacıyla kale yapımlarına öncelik verilmiştir.Bu nedenle Alanya ve çevresindeki pek çok kale ve kilise M.S.6 ve 7. yüzyıla tarihlenmektedir.

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1. Alaaddin Keykubad, Alanya Kalesi'nde hüküm süren ve Hıristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart' ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak Kaleyi ele geçirmiştir. Hükümdar kendi adına burada bir saray yaptırmıştır. Selçuklular başkent Konya'nın yanısıra Alanya'yı ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanarak imar faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

1243'deki Moğol saldırıları 1277'de Mısır Memlüklülerin Anadolu'ya girmeleri Selçukluları yıpratmış, 1300 yılında Selçuklu Devleti parçalanmış ve bölge Karamanoğulları tarafından beş bin altın karşılığında Memlük Sultanına satılmış daha sonra 1471 yılında Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı Devleti sınırları içerisine alınmıştır.

Alanya, Tarsus ile birlikte 1571 yılında Kıbrıs eyaletine bağlanmış,1864 yılında ise, Konya vilayetinin sancağı olmuştur. 1868 yılında Antalya'ya bağlanmış, 1871 yılında bu ilin ilçesi olmuştur.

TARİHİ KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ

ALANYA KALESİ : Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan Alanya Kalesi, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerindedir. Kandeleri adıyla da bilinen Alanya yarımadasındaki yerleşim, Helenistik döneme kadar inmekle birlikte günümüze kalan tarihi dokusu 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimi sağlamak üzere 400'e yakın sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır. Surlar, planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu'nu inerek Tophane ve Tersane'yi geçip Kızılkule'de son bulacak şekilde inşa edilmiştir. Yarımadanın zirvesinde açık alan müzesi olarak değerlendirilen İçkale bulunmaktadır. Sultan Alaaddin Keykubat sarayını burada yaptırmıştır. Kalede yerleşim günümüzde de sürmektedir. Ahşap ve kagir tarihi evlerin önünde tahta tezgahlarda ipek ve pamuklu dokuma yapılmakta, değişik figürlerde su kabakları boyanmakta, küçük bahçelerde otantik yemek servisi verilmektedir. Ayrıca kaleye çıkan yol üzerinde ve limana egemen yamaçlarında restoran ve kafeteryalar vardır. Kale taşıt trafiğine açıktır. Yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte çıkılabilir.

 KIZILKULE : Kentin liman kısmına egemen olan bu sağlam kuleye adını, koyu kırmızı renkli taşlar verir Kentin sembolü olan sekizgen planlı yapı 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Sinop Kalesi'ni yapan Halepli yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani'ye yaptırılmıştır. İnşaat sırasında belli bir yükseklikten sonra taş blokları kaldırmak güç olduğu için üst kısmı pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bu nedenle Kızılkule adını almıştır. Kule duvarlarında antik çağdan kalma mermer bloklar görülmektedir. Sekizgen planlı ve her bir duvarı 12.5 metre genişliğinde olan kulenin yüksekliği 33 metre, çapı 29 metredir. İçinde zemin dahil beş kat vardır. Kulenin üstüne yüksek aralıklı ve 85 basamaklı taş merdivenle çıkılır. Kulenin tepeden aldığı güneş ışığı birinci kata kadar ulaşır.Kulenin ortasında bir sarnıç bulunur. Kule denizden gelecek saldırılara karşı limanı ve tersaneyi korumak amacıyla yapılmış ve yüzyıllar boyunca askeri amaçla kullanılmıştır. 1950'li yıllarda onarılan kule 1979 yılında ziyarete açılarak birinci katı Etnoğrafya Müzesi'ne dönüştürülmüştür.

TERSANE :Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın kenti almasından altı yıl sonra Kızılkule'nin yakınında 1227'de yapımına başlanmış ve bir yılda bitirilmiştir. Kemerli beş gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56.5 metre, derinliği 44 metredir. Tersane için seçilen yer, gün ışığından en fazla yararlanılacak şekilde planlanmıştır. Tersanenin giriş kapısındaki yazıt, Sultan Keykubat'ın armasını taşır ve rozetlerle süslüdür. Alanya Tersanesi, Selçukluların Akdeniz'deki ilk tersanesidir. Daha önce Karadeniz'de Sinop Tersanesini yaptıran Alaaddin Keykubat, Alanya Tersanesi ile "iki denizin sultanı" unvanını almıştır. Tersanenin bir yanında mescit öteki yanında muhafız odası bulunur. Gözlerden birinde de zaman içinde körlenmiş bir kuyu vardır. Denizden teknelerle yada Kızılkule'nin yanındaki surlardan yürüyerek ulaşılan Tersane'ye giriş ücretsizdir.

TOPHANE : Tersane'nin bitişiğinde denizden 10 metre yüksekliğinde bir kayaya tersaneyi korumak amacıyla yapılan Tophane vardır. 1227 yılında kesme taştan inşa edilen üç katlı ve dikdörtgen planlı yapıda aynı zamanda savaş gemileri için top döküldüğü bilinmektedir. Tersane ve Tophane'nin Kültür Bakanlığı ve Alanya Belediyesi tarafından bir Denizcilik Müzesi'ne dönüştürülmesi için çalışmalar sürmektedir.

EHMEDEK : Kale'nin kuzey yamacında Bizans döneminden kalan küçük kalenin yerine Selçuklu döneminde "orta kale" olarak yeniden inşa edilmiştir. Giriş kapısındaki kitabeden 1227 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Adını, Selçuklu döneminin inşaat ustası "Ehmedek"ten aldığı sanılmaktadır. Üçer kuleli iki bölümünden oluşan orta kale, kara saldırılarına karşı stratejik bir yerde ve aynı zamanda sultanın sarayının bulunduğu iç kaleyi de koruyacak konumdadır. Kulelerin günümüze kadar gelen duvarları Bizans döneminde kayalardan yontularak yapılmıştır. Orta kalenin içindeki üç sarnıç günümüzde de kullanılmaktadır. Kale duvarlarında Selçuklu döneminden kalma gemi resimleri vardır.

SÜLEYMANİYE CAMİSİ : Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından kentin yeniden düzenlenmesi sırasında 1231 yılında kalenin zirve kısmında, İçkale'nin hemen dışında yaptırılmıştır. Ancak sonraki yıllarda cami yıkılmış ve 16. yüzyılda Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından tekrar yaptırılmıştır. Tek minareli cami, Alaaddin, Kale yada Süleymaniye adıyla anılır. Yapı moloz taştan ve kare planlıdır. Sekizgen kasnak üzerine, kiremitli bir kubbesi vardır. Kubbenin askılık görevi üstlenen kısmına akustiği sağlamak için 15 küçük küp yerleştirilmiştir. İbadet sırasında bu özellik ortaya çıkmaktadır. Son cemaat yeri, dört ayak üzerine kiremitli üç kubbe ile örtülüdür. Kapı ve pencere kapakları Osmanlı döneminin ahşap oyma işçiliğinin güzel bir örneğidir.

BEDESTEN : Kale içinde, Süleymaniye Camisi yakınındadır. 14. ya da 15. yüzyılda Karamanoğulları döneminde çarşı veya han olarak yapıldığı sanılmaktadır. Kesme taştan dikdörtgen planlı bir yapıdır… 26 odası vardır ve 13 metre genişliğinde 35 metre uzunluğunda bir avluya sahiptir. Tarihi bina günümüzde otel, restoran ve kafeterya olarak kullanılmaktadır… Avluya açılan orta çağ dükkanları, otel odası olarak düzenlenmiştir. Bahçe kısmında, merdivenle inilen büyük bir sarnıç vardır. Bahçenin manzarası, bir yanıyla yukarıdaki kale surlarına, aşağıdaki Akdeniz'e ve kumsala bir yanıyla da Toros dağlarına hakimdir. Bedesten, işletmecisinden izin alınarak gezilebilir.

DARPHANE : Yarımadanın ucunda, uzunluğu 400 metreyi bulan sarp kayalıklardan oluşan Cilvarda burnu üzerindeki yapılardır. Halk arasında "darphane" olarak anılmasına karşın kesme taştan inşa edilmiş binalarda para basılması söz konusu değildir. 11. yüzyıldan kalma taş yapılardan biri küçük bir kilisedir, diğerlerinin ise manastır olarak kullanılma olasılığı yüksektir. Küçük kilisenin kubbesi ayakta durmaktadır. Kayaların üstünde bir de sarnıç vardır. Cilvarda burnundaki yapılar topluluğuna İç Kale'den kayalara oyulmuş basamaklarla bir yol bulunmasına karşın yol günümüzde kullanılamaz durumdadır. Denizden çıkış ise zor ve tehlikelidir. Gerek İç Kale'den seyredildiğinde gerekse denizden teknelerle burnu dönerken, etkileyici bir görüntüsü vardır.

AKBEŞE SULTAN MESCİDİ : Kale içinde, Bedesten'in batısında, Süleymaniye Camisi'nin 100 metre kadar ilerisindedir. Alaaddin Keykubat'ın Alanya Kalesi'ndeki ilk kumandanı Akşebe Sultan tarafından 1230 yılında yaptırılmıştır. Dışı kesme taş, içi ve kubbesi tuğla örülüdür. Kare planlı ve iki odadan oluşur. Odalardan biri mescit, diğeri Akşebe Sultan'ın mezarının bulunduğu türbedir. Türbede, üç mezar daha vardır. Eski kalıntılardan mescidin apsisinin çinili olduğu anlaşılmaktadır. Kitabesinde "Tanrı yerin ve göklerin gaiblerini bilir. Allah'ın mescitlerini ancak O'na ve ahiret gününe inananlar imar ederler. 1230 yılında yüce sultan Alaaddin'in günlerinde Tanrı'nın rahmetine muhtaç zayıf kulu Akbeşe yaptırdı" yazmaktadır. Mescidin birkaç metre uzağında moloz taştan kaide üzerinde tuğla gövdeli silindirik bir minaresi bulunur. Şerefe kısmında biten minarenin ilginç bir görüntüsü vardır.

ANDIZLI CAMİ : Tophane Mahallesi'ndedir. Adını hemen yanındaki andız ağacından alan cami 1277 yılında Emir Bedrüddin tarafından yaptırılmıştır. Emir Bedrüddin Camisi de denir. Selçuklu döneminin özgün mimari özelliklerini taşır. Kesme taştandır, yüksek olmayan bir minaresi vardır. Minberi, Selçuklu tahta oymacılık sanatının en güzel örneklerinden birini yansıtır. Camiye, Kızılkule'nin yanından aşağı kapı yoluyla gidilir.

SİTTİ ZEYNEP TÜRBESİ : Kale'ye çıkan yol üzerinde, büyük bir kayanın üzerindedir. Selçuklu ya da Osmanlı döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Yapı, kare planlı ve kubbeli iki odadan ibarettir. Odalardan birinde uzunca bir sanduka vardır; diğer oda boştur. Evliya Çelebi, binanın Bektaşi tekkesi olduğunu yazar. Sitti Zeynep hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı vakıf defterlerinde türbeye ait vakfın adı "Sitti Zeynep bin't Zeynülabidin" olarak geçmektedir. Türbede mezarı bulunan kişinin bir eren olduğu sanılmaktadır. Türbenin bulunduğu kayanın içine antik çağda ikişer metre uzunluğunda üç lahit oyulmuştur. Antik mezarlar, bir dönem su deposu olarak kullanılmıştır.

HIDRELLEZ KİLİSESİ : Alanya merkezine 10 kilometre uzakta Hacı Mehmetli Köyü sınırları içinde Hıdır İlyas mevkiindedir. Akdeniz'e gören bir yamaç üzerine 19. yüzyıl başında kurulduğu sanılan kilise, günümüzde de Hıristiyan ve Müslüman ziyaretçiler tarafından ibadet amacıyla kullanılmaktadır. Çatısı kagir, duvarları taş ve küçük bir apsisi olan kilise dikdörtgen planlıdır. Kilisenin içinde ahşap süslemeli bir ara kat vardır. Duvarlardaki freskolar bozulmuştur. Kilisenin 1873 yılında onarım gördüğü kitabesinden anlaşılmaktadır. Alanya Müzesi'nde sergilenen kitabe, Grek abecesi ile Türkçe (Karamanlıca) yazılmıştır. Kilise, Alanya'da yaşayan ve Türkçe konuşan Ortodoksların 1924 yılındaki mübadelede Yunanistan'a gitmeleriyle kapanmıştır. Yanında su kaynağı bulunan Hıdrellez Kilisesi'nin bir adı da Agios Georgios Kilisesi'dir. Kilisenin benzerlerine Antalya Kaleiçi'nde de rastlanmaktadır. Ören yerine giriş ücretsizdir.

ŞARAPSA HANI : Alanya'nın 13 kilometre batısında şehirlerarası karayolu üzerinde 13. yüzyıldan kalma bir yapıdır. 1236-1246 yılları arasında Selçuklu Sultanı olan Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından tarihi ipek yolu üzerinde kervansaray olarak yaptırılmıştır. Bir dönüme yakın araziye inşa edilen yapının duvarları iri kesme taşlarla örülüdür. Orta çağın önemli konaklama merkezlerinden bir olan kervansaray günümüzde eğlence merkezi olarak kullanılmaktadır.

ALARA KALESİ : Alara Kalesi, Alanya'nın 37 kilometre batısında, denizden 9 kilometre içeride Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1232 yılında yaptırılmıştır. İpekyolu üzerindeki kalenin işlevi, Alara Çayı kenarındaki handa mola veren kervanların güvenliğini sağlamaktır. Kale 200 metreden 500 metreye kadar çıkan sarp bir tepe üzerinde kurulmuştur. Görkemli bir görüntüsü vardır. Dış ve iç kale olarak iki kısımdır. 120 basamaklı karanlık bir dehlizden kalenin içine girilir. Ören yeri olarak düzenlenerek ziyarete açılmadığı için yaban otları ve yıkıntılara dikkat etmek gerekir. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller yapılmıştır. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları, cami ve hamam vardır. Surları ve patikaları izleyerek Alara Kalesi'nin zirvesine çıkmak isteyenlerin en az bir saatlik tırmanışı göze almaları ve buna göre donanımlı olmaları gerekir. Zirvedeki manzara ise yorgunluğa değecektir.

ALARAHAN : Alara Kalesi'ne 800 metre uzakta bir düzlükte ve Alara Çayı kıyısındadır. Tümüyle kesme iri taşlarla 2 bin metrekare üzerine kervansaray olarak inşa edilmiştir. 1231 yılında yapılan han birkaç yıl önce onarılmış ve bugün restoran ve alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Kervansarayın nöbetçi kulübesi günümüzde de özelliğini korumaktadır. Kervansarayın ikinci kapısı, yolcuların kalacağı mekanlara açılır. Uzun bir koridorun iki yanında odacıklar bulunur. Kervansarayın içinde çeşme, mescit ve hamam vardır. Yapının onarımı sırasında ortaya çıkan taş ustaların imzaları da dikkat çekicidir. Alaaddin Keykubat, Alanya'daki kitabelerde kendisini "Kara ve iki denizin sultanı, Arap ve Acem ülkesinin sahibi" olarak nitelerken, Alarahan'daki kitabesinde "Rum, Şam, Ermeni ve Frenk memleketlerinin fatihi" unvanını da almıştır. Alarahan'a giriş ücretlidir. Handaki restoranın yanı sıra Alara Çayı'nın kenarındaki küçük kır lokantalarında da yemek yenilebilir ve servis yapılıncaya kadar çayda yüzülebilir.

KARGI HAN : Alanya'nın batısında, Kargı çayının kuzeyindedir. Hanın kitabesi olmadığı için yapım yılı hakkında bilgi yoktur. 46 metre eninde, 50 metre boyunda taş yapıdır. Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Akdeniz ile İç Anadolu'yu bağlayan yol üzerinde, Kesikbel mevkiinde kervansaray olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Odalarının hepsinin tavanında hava bacaları bulunmaktadır ve odalar orta avlunun etrafında sıralanmıştır. Kapının karşısında taştan oyulmuş sabit hayvan yemlikleri bulunur. Yapı harap durumdadır.

MAĞARALAR

DENİZ MAĞARALARI : Alanya yarımadasının güney ve batısında yer alan, haklarında çeşitli rivayetler bulunan, tabii ve jeolojik güzelliklere sahip Korsanlar, Aşıklar ve Fosforlu mağara isimlerindeki üç mağaradan oluşmaktadır.

Korsanlar Mağarası : Alanya limanından yarımadanın güneyine doğru gidilirken karşılaşılan ilk mağaradır. Deniz motoruyla 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindeki bir girişten içine girilebilen mağara kuzeye doğru genişlemektedir. Eskiden içinde kaleye kadar giden gizli bir yol olduğu söylenen mağarada deniz içindeki kayaların renkli taşları ilginç görüntüler oluşturmaktadır.

Aşıklar Mağarası : 75 metre uzunluğundaki çift girişli bu mağarada zamanında esir kızların ve ganimetlerin saklandıkları söylenmektedir.

Fosforlu Mağara : Damlataş Mağarası tarafındaki üçüncü mağaradır. Küçük bir kayıkla içine girilebilen bu mağara, yapı ve görüntü itibariyle jeolojik değeri olan ilginç bir tabii güzelliktir. Geceleri içi çok aydınlık olan mağaranın fosfor parıltıları gündüzleri de fark edilmektedir.

KARA MAĞARALARI

Alanya'da tabii güzelliklere sahip kara mağaraları da mevcuttur. Bunlar-dan önemlileri Damlataş, Hasbahçe, Kadı İni (Çatak) ve Gavur İni (Dim) mağaralarıdır .

Damlataş Mağarası : 1948 yılında iskele inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tesbit edilen bugünkü yerinde dinamit ateşlemesi sonucu ortaya çıkan mağarada ilk araştırma Alanya Turizmine unutulmaz hizmetler veren merhum Galip Dere tarafından yapılmıştır. Giriş kısmında 50 metre uzunluğunda geçit bulunan 14 metre çap ve 15 metre yüksekliğinde bir mağaradır. Silindir şeklinde bir boşluğa sahip olan mağara 15000 senede oluşan dikit ve sarkıtlara sahiptir. Birinci zamanda, permiyen devrine ait azı kristalize kalkerdir. Sarkıtlardan damlayan su damlaları nedeniyle Damlataş adını almıştır. % 95 rutubet, 22 derece değişmeyen ısı, 760 mm. sabit basınç, % 20,5 Oksijen bulunduğu tespit edilen mağaranın astım hastalığı-na da iyi geldiği tesbit edildiğinden şifa ve turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sağlık konusundaki özel yeri nedeni ile mağaralar içinde özel bir avantaja sahiptir.

Hasbahçe Mağarası : Hasbahçe mahallesi inişdibi mevkinde Alanya'ya 4 km. mesafede bulunmaktadır. Damlataş mağarasından 4-5 kat daha büyük olan mağaranın oluşumu hakkında bilimsel anlamda bir çalışma yapılmamıştır.

Gavur İni (Dim) Mağarası olarak tanınan mağara ilçe merkezinin 12 Km. doğusunda bulunan Cebel-i Reis Dağının Alanya yamacındadır. Mağaranın batıya bakan büyük bir ağzı vardır. İçinde dikit ve sarkıtların yanında dip kısmında bir gölü mevcuttur. Yapısı hakkında bir çalışma yapılmamıştır.

Kadı İni Mağarası : İlçe merkezine 15 Km. kuzeydoğu istikametinde Çatak mevkiinde bulunan Çatak veya Kadıini Mağarası, Damlataş mağarasından 3 kat büyüklükte dikit ve sarkıtlardan oluşan bir mağaradır. Yapısı hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

ANTİK KENTLER

Alanya'nın doğu batı ekseninde birçok antik kent kalıntısı vardır. Bir kısmı kıyıda, bir kısmı sarp yamaçlarda kurulmuş kentler Pamfilya ile Kilikya bölgesi kentleridir. Kalıntılar, bölgelerin karakteristik özelliklerini yansıtır. Alanya Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen taştan yontulmuş kül kutuları Kilikya bölgesinin ölü gömme kültürünü yansıtır. Ören yeri olarak koruma altında tutulan ve bazılarında kazı çalışmaları devam eden antik kentlere giriş ücretsizdir.

COLYBRASSUS : Alanya'nın 30 kilometre kadar kuzeybatısında ve Toroslar'da Roma döneminden kalma bir kenttir. Çevreye dağılmış durumdaki çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekle birlikte ayrıntılar henüz gün ışığına çıkmamıştır. Kaya mezarın cephesi anıtsal bir görüntüdedir. Tek mekandan oluşan mezar odasına 18 basamaklı bir merdivenle çıkılır ve girişin üstü basık kemer şeklinde yontularak içi Medusa başı ile süslenmiştir. Antik kentin bir adı da Ayasofya'dır.

HAMAXIA : Alanya'ya 12 kilometre uzaktadır. Kentin, Roma öncesi yerleşime açıldığı sanılmaktadır. Hellenistik dönemin özelliklerini taşıyan kentin önemli kalıntıları arasında önünde havuzu ile antik bir çeşme vardır. Yarım daire planlı, oturma sıraları halen ayakta duran ve yazıtlarla donatılmış geniş bir eksedra, dini yapı kompeksi ve nekropol kentin öteki kalıntıları arasında sayılabilir. Kentte bulunan yazıtlardan birinde haberci tanrı Hermes'in sembolü Kaduceus'un işlenmiş olması, Hermes adına bir tapınağın varlığının göstermektedir. Kent, İsa'dan sonra 2. ve . yüzyıllarda Korakesion'a (Alanya) bağlı olarak varlığını sürdüren küçük yerleşimdir.

SYEDRA : Alanya'nın 20 kilometre doğusundadır. Alanya Müzesi'nin yaptığı kazı çalışmaları sonunda kent tarihinin İsa'dan önce 7. yüzyıla kadar uzandığı sanılmaktadır. Varlığını 13. yüzyıla kadar sürdüren kente, halen ayakta olan anıtsal kapıdan girilmektedir. Kentin çevresi surlarla çevrilidir. Doğal su kaynaklarından beslenen ve içi sıvalı su sarnıçları antik çağdan günümüze kalan yapılar arasındadır. Sportif oyun ve yarışmalarla ilgili bilgiler içeren çok sayıda yazıt kalıntısından kentin antik çağın bölgedeki önemli spor merkezlerinden biri olduğunu göstermektedir. Kentin öteki mekanları arasında tapınak, tiyatro, akropol, nekropol, agora ve konut kalıntıları sayılabilir. Roma İmparatoru Septimus Severus'un İsa'dan sonra 194 yılında kente gönderdiği teşekkür mektubundan hazırlanan yazıt Alanya Müzesi'nde sergilenmektedir. İmparator, kente saldıran haydutlar ve dinsizlere karşı direnen Syedra halkını kutlamaktadır.

LAERTES : Alanya'nın 25 kilometre doğusunda Toroslar'da bir vadi ağzında yükselen yamacın eteğinde kuruludur. Kent, antik çağda Dağlık Kilikya olarak bilinen bölgenin içindedir. İç kesimde olmasına karşın kentin limanı da vardır. Laertes'te bulunan İsa'dan önce 7. yüzyıla ait ve üç yanı Fenike dilindeki yazıt, Alanya Müzesi'nde sergilenmektedir. Kentten günümüze kalan ve Roma dönemine ait kalıntılar arasında gözetleme kuleleri, halkın agorada sohbet için kullandığı yarım daire biçiminde oturma birimi, İmparatorlar caddesi, odeon veya tiyatro; Zeus, Apollon ve Sezar adına yapılmış tapınaklar, agora, hamam ve nekropol sayılabilir. Kent İsa'dan sonra 1. yüzyıldan 3. yüzyıla kadar en parlak dönemini yaşamıştır. Kazılar sırasında bulunan ve Alanya Müzesi'nde sergilenen bir askere ait diploma, geçmişteki yaşama ışık tutacak niteliktedir. İsa'dan sonra 138 yılına ait Pamfilya Valisi'nin adının geçtiği belgede Suriyeli bir asker 25 yıllık şerefli hizmetlerinden sonra terhis edilmekte ve kendisine Roma vatandaşlığı ile Pamfilyalı bir kadınla evlenme hakkı verilmektedir.

MÜZELER

Alanya'da dört müze vardır. Bunlar Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, İçkale Müzesi ve Atatürk Evi Müzesi'dir. Tüm müzeler, Alanya Müze Müdürlüğü'ne bağlıdır ve ücretle gezilir. Öğle tatili dışında müzeler haftanın her günü ziyarete açıktır. Alanya'nın en değerli eseri Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Herakles heykelidir. Limandaki Kızılkule, Etnografya Müzesi olarak düzenlenmiştir. Alaaddin Keykubat'ın 13. yüzyılda kenti yeniden kurarken kalenin zirvesinde sarayını yaptırdığı İçkale müze olarak ziyaret edilmektedir.

ARKEOLOJİ MÜZESİ : Alanya Arkeoloji Müzesi, Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden getirilen Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerle 1967 yılında açılmıştır. Sonraki yıllarda, bölgedeki kazı çalışmalarından çıkan eserlerle müze genişlemiş ve zenginleşmiştir. Müzenin arkeoloji ve etnografya bölümleri vardır. Arkeoloji bölümünde Alanya çevresinde bulunarak sergilenen en eski tarihli eser, İsa'dan önce 625 yılına ait Fenike dilinde bir taş yazıttır. Müzenin en önemli eseri ise mitolojide dramatik bir öyküsü olan Herakles'in heykelidir. İsa'dan sonra 2. yüzyıla tarihlenen bronz döküm Herakles heykeli ayrı bir salonda sergilenmektedir. Alanya Arkeoloji Müzesi'nde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans dönemine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntularla zengin bir kül kutuları ve sikke koleksiyonu vardır. Yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Türk-İslam eserleri bulunmaktadır. Etnografya bölümünde Alanya çevresinden derlenen ve bölgenin folklorik özelliklerini yansıtan, yörük kilimleri, alaçuvallar, heybeler, giysiler, işleme örnekleri, silahlar, günlük kullanım kapları, takılar, el yazmaları ve yazı takımları gibi objeler ile eski bir Alanya evine ait günlük oda sergilenmektedir. Ayrıca, müze bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler vardır. Haftanın her günü açık olan müzeye giriş ücretlidir.

ETNOGRAFYA MÜZESİ : Limanda 13. yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseri olan Kızılkule aynı zamanda Etnografya Müzesi'dir. Beş katlı kulenin giriş ve birinci katı müze olarak düzenlenmiştir. Müzede Alanya yöresine özgü halı, kilim, giysi, mutfak gereçleri, silahlar, tartı aletleri, aydınlatma aletleri, dokuma tezgahları ile Toroslar'daki yörük Türkmen kültürünü yansıtan çadır gibi etnografya eserleri sergilenmektedir. Tarihi yapıda zaman zaman resim sergisi, klasik müzik konseri gibi kültür ve sanat etkinlikleri de yapılmaktadır. Kulenin en üst katından kentin doğu yakasının panoramik manzarası ile tarihi yarımadanın yerleşim dokusu seyredilmektedir. Ayrıca kuleden surlara geçiş yapılabilmekte ve tarihi dokunun içinde yürünebilmektedir. Kızılkule'ye giriş ücretlidir.

İÇKALE MÜZESİ : Akdeniz'e uzanan yarımadanın zirvesinde ve tarihi kalenin içindedir. Uzun yıllardır sürdürülen kazı çalışmaları ile Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın görkemli sarayının varlığı belirlenmiştir. Kazı çalışmaları devam etmektedir. İçkale'deki saray kalıntısının hemen karşısında Bizans dönemine ait küçük bir kilise bulunur. Aya Yorgi ya da Hagios Georgios kilesinin 6. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Yonca planlı kilise, İçkale'de Selçuklu dönemine ait olmayan tek yapıdır ve Selçuklu'nun farklı dinlere gösterdiği hoşgörünün bir kanıtı olarak günümüze kadar gelmiştir. Kilisenin iç duvarlarında seyrek de olsa fresk izlerine rastlanmaktadır. İçkale'de Seyirlik denen kısımdan, yukarıda Toroslar ve aşağıda Alanya'nın batı kıyısı seyredilir. İçkale'nde bir uçurumun üstündeki sarnıç, Adam Atacağı olarak anılır. Efsaneye göre, ölüm cezasına çarptırılanların buradan denize üç taş atmasına izin verilir, taş yamaca takılmadan denize ulaşırsa cezası affedilir, aksi halde suçlu bir çuvala konularak uçurumdan aşağıya atılırmış. 15 metre derinlikteki sarnıcın da zindan olduğu söylenir. İçkale'deki mekanlardan birinde düzenlenen salonda resim sergileri açılmaktadır. İçkale'ye giriş ücretlidir.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ : Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 Şubat 1935'te Alanya'ya yaptığı ziyaret sırasında bir süre kaldığı evdir. Ev, sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür Bakanlığı'na bağışlanarak 1987 yılında müze haline getirilmiştir. 19. yüzyıl Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan bahçe içinde üç katlı binanın giriş katında Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalılara gönderdiği telgraf ve diğer tarihi belgeler sergilenmektedir. Üst katın odaları ise geleneksel bir Alanya evinin etnografik eşyalarıyla donatılmıştır. Kent merkezindeki Atatürk Evi Müzesi'ne giriş ücretlidir.

Bu yatırım sayesinde 8 tane köy okulunun büyük tadilat işlemleri tamamlanmış ve toplam 150.000,00 TL harcanarak köy öğrencilerinin 2007-2008 eğitim – öğretim sezonuna daha sağlıklı bir ortamda girmesi sağlanmıştır.

COĞRAFİ YAPISI

Alanya, Antalya İli sınırları içerisinde şehir merkezine 135 Km. mesafede Akdeniz kıyısında yer almakta ve 36°30'07" ve 36°36'31" kuzey enlemleri ile 31°38'40" ve 32°32'02" doğu boylamları arasında 175.658 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Alanya'nın kuzeyinde Torosların uzantısı olan dağlık ve platoluk kısmında bulunan yayla kesiminin denizden yüksekliği 1000 metre civarındadır. Güneyde etrafı 6500 metre uzunluğunda surlarla kaplı Alanya yarımadası yer almaktadır. Yarımada ovalarla Toroslardan ayrılmıştır. Denizden kuzey yönüne geçit vermeyen Toroslardan İç Anadolu'ya Koçdovat Gediği, Kuşyuvası, Yelköprü, Dim ve Alara çaylarından adlarını alan Dim ve Alara vadilerinden geçmek mümkündür. İç anadolu ile bağlantısının güç olması ve kıyıdan çok dik bir profille yükselen Alanya yarımadasının doğusunda tabii bir limana sahip olması zaman içinde bölgede deniz ulaşımının gelişmesine neden olmuştur. Yerleşim tarihinin çok eski çağlara kadar uzandığı bu bölgenin korunmasının da kolay olması nedeni ile zaman içinde korsanlar tarafından bir yerleşim alanı olarak tercih edilmiştir. Alanya'nın tabii bir liman olması özelliğini çok iyi değerlendiren Alaaddin Keykubat buraya bir tersane ve limanı korumak için Kızıl Kule'yi inşaa ettirmiştir. Günümüzde de bu liman güzelliğini ve önemini aynen koruyarak turizme hizmet vermektedir. Gerek karayolu, gerekse hava yolu ile Ulusal ve Uluslararası merkezlerden Alanya'ya ulaşım genellikle Antalya üzerinden karayolu ile sağlanmaktadır. 1990 yılı sayım sonuçlarına göre 52.460 kişi olan Alanya'nın şehir merkezi nüfusu 2000 yılında 88.346 kişiye ulaşmıştır. İlçenin kış aylarında 140.000 civarında olan nüfusu yaz aylarında artan iş hacmi ve turizm nedeni ile 400.000 kişiye ulaşmaktadır. İlçenin Akdeniz kıyısında oluşu, doğal ve tarihi zenginlikleri, sekiz aya varan yaz sezonu ve 60 kilometreyi bulan kumsal ve sahil şeridi ile Türk Turizminin odak noktalarından birisi olmuştur.TOPOGRAFİK YAPIAntalya körfezinin doğusunda bulunan düzgün kıyı şeridinin bozulduğu yerlerden biri olan denizden 212 metre yüksekliğindeki Kandeleri (Alanya) yarımadasının yapısı permo kristalin kalkerlerden meydana gelmiştir. Bu yükseltiden ovaya doğru inerken kristalin kalkerlerle şistler arasında bulunan kırıklar, genç tektonik hareketlerin izleridir. Tektonik hareketlerin sonucu oluşan çöküntü taşınan alüvyonlarla kaplanarak ovayı oluşturmuştur. Şehrin kuzey tarafında Torosların kıvrım dağ yapısına sahip kesiminin devamı olan Alanya masifine ait permo karbon kristalin kalkerleri kıyıdan içerilere 1,5-2 Km. derinlemesine adeta bir yay çizerler. Alanya'nın bu kıyı ovası doğuda Obaçayı vadisinde genişleyerek son bulur. Obaçayı vadisinin doğu kesiminde 20-30 metre eşikle geçilen Dim çayı vadisi bulunur.          Güneyden Akdeniz'e açık olan bölgenin kuzeyi ormanlarla çevrilidir. Antalya yeraltı zenginlikleri açısından büyük önem taşımaktadır. Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) tarafından Alanya'da tespit edilen ama işletilmeyen en önemli maden yatakları Alüminyum (Boksit), Barit, Fosfat, Kuvarsit ve Zımparadır .

DAĞLAR VE AKARSULAR

Alanya'nın kuzeyi Torosların bir parçası olan Geyik ve Akçalı Dağlarının birleştiği yükseklikleri 1000 metreyi aşan tepe ve platolardan oluşan kıyı silsileleri ile çevrilidir. Burada yerli halk tarafından yayla olarak yazları yaşanan yerler mevcuttur. Dağların alçak kısımlarında kıyı boyunca uzanan ovalar meydana gelmiştir. Alanya yarımadası böyle bir ovayla toroslardan ayrılmıştır.  Alanya irili ufaklı rejimleri düzensiz olan bir çok akarsuya sahiptir. Akarsuların debileri mevsimlere göre farklılıklar gösterir. Yazların sıcak ve kurak geçmesi yüzünden akarsuların debileri yaz sonlarına doğru azalmaktadır, hatta bazıları kurumaktadır. Sonbaharda yağmurların başlamasıyla birlikte su seviyesi gittikçe yükselir. İlkbaharda Toroslardaki karların erimesiyle son hadlerini bulur. Kaynakları toroslar olan dere ve çaylar denize inerken arazinin fazla eğimi nedeni ile hızlı akarken sel tahribi yaparak erozyon olayını kuvvetlendirmektedir. Az veya çok sulama amacıyla kullanılan bu akarsuların en önemlileri Alara Çayı, Kargı Çayı, Serapsu Çayı, Oba Çayı ve Dim Çayıdır. Alara Çayı; Manavgat ile Alanya ilçeleri arasındaki sınırı çizmektedir. Dim çayında bulunan küçük regülatör tesisi mesire yeri olarak da kullanılmaktadır. Dim Çayı üzerinde halen proje aşamasında olan Dim Barajı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Alanya'nın toplam yüzölçümü 175.678 hektardır. Bunun % 16,45 i olan 28.880 hektarını tarım, % 6,26'ı olan 9.860 hektarını çayır ve mera, % 65,48'i olan 115.013 hektarını fundalık ve orman, % 0,10 olan 185 hektarını su yüzeyi, % 11,70'i oluşturan 20.560 hektarını da tarım dışı alanlar ve meskun sahalar oluşturmaktadır. İklimi ve konumu ile Akdeniz bölgesinin en verimli topraklarına sahip bir yöresidir. Bu nedenle de yetişen bitki türleri çeşitlilik göstermektedir. Akdeniz bölgesinin en fazla orman zenginliği Antalya ili sınırları içindedir. Antalya'nın ilçesi durumunda olan Alanya orman yönüyle zengin bir yöredir. Alanya'da bulunan ormanlar ülke ormanlarının % 0,5'ini oluşturmaktadır.  Bu oranın arttırılması için ortalama yılda 750 hektarlık alan ağaçlandırılmaktadır. Dağların bazı kısımları tipik Akdeniz orman bitkisi olan Makilerle kaplıdır. Dağların yüksek kesimlerinde karaçam ve sedir ormanları, sahil kesimlerinde ise kızılçam ormanları mevcuttur. Hatta İncekum gibi bazı bölgelerde denizle orman alanları iç içe girmektedir. Genel olarak kızılçam, karaçam, sedir, meşe, köknar, ardıç, çınar ve kızılağaç bulunan orman alanlarında kavak, ıhlamur, kestane, fındık gibi orman ürünleri ile de karşılaşılmaktadır. Alanya'da tabii bitki örtüsünün dışında zirai çalışmalarla oluşmuş bitki örtüsü de mevcuttur. Sahil kesiminde Narenciye bahçeleri ve muz plantasyonları yöreye canlı bir yeşillik kazandırırken yöre için iyi bir tarım ürünü olan Avokado ve Kivi gibi ağaç türleri artmaktadır. Dağlık ve platoluk kesimde soğuğa dayanıklı Elma, Armut ve Ayva gibi meyve türleri yetiştirilmektedir. Yıllar önce bataklık arazileri ıslah etmek için getirilen Okaliptüs Ağaçları görevlerini tamamladıktan sonra bir süs bitkisi olarak yol kenarlarını süslemiştir. Alanya yöresinde her türlü doğal şartlarda kendine has bitki örtüsünün yetişeceği bir köşe bulmak mümkündür. Bu da doğanın Alanya'yı tarım ve turizm cenneti yapan bir lütfüdür.

İKLİMİ

Alanya'da yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen tipik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Kışların çoğu zaman yaz gibi geçtiği bu yörede; yaz sıcağının etkisi öğleden sonra denizden karaya doğru esen meltem rüzgarıyla azalmaktadır. Alanya Yarımadası ile Toros dağları arasında oluşan boğaz bir hava akımı yaratarak yaz sıcaklığını düzenleyen olumlu bir etken olmaktadır. Turizm sektörüne hayat veren etkenler tabii güzellikler ve iklimdir. Tabii güzellikleri ve tarihi değerlerinin yanında olumlu iklimiyle tam bir turizm cenneti olan yörede güneşleme süreleri, deniz suyu ve hava sıcaklıkları gibi iklim özelliklerinin aylara göre dağılımının bilinmesi büyük önem taşır. Turistler; yaşadıkları yer ile seyahat ettikleri yer arasındaki iklim farklılıklarından etkilenir, rahatsızlık duyarlar. Hatta bu fark hastalıklara yol açar. İklim olayı turistik mahallin çekiciliği üzerinde etkili olmakta ve turizm çeşitlerinde iklimin farklı türleri tercih edilmektedir. Dinlenme turizmi için güneşleme süresi uzun, az yağışlı ılıman iklim tercih edilirken kış turizmi için soğuk hava ve yeteri kadar yağış tercih edilmektedir. Bir turistik yöre kendi özelliklerine uygun iklim şartları açısından istikrarlı değerlere sahip olduğu taktirde cazibesi artmakta turistlerin iklimi istikrarlı yerleri daha çok tercih ettiği görülmektedir.  Tablolarda detaylı olarak verilen iklim özelliklerinden de anlaşılacağı gibi tabiatın nimetlerinden fazlaca nasibini alan Alanya'da deniz suyu sıcaklığının yüksek olması ve güneşleme süresinin uzun olması nedeniyle kışın kuzey ülkelerinden gelen turistler güneşli günlerde denize girip güneşlenebilmektedir. Alanya'da yapılan meteorolojik ölçümlere göre uzun yıllar sıcaklık ortalaması 20.0 derece iken, deniz sıcaklığı ortalaması 22,1 derecedir.

İLÇENİN SAĞLIK DURUMU

Alanya'da sağlık hizmetlerini yataklı tedavi kurumları  ve 1. basamak sağlık kuruluşları (Sağlık Ocakları, Verem Savaş Dispanseri, AÇS ve AP Merkezi, 112 Acil Yardım İstasyonları) olarak 2 gruba ayırabiliriz.

Alanya'da her türlü ameliyatların rahatlıkla yapılabildiği tam teşekküllü 300 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi, 120 yatak kapasiteli Başkent Üniversitesi Araştırma Hastanesi, 73 yataklı Özel Can Hastanesi, 90 yataklı Özel Hayat Hastanesi olmak üzere toplam 4 hastane ve  12yataklı Şifa Tıp Merkezi olmak üzere toplam 1 adet tıp merkezi bulunmakta olup , toplamda 5 yataklı tedavi kurumunda 595 yatak kapasitesi bulunmaktadır.

Yataklı Tedavi Kurumları 2007 Yılı İstatistikleri

Alanya'da 4 adet merkez sağlık ocağı, Avsallar, Cikcilli, Çıplaklı, Demirtaş, Konaklı, Emişbeleni, Güzelbağ, Kestel, Mahmutlar, Obaköy, Okurcalar, Payallar, Türkler, İncekum, Kargıcak, Sapadere ve Yeşilöz olmak üzere toplam 21 Sağlık Ocağı, Alanya AÇS ve Aile Planlaması Merkezi, Verem Savaşı Dispanseri  ve 3 adet 112 acil yardım ve kurtarma istasyonu olmak üzere toplam 26 birinci basamak  sağlık kuruluşu bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet Halk Sağlığı Laboratuarı hizmet vermektedir.

Alanya'da 1. basamak sağlık kuruluşlarında toplam 51 doktor, 33 hemşire, 36 sağlık memuru ve teknisyen (toplum sağlık memuru, çevre sağlık teknisyeni, laborant, röntgen teknisyeni, acil tıp teknisyeni) , 76 ebe, 95 diğer personel olmak üzere toplam 254 Kişi ile hizmet vermektedir. Bu sağlık kuruluşlarında 2007 yılı içinde toplam  481.814 kişiye poliklinik hizmeti verilmiştir.

Alanya'da bulunan hastanelerde 2007 yılında 13 yardımcı doçent, 158 uzman, 31 pratisyen hekim, 17 diş hekimi, 4 eczacı, 8 biyolog, 144 teknisyen, 35 ebe, 230 hemşire, 4 idari personel, 468 adet hizmetli ve diğer kadrolar olmak üzere toplam  936 kişi hizmet vermektedir.

Avsallar Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 517 19 41

Başkent Üniversitesi Hastanesi

Telefon: +90 0242 511 25 11

Çıplaklı Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 538 91 62

Demirtaş Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 516 10 43

Emişbeleni Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 545 32 17

Konaklı Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 565 13 61

Mahmutlar Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 528 33 99

Merkez 2 Nolu Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 512 22 74

Merkez Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 513 56 29

Mother and Child Health Center

Telefon: +90 0242 513 13 99

Obaköy Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 538 82 68

Okucalar Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 527 41 95

Özel alanya Polikliniği

Telefon: +90 0242 512 77 52

Özel Bilim Medikal

Telefon: +90 0242 514 11 11

Özel Hayat Hastanesi

Telefon: +90 0242 512 42 51-513 80 14-512 14 55 Fax: 513 80 14

Payallar Sağlık Ocağı

Telefon: +90 0242 545 32 03

Özel Can Hastanesi

Telefon: +90 0242 512 35 65-513 44 38/39/40 Fax: 513 73 98

SSK Dispanseri

Telefon: +90 0242 513 21 41   

TURİZM

İlçemizde 2006 yıl sonu itibariyle Turizm Bakanlığından Belgeli 251 adet tesis,  37.200 oda, 78.886 yatak kapasitesi, Belediyeden belgeli 385 adet tesis, 20.187 adet oda, 55.690 yatak sayısı olmak üzere toplam 636 adet tesis, 57.387 oda, 134.576 adet yatak mevcuttur.

Sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile Alanya uzun 1960 yıllardan sonra turizmde dikkat çekmeye başlamıştır. O yıllarda kitle turizme henüz geçilememiş bireysel seyahat eden turistlerin uğrak yerlerinden birisi haline gelmiştir. 1970'li yıllara kadar şehrin doğu ve batı sahillerinde olmak üzere birkaç turistik motel ve 1000'i geçmeyen turistik yatağı bulunmaktaydı. 1970 li yılların ortalarından sonra yerli turizmde de bir canlanma yaşanmıştır.

Bu canlanma ilçede ev pansiyonculuğunun gelişmesine yol açmıştır. Şehirde yaşayan yerli halk oluşan talep nedeni ile kendi oturdukları dairelerde dahil olmak üzere yaz aylarında ev pansiyonculuna yönelmişlerdir. Türkiye de 1980 li yıllarda başlayan yapısal değişiklikler ve ekonomi politikaları sonucu ve özellikle 1983 yılından sonra her alanda olduğu gibi turizm alanında da önemli gelişmeler yaşanmıştır. 1983 yılından sonra getirilen turizm teşvikleri ve serbest piyasa ekonomisine geçiş ile birlikte artan turist hareketi karşısında turizm yatırımları da büyük bir hız kazanmıştır. Yine o yıllarda başlayan kitle turizm hareketleri bölgedeki canlılığı büyük ölçüde arttırmıştır.  Alanya bu yönü ile Türkiye nin kitle turizmine ilk başlama noktası olmuştur.

Turizm yatırımlarında büyük oranda teşviklerden yaralanılsa da bölgemizdeki yatırımlardaki öz kaynak oranı diğer bölgelerin kat kat üzerindedir. Ayrıca Alanya da diğer yörelerde olduğu gibi devlet arazileri değil tamamen şahıs arazileri üzerine yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Yine o yıllarda turizm mimarisi, ekolojik değerler, gelişmekte olan turizmin dinamikleri net olarak kavranamadığı için tesislerdeki estetik, fonksiyonalite ve çevre gibi hususlar dikkate alınamamıştır. Oysa Alanya'dan sonra gelişen Side, Kemer ve Belek gibi bölgeler yukarıda sözünü ettiğimiz konularda avantajlı bir durum kazanmışlardır. Her şeyden önce bu bölgelerdeki arazinin çok büyük bir bölümü devlet tahsisli olması nedeniyle hem belli bir kontrol sağlanmış hem de büyük ölçekli tesisler devreye girmiştir. Çevre, estetik ön plana alınmış,  gelişen turizm mimarisi ve yeni malzemelerin de kullanımıyla ortaya tüm dünya turizm ülkeleriyle rekabet edecek bölge ve tesisler çıkmıştır. Körfez krizi ile başlayan ve terör yıllarıyla devam eden o zor yıllarda  diğer bölgelerimizde yaşanan zorluklar ve indirilen fiyatlar  Alanya'yı da etkilemiş ve Side, Kemer, Belek gibi merkezlerle rekabette geri kalmıştır.  Bu nedenle 1990 yıllara kadar çok hızlı bir gelişme gösteren Alanya ve Türk turizmi bu yıllardan sonra büyük bir kriz ile karşı karşıya kalmıştır.

Yukarıda genel çerçevesini sunduğumuz durum Alanya'lı turizmcilerin sektörü sorgulamalarına yol açmış turizmde yaşanan ancak  yoğunluk nedeni ile su yüzüne çıkmayan sorunların tek tek ele alınması sonucunu doğurmuştur. Alanya bu gün ulaştığı turizm kapasitesi ile ülkemizin İstanbul dan sonra en fazla turistik tesis ve yatağa sahip merkezi durumunda olup. Türkiye Turizm gelirlerinin yaklaşık % 10 luk bir kısmını tek başına sağlamaktadır.

Antalya özellikle yaz turizmine hizmet veren bir şehrimizdir. Sezon genel olarak Mart-Nisan aylarında başlamakta ve Kasım ayı sonuna kadar uzamaktadır. Alanya'ya gelen yabancı turist sayısı da buna bağlı olarak değişmektedir. Son yıllarda Noel veya Paskalya tatiline gelen turist sayısında da bir artış yaşanmaktadır. Alanya'da yerli turistlerin sayısı ise özellikle bayram tatillerinde ve okulların kapanmasından sonra Haziran-Temmuz dönemlerinde artmakta ve Eylül sonunda okulların açılma tarihine kadar sürmektedir. Alanya'ya gelen yerli turistlerin büyük bir kısmı yazlıkları tercih ederken, özellikle yabancı turistlerin sayısının azaldığı dönemlerde indirime giren konaklama fiyatları nedeniyle turizmin bir kurtarıcısı haline gelmektedir.

Alanya'da ALTAV bünyesinde örgütlenen turizmciler bölge tanıtımları için yurt dışı turizm fuarlarına katılarak Alanya ve turizm hizmetleri tanıtmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar sırasında basılı malzeme olarak fuarlarda dağıtılmak üzere Alanya takvimi ve Alanya broşürü hazırlanarak yurt dışı fuarlara iştirak edilmiştir. Alanya'nın tanıtımı amacıyla yapılan fuar tanıtımları kadar spor alanında yapılan uluslararası etkinliklerde büyük önem taşımaktadır.

İspanya denildiği zaman akla gelen Boğa Güreşleri ve Antalya'da yaratılan Golf Turizmi gibi Alanya'da da yaratılan Triatlon, Yüzme Maratonu, Plaj Voleybolu ve Plaj Futbolu gibi etkinlikler Alanya turizminin uluslararası yayın yapan TV'lerin Spor kanallarında yer almaktadır. Alanya'da spor altyapısı Futbol kamplarının da yapılacağı bir özellik taşımaktadır. Yapılacak çalışmalar hem uluslararası alanda tanınmış büyük futbol klüplerinin kamp literatürüne geçirilmesine imkan verirken, sporun gelişmesine ve tanıtıma da hizmet edecektir.

Alanya'da yıllar itibariyle gelişen turizm tesislerinde büyük bir patlama yaşanmıştır. Belediye belgeli tesisler Turizm Bakanlığından belge alan tesislerin yatak sayısını 4 yıldır geride bırakmıştır. Alanya'da turizm doluluk oranlarının belirlenmesi için yapılan çalışmalarda ilk olarak Konaklama Bilgi Sistemi (Konbis) oluşturulmuştur. 2 yıldır Alanya bölgesinde sokak sokak tesis taramasına gidilmiştir. işletmelerin Turizm İşletmecileri Derneği, Otelciler ve Pansiyoncular Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Alanya ve Belde Belediyeleri ile Turizm Bakanlığından alınan bilgileri ile çıkartılan Turizm İşletmelerinin envanterine göre bütün işletmelere tesisler ile ilgili bilgilerin sadece istatistiksel bilgiler için kullanılacağı garantisi verilerek aylık doluluk rakamlarının tespit edilmesi yoluna gidilerek Tesis Doluluk oranları bu yıl tespit edilmemiştir.

Alanya'nın turizm gelirinin hesaplamasında kullanılan değerler 1991-2000 yılları arasındaki değerler Merkez Bankasının Turizm Geliri hesaplamasında kullandığı değerlerdir. Turizm Bakanlığı 1991 yılından sonra turizm geliri araştırması yapmamış, Merkez Bankasının araştırma ve değerlerini kullanmıştır. 2002 yılında ise Turizm Bakanlığı ve Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yeniden yapılmaya başlanan "Çıkış Yapan Ziyaretçi Anketi" sonuçları kullanılma başlanmıştır.

Alanya'ya son 10 yıllık gelen turist sayısı incelendiğinde 2007 yılında turist sayısının artarak maksimum seviyeye ulaştığı ve en çok turist gelen yıl olarak kayıtlara geçtiği görülmekte olup turist sayısının 2005 yılında geçmiş yıllara oranla maksimum seviyeye ulaştığı görülür. 2005 yılında gelen yaklaşık 1.465 bin turistin 1999 krizine göre gelen turistlerin 1,5 katı olduğu görülmektedir. Toplam turizm gelirine bakıldığında 1999 toplam gelirinden % 343,7 oranında daha fazla gelir elde edilmiştir. 2004 yılına göre Alanya'ya gelen turistler 2005 yılında binde 28 oranında daha fazla para harcarken yaklaşık 1380 Milyon $ para bırakmıştır. Gelen turistlerin kişi başına ortalama harcamasına bakıldığında en yüksek harcamayı gerçekleştiren turistler 1993 yılında gelmiştir.

1998 yılına kadar gelen 100 turistten yaklaşık 54'ünün Alman olduğunu görüyoruz. 1999 yılından sonra bu oran % 50'nin altına gerilemiş ve %38.35'e inmiştir. Son 5 yılda özellikle bağımsız devletler topluluğundan tatil amacıyla gelen turist sayısında bir artış yaşanmış gelen 100 kişiden 22,5'ini BDT'den gelen turistler oluşturmuştur. Hollanda'dan gelen turistler % 7.3 ile 3.cü sıraya otururken % 3,7 ile Avusturya'lı turistler 4.cü sıraya gerilemiştir.

Son yıllarda İskandinav ülkelerinden gelen turistlerin sayısında bir azalma yaşanırken gelen Fransız ve Polonya'lı turist sayısı katlanarak artmıştır. En ilginç gelişme ise Polonya'dan gelen turist sayısında tam bir patlama yaşanmasıdır. 1996 yılında Antalya'ya gelen Polonyalı turist sayısı sadece 566 iken son 2005 yılında içinde %16012 gibi dev bir oranda artış yaşanmış ve 90628 turiste ulaşarak gelen turistlerin % 1,3'ünü oluşturmuşlardır.

Bir Turizm hizmeti veren otel ve pansiyonlar kadar Alanya'ya turist getiren seyahat acentelerinin da önemi büyüktür. Daha ziyade TÜRSAB ve Alanya Seyahat Acenteleri Derneği Adı altında faaliyet gösteren seyahat acentelerini merkez acenteler ve şube acenteler olarak iki farklı kategoride toplamak mümkündür. Alanya'da 2005 yılında Merkez ve şube olmak üzere 242 seyahat acentesi hizmete vermiştir. Bu seyahat acentelerinin bir kısmı sadece Rent A Car hizmeti vermektedir.

Alanya'nın Saklıkent gibi bir Turizm Merkezi kazanması açısından önem arz eden ve bir Turizm Bölgesi olarak ilan edilen Akdağ Kayak Merkezinin ne yazık ki bu güne kadar ne yolu tamamlanmış ne de henüz olumlu bir çalışma yapılmıştır.

İlçemizdeki Turizm Merkezleri

13.01.2007 tarih ve 26402 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5571 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Kanunu ile Turizmi Teşfik Kanunu ve bazı kanunlarla değişiklik yapılmasına dair kanun 27 ve 28. maddeleri ile 5355 Sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanununa eklenen Ek Madde 1 ve geçici 3. Madde ile Turizm Altyapı Birliklerinin kurulmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır.

1-Alanya İncekum Turizm Merkezi

2-Alanya Çenger Turizm Merkezi

3-Alanya Alara Çayı Güneyi Turizm Merkezi

4-Alanya Batısı Turizm Merkezi

5-Alanya Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi

6-Alanya Akseki Turizm Merkezi

ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR

AKDENİZ TEDAŞ

İlçemizdeki Tedaş A.Ş. 2007 yılı içerisinde çalışmalar için yaklaşık olarak 5.000.000 YTL (5 trilyon TL) para harcanmıştır. Alanya II ve Alanya III Dünya Bankası ihaleleri ile Alanya Merkezde havai hatlar yer altına alınarak yeni trafo tesisleri yapma işlemleri devam etmektedir.Oba,Tosmur,Çıplaklı, ve Kestel Kasabalarında da havai hatları yer altına alma ve yeni trafo tesisleri devam etmektedir.Yeni yapılan tesislerle birlikte Alanya merkezde abonelerimizdeki yük talepleri karşılanmaktadır.Demirtaş, Payallar ve Türkler Kasabalarında şebeke üzerinde bulunan ağaç direkler beton direk olarak değiştirilmiştir. Ayrıca söz konusu şebekelere ilave trafo tesisleri de gerçekleştirilmiştir. Konaklı Kasabası merkezinde bulunan havai hatlar yer altına alınmıştır. Mahmutlar Kasabasında havai hatlar yer altına alınarak yeni trafo tesisleri yapılmıştır.Ayrıca İşletmemiz yetki ve sorumluluk sahamız içerisinde yer alan diğer kasaba, köy ve yaylalarda da çalışmalar yapılmıştır.Avsallar,Orhan,Seyrecek,Cinli ve Gökbel Yaylalarına yeni trafo tesisi yapılarak bu bölgelere elektrik enerjisi iletilmiştir.Uğrak ve Dimalacamii mevkilerine yeni tesis yapılarak Enerji Nakil Hattında iyileştirme çalışması yapılmıştır.Okurcalar ile Çakallar arasına yeni tesis yapılarak yeni Enerji Nakil Hattı yapılmıştır.Ayrıca Yeşilöz,Kocaoğlanlı,Fakırcalı,Şıhlar,Çamlıca,Elikesik,Akdam ve Orhanlar Köylerinde Enerji Nakil Hatlarında ve bu köylerin bazı mahallelerinde bakım onarım yapılarak hatların iyileştirilmesi yapılmıştır. Muhtelif bölgelerde teknik çalışmalar tamamlanarak yeni ihalelere başlanmıştır. İşletmemizce yapılan teknik çalışmaların yanı sıra, bu hizmetlerimizi destekleyen çeşitli idari çalışmalarımızda gerçekleştirilmiştir. Damlataş bölgesindeki veznemiz faaliyetine devam etmektedir.Sistemdeki altyapı çalışmaları neticesinde abonelerimizin güncel ve eski borçlarını internet üzerinden web sayfamızdan görmeleri de sağlanmıştır.

Antalya İli geneli için oluşturulan yıllara göre satın alınan ve satılan elektrik enerjisi miktarını gösteren tablolar aşağıda belirtilmiştir.

 antalya-alanya7

HABERLEŞME

Modern bir dünyanın en önemli unsurlarından birisi bireyler ve toplumlar arasında kesintisiz, çabuk ve güvenilir iletişimdir. Günümüzde bu hizmetler telekomünikasyon, posta ve telgraf hizmetleri, yazılı basın, radyo ve televizyon yayını hizmetleri ile sağlanmaktadır. Bu hizmetleri posta ve telekomünikasyon hizmetleri ile basın ve yayın hizmetleri olarak ikiye ayırabiliriz.

TELEKOMİNİKASYON VE POSTA HİZMETLERİ

Alanya'da TELEKOM  Müdürlüğü bünyesinde yürütülen hizmetler sonucu 1993 yıl sonu itibarı ile telefonsuz köy kalmadığı gibi yaylalara da telefon hizmetleri götürülmeye başlanmıştır.

Alanya'da şehirleşme hızının artmasına bağlı olarak yıllar itibarı ile yerleşim bölgelerinin genişlemesi artan telefon isteklerinin alt yapısını da zorlamaya başlamıştır. İmarı belli olana belediyelerde yer altı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. Yapılaşmanın yoğun olduğu bölgeler yatırım programına alınmış olup yer altı ve kablo çalışmaları buna göre yapılacaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte Bilişim hizmetlerinin gelişmesine paralel olarak geniş bant internet imkanı tanıyan ADLS hizmeti mevcut 41 santralden 20 sinde hizmete sunulmuştur. Talep olabilecek diğer santrallere ADLS hizmeti verilmeye yatırım programı dahilinde devam edilecektir. ADLS hizmeti verilen santraller dahilinde bulunan tüm okullara ADLS bağlantısı yapılmıştır. Ayrıca işyerlerinin talepte bulunduğu yüksek hız Data, frame relay talepleri de günlük olarak karşılanabilmektedir. Kırsal dönüşüm programı dahilinde köy santralleri değiştirilmeye başlanmış olup, tamamlandığında müşterilerimiz tüm özelliklerden yararlanabilecektir.

TARIM VE HAYVANCILIK

Alanya'da tarımı meyve ve sebze üretimi, hububat, sanayi bitkileri üretimi olarak incelememiz mümkündür. Alanya'da tarımsal ürünlerin satışı sebze ve meyve hali, Toprak Mahsulleri Ofisi, sanayi ve tüccar alımlı olarak yapılmaktadır. Sebze ve meyve ürünleri satışları Alanya, Demirtaş, Emişbeleni, Konaklı  ve Payallar hallerinde gerçekleşmektedir. Ayrıca üretilen

ürünlerin tamamı da bu merkezlerde işlem görmemektedir. Tarımla uğraşan çiftçiler tarafından direkt olarak tüketilen ürünler veya müstahsil tarafından direkt olarak tarladan alınan ürünler, küçümsenemeyecek kadar fazladır.

Alanya sahip olduğu iklim ve coğrafi yapısı itibarı ile pek çok ürünün bir arada yetişebildiği ender yörelerden birsidir. İlkbaharda sahil kesiminde yetişen tarım ürünlerinin ardından yaz aylarında da yayla kesimlerde üretim yapılarak yılın her mevsim ve ayında taze ürün bulabilme imkanı bulunmaktadır. Yörenin en önemli ürünlerinden birsi de muz dur. Bu konuda son yıllarda örtü altı tarımı hızla yaygınlaşmakta ve muz üretim alanları her yıl katlanarak büyümektedir. Muz ile ilgili ithalat politikaları sektörün gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Yörede son yıllarda üretimine başlanan avakado vb tropikal meyvelerin üretimi de oldukça yaygınlaşarak devam etmektedir.

2007 Yılında meydana gelen kuraklık nedeni ile Ülkemizde olduğu gibi İlçemizde de tüm ürünlerde %10 – %30 arasında verim kayıpları meydana gelmiştir.

İlçemizde 2006-2007 yılında örtü altında ve açıkta yetiştirilen çilek ve açıkta yetiştirilen  Muz alanları Tablo ‘da gösterilmiştir.

İLÇENİN NÜFUS DURUMU

2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre ilçenin nüfusu 91.713 kişi şehir merkezi, 134.523 belde ve köylerin nüfusu olmak üzere toplam 226.236 kişidir.

Sosyal yapıyı oluşturan ve değiştiren en önemli faktör nüfustur. Nüfusun mutlak miktarı, cinsiyete göre artış hızı, şehirli ve köylü olma özelliği, yaş gruplarına göre dağılımı, iktisadi faaliyet dallarına göre dağılımı, eğitim seviyesi gibi açılardan ele alınması bir anlamda sosyal yapının incelenmesidir.

Alanya nüfus olarak en fazla göç alan şehirlerimizden birisidir. İstatistiksel veriler Alanya'da nüfusun iç ve dış göç ile  birlikte her yıl % 5 civarında arttığını göstermektedir. 1997 yılında 222.028 kişi olan nüfus, 2000 yılı nüfus sayımlarına göre % 18,9 luk bir artışla 264.240 kişiye, 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ANDKS) göre ise ilçenin nüfusu 226.236 kişiye düşmüştür

Yaz aylarında yaklaşık dört misli artan,  kışları bir ilçe yazları ise büyük bir şehir olan Alanya; Türkiye'deki bir çok il merkezinden daha kalabalık hale gelmektedir. Ayrıca Alanya şehir merkezine Avrupa Birliği ülkesi vatandaşlarından oluşan önemli bir nüfus göçü yaşandığı ve AB vatandaşlarının Alanya'ya yerleştikleri gözlenmekte, ağırlıklı olarak Almanya, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden olan bu yerleşimler son yıllarda daha da hızlanarak devam etmektedir. Bu konuda ilçemizde konut alan ve yılın belirli dönemlerini ilçemizde geçirenlerin sayısı onbini bulmaktadır.

TİCARET

Alanya'nın ekonomisi 1960 yılına kadar kapalı bir yapıya sahiptir. Bu zamana kadar ancak orman ürünlerinden sedir kerestesini tarih boyunca gemi yapımında kullanmak üzere deniz yolu ile Mısır'a gönderildiği bilinmektedir. 1960 yılından itibaren Antalya-Mersin Karayolunun açılması ile tarım ürünlerinin diğer şehirlere ve dış ülkelere gönderilmesi ve turizm hareketinin başlaması sayesinde İlçe ekonomisinde  önemli gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler ışığında şehrin ekonomik yapısını tarım. turizm ve ticaret ve hizmetler sektörü olarak ele almak mümkündür. Sanayi çok gelişmiş olmamakla birlikte turizme ve gıdaya dayalı bazı üretim tesisleri ile küçük çaplı imalathaneler faaliyet göstermektedir.

ALANYA VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Alanya Vergi Dairesi tarafından verilen vergi ile ilgili hizmetler dairenin kendisine ait 4 katlı bir binada verilmektedir. Binanın son katında Alanya Malmüdürlüğü hizmet vermektedir. Vergi Dairesinin mevcut kadrosunun unvan ve sayıları aşağıdaki gibidir. Dairede 1 Müdür, 3 Müdür Yardımcısı, 5 gelir uzmanı, 8 Şef, 4 gelir uzman yardımcısı, 16 Memur, 21 yoklama memuru, 6 tahsildar, 2 veznedar, 7 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 3 icra memuru, 3 güvenlik görevlisi, 1 şoför ve 3 hizmetli olmak üzere toplam 83 personel bulunmaktadır.

MALMÜDÜRLÜĞÜ

Malmüdürlüğünde 2007 yılı içerisinde Genel Bütçe Dahil Personel Sayısı 2820 kişi, bütçe giderleri 70.459.686,02 YTL,  Bütçe Gelirleri 21.539.152,40 YTL, Milli Emlak Hizmetinde Taşınmaz Mal Satış Geliri 5.397.108.10 YTL, Kiralama  Geliri 654.296.64 YTL, Tahakkuk Ettirilen Ecrimisil  2.146.268.63 YTL, Tahsil Edilen Ecrimisil 1.807.625,02 YTL'dir.

turkyo-seagate

 

SEAGATE 3.5" 2TB 7200RPM 64MB SATA

Antalyanın İlçeleri:
ALANYA, ANTALYA MERKEZ, ELMALI, FİNİKE, GAZİPAŞA, KALE, KAŞ, KEMER, KORKUTELİ, KUMLUCA, MANAVGAT, SERİK

No tags for this post.

Leave a Reply