Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

adana-yüregir1

 

İdari Yapı

Yüreğir İlçesi adını M.S.1250-1352 yılları arasında Türk Oğuz boyundan Üç oklara mensup Yüreğir Aşiretinin yerleşmiş olduğu Yüreğir Ovasından almış olup 05.06.1986 tarih ve 3306 sayılı kanunla kurulmuştur.

İlçemiz Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin meydana getirdiği Çukurova'nın merkezinde yer alır.Seyhan nehrinin doğusunda bulunmaktadır. Yüreğir İlçesi genelde düz ve ovalık bir fiziki yapıya sahiptir. İlçeye bağlı Köylerin ve Bucak merkezilerinin yerleşim alanı E-5 karayolunun kuzeyinde ve güneyinde kalmaktadır.

 İlçenin Sarıçam İlçesi ile ayrılmasından sonra yüzölçümü 858 km² dir. Rakım yüksekliği ise 21 metredir. Yüreğir ilçesinde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Ortalama yağış miktarı 625 mm'dir.Yağışların %50 si kışın, %26 si ilkbaharda %18 i sonbaharda %5 i ise yazın düşer. Ortalama nisbi nem oranı %66 dir. En soğuk ocak, en sıcak Ağustos aylarıdır.

İlçenin Kuzeyi dağlık olup rüzgarlara kapalı , Güney ve Batısının ılık deniz rüzgarlarına açık olması  İlçenin ova kesimine adeta doğal sera etkisi yaratmıştır.

Açıklama: http://www.yuregir.gov.tr/index_dosyalar/orta_sag_ust.gif

 

İlçemiz 1 merkez Yüreğir Belediyesi, 6 Müstakil köyden oluşmaktadır. İlçe Belediyesine bağlı 38 adet Mahalleye 3 adet lağvedilmiş belde mahallesi eklenmiş toplam 41 Mahalle  bulunmaktadır. İlk Kademe ve Belde Belediyeleri lağvedilmiş olup 58 Mahalle ilçemize merkez mahallesi olarak eklenmiştir. İlçemiz Çelemli Belde Belediyesi bir mahalleden oluşmakta ve  nüfusu 1.413dür. İlçemizin toplam 100 Mahallesi bulunmaktadır. İlçemize bağlı 6 Köyde Toplam 3.274 Nüfus, 100 Mahallesinde Toplam 421.692 Nüfus olup, İlçe Nüfusu toplamı 426.379 dir.

Merkez ve köylerde toplu yerleşim söz konusudur.  Bazı Köyler birden fazla yerleşim alanından oluşmaktadır, bu tür köyler oldukça kalabalıktır. Birçok köyde 2 veya daha fazla bağlı mahalleden oluşmaktadır. Köye bağlı mahallelerde nüfus oldukça kalabalıktır. İdari birimler ile halk arasında olumlu bir ilişki vardır.

adana-yüregir2


Sosyal Durumu

Topraklarının büyük bölümü tarıma elverişli Yüreğir İlçesi; Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, İç Anadolu Bölgeleri ile  Ceyhan, Kadirli, Kozan, Aladağ gibi ilçelerden yoğun göç almıştır. Son yıllarda azalmakla birlikte İlçemize gelen göç dalgası, çarpık kentleşme ve alt yapı sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Yaşanan bu göç dalgası kent kültürüne uyumda sıkıntılara sebep olmaktadır. İlçede, Halk geçimini  zirai, ticari ve sınai faaliyetlerden sağlamaktadır. 

Nüfus

İlçemiz, ılıman iklim kuşağında olması ve arazisinin tarıma elverişliliği sebebiyle Adana ilinin en çok göç alan ilçesidir.  T.Ü.İ.K. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Veri Tabanına göre 2010 yılı; 99 Mahallesinde Toplam 417.693 Nüfus, Çelemli Belde Belediyesinde 1.413 Nüfus,  6 Köyde Toplam 3.423 Nüfus olup; İlçe Nüfusu toplamı 422.529 dır.

 yurkyo-nikon2

 

Nikon DSLR D90-18-105mm.VR Kit Dijital SLR Fotoğraf Makinesi

 

Açıklama: http://www.yuregir.gov.tr/index_dosyalar/orta_alt_sag.gif


No tags for this post.

Leave a Reply