Başka Dillere Tercüme

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Giriş

Türkiye'nin illeri

Genişlet | Daralt

Bumerang

Bumerang

Web Tasarım Kampanya

Adana Aladağ Boztahta Köyü

Boztahta köyü Aladağ ilçesinin güneyinde Seyhan Nehri kenarına kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 36 Km. İle uzaklığı 64 Km.dir. Köyün hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. Ancak Kozanoğulları, Menemen-cioğulları ve Karsantıoğulları'nın baskısından kaçan ailelerce kurulduğu rivayet edilmektedir. İlk yerleşen ailelerin Mollalar ve Dertlioğulları olduğu bilinmektedir. Köy 68 hane olup 384 nüfusu vardır. Adana'ya yapılan göçler sonucu köyün nüfusu azalmaktadır. Bunun en belirgin görüldüğü yer okuldur, öğrenci sayısı her geçen gün azalmaktadır. Köy Merkez mahalle, Ortaköy, Çolaklı ve Köprü olmak üzere dört parçadan oluşmaktadır. Köy halkının toplandığı alış-verişini yaptığı köprü mahallesi Aladağ yolu üzerinde ve Seyhan Nehri kenarında bulunmaktadır.
Boztahta Köyü Kuzeyde Yüksekören, Ceritler Köyü'nün İdamlı ve İncirli Mahalleleri, Eğner Köyü İmirler Mahalleri. Güneyde Topallı Köyü, Doğuda Seyhan Nehri ile çevrilmiştir.
Köyde okuma-yazma oranı yüksek olmakla beraber üniversite mezunu azdır. Liseye giden öğrenci sayısı her geçen gün artarak devam etmektedir.
Köy genellikle çiftçilikle ve kısmen hayvancılıkla uğraşmaktadır. Orman işleriyle uğraşan bulunmamaktadır. Refah seviyesi yüksek köylerden birisidir. Ancak toprağı olmayan aileler de mevcuttur.

No tags for this post.

Leave a Reply